Table of Contents | Words: Alphabetical - Frequency - Inverse - Length - Statistics | Help | IntraText Library
Concilio Vaticano II
Gravissimum Educationis

IntraText CT - Text

  • 8
Previous - Next

Click here to hide the links to concordance

8. Kirkens nærværelse i skoleverdenen fremtrer særlig karakteristisk måte i den katolske skole. samme måte som andre skoler har den katolske skole en kulturell målsetning og søker å utdanne de unge til humanitet. Men dens særkjenne er skapelsen av et skolemiljø som i frihet og nestekjærlighet levendegjøres av evangeliets ånd, den kan hjelpe de unge til å utfolde sin personlighet, samtidig med at de vokser opp som de nyskapte mennesker dåpen har gjort dem til. Endelig skal den bringe hele den menneskelige kultur i sammenheng med frelsens budskap for gjennom troen å opplyse de unge under deres gradvise erkjennelse av verden, livet og mennesket 25. den måte oppdrar den katolske skole, idet den er passende åpen overfor tidens fremskritt og vilkår, sine elever til å gjøre en effektiv innsats for det jordiske samfunns vel, og den forbereder dem samtidig til å tjene Guds rike, for at de ved et eksemplarisk og apostolisk liv kan bli som en frelsens surdeig i det menneskelige fellesskap.

Den katolske skole kan altså yte Guds folk megen støtte i dets streben etter å oppfylle sin misjon, og den kan utrette meget til fremme av dialogen mellom Kirken og samfunnet til gavn for begge parter; det er derfor den også i den moderne verden har bevart sin avgjørende betydning. Og derfor erklærer det hellige konsil påny, at Kirken har rett til fritt å grunnlegge og lede skoler av enhver art og ethvert trinn, en rett som allerede er blitt påberopt i en mengde av læreembedets erklæringer 26. Og konsilet minner om at når skolene benytter seg av denne rett, yter de et avgjørende bidrag til beskyttelse av den frie samvittighet, av foreldrenes rettigheter og av det kulturelle fremskritt.

Lærerne derfor huske at det fremfor alt er av dem det avhenger om den katolske skole skal være i stand til å sitt mål og virkeliggjøre sine planer 27. Man skal følgelig utdanne dem det omhyggeligste, sikre dem såvel verdslig som religiøs kunnskap, som kan attesteres ved de respektive eksamensbeviser. De bør videre mestre en pedagogisk metode i overensstemmelse med vår tids forskningsresultater. De skal leve i kjærlighet med hverandre og med sine elever; de skal være helt gjennomtrengt av den apostoliske ånd, for at de enda mere ved sitt liv enn ved sin undervisning kan vitne om Kristus, den sanne lærer. De kunne samarbeide, særlig med foreldrene, for at de sammen med dem i hele deres oppdragelse kan sikte mot det mål, som det guddommelige forsyn har satt for hvert av de to kjønn i familie og samfunn. De hos elevene fremelske evnen til selvstendig handling og etter endt skolegang hjelpe dem ved sitt vennskap og gode råd, eller også gjennom spesielle foreninger som virker i Kirkens ånd. Konsilet erklærer at slike læreres gjerning er apostolat i ordets sanne betydning, helt tilpasset og nødvendig for vår tid, en tjeneste til gavn for samfunnet. De katolske foreldre blir av konsilet minnet om sin plikt til å betro sine barn til de katolske skoler, når og hvor de kan, til å støtte dem etter evne og til å samarbeide med dem til barnas beste 28.




25

Conc. Prov. Westmonasteriense I, 1852: Collatio Lacensis III, col. 1334 a/b. - Pius XI, encycl. Divini Illius Magistri (a.s. s. 77). - Pius XII, tale til forbundet av katolske lærere i Bayern, d. 31. desember 1956 (a.s. s. 746). - Paul VI, tale til medlemmerne av F.I.D.A.E. (Federazione Instituti Dipendenti dell' Autorità Ecclesiastica), 30. desember 1963 (a.s. s. 602).



26

Kfr. først og fremst de i note 1) anførte kilder; dessuten er Kirkens rett hertil hevdet tallrike av de kirkelige provinsers forsamlinger og endelig i erklæringer av nyeste dato fra tallrike bispekonferanser.



27

Pius XI, encycl. Divini Illius Magistri (a.s. s. 80). - Pius XII, tale til det italienske katolske forbund av gymnaslærere (U.C.I.I.M.), 5. januar 1954 (Discorsi e Radiomessaggi XV, ss. 551-556). - Johannes XXIII, tale til den sjette nasjonale kongress for det italienske forbund av katolske lærere (A.I.M.C.), 5. september 1959 (Discorsi, Messaggi, Colloqui I, Rom 1960, ss. 427-431).



28

Pius XII, tale til det italienske katolske forbund av gymnaslærere (U.C.I.I.M.), 5. januar 1954 (a.s. s. 555).






Previous - Next

Table of Contents | Words: Alphabetical - Frequency - Inverse - Length - Statistics | Help | IntraText Library

Best viewed with any browser at 800x600 or 768x1024 on Tablet PC
IntraText® (V89) - Some rights reserved by Èulogos SpA - 1996-2007. Content in this page is licensed under a Creative Commons License