Table of Contents | Words: Alphabetical - Frequency - Inverse - Length - Statistics | Help | IntraText Library
Antonio A. Borelli
Fatima

IntraText CT - Text

Previous - Next

Click here to hide the links to concordance

Prvé zjavenie 13. Mája 1917

 

Títo traja vizionári sa opäť hrali pri údolí Iria, keď zrazu spozorovali v dvojitom zablesknutí sa svetelný zjav a nato uvideli nad dubom Božiu Matku. Mala podobubelostne oblečenej Pani, ktorá žiarila viac než slnko a šírila svetlo, ktoré bolo jasnejšie a silnejšie než kryštáľový pohár, plný kryštáľovo jasnej vody, ktorou prenikajú najjasnejšie slnečné lúče”, ako ju popísala Lucia. Jej neopísateľne krásna tvárnebola ani smutná ani veselá, skôr vážnas výrazom jemnej výčitky.

Ruky zopnuté k modlitbe sa opierali o hruď a smerovali smerom hore. Na pravej ruke vysel ruženec. Šaty sa zdali len ako utkané zo svetla. Vrchné rúcho bolo biele a biely bol aj plášť so zlatým lemom. Pokrýval hlavu Najsvätejšej Panny a splýval k nohám. Vlasy a uši nebolo vidieť. Črty tváre nedokázala Lucia nikdy popísať, pretože nemohla na nebesky oslnivú tvár vôbec pozrieť. Vizionári sa nachádzali  tak blízko pri Božej Matke, že stáli asi len poldruha metra od nej vo svetelnom kruhu, ktorý ju obklopoval a ktorý vyžarovala.

Rozhovor prebiehal nasledovne4:

            Panna Mária: „Nebojte sa, ja vám nič neurobím.”

            Lucia:  „Odkiaľ prichádzate?”

            Panna Mária: „Prichádzam z neba!“ (a Matka Božia pozdvihla ruku a ukázala k  

nebu).

            Lucia: „A čo chcete odo mňa?”

            Panna Mária: „Prišla som vás poprosiť, aby ste po šest mesiacov, vždy trinásteho prišli v túto hodinu sem. 5 Neskôr vám poviem, kto som a čo chcem. Potom sa vrátim ešte po siedme.”

            LUCIA: „A prídem aj ja tiež do neba?”

            PANNA MÁRIA: „Áno, ty prídeš.”

            LUCIA: „A Hyacinta?”

            PANNA MÁRIA: „Ona tiež.”

            LUCIA: „A František ?”

            PANNA MÁRIA: „On tiež, ale musí sa pomodliť veľa ružencov.”

            LUCIA: „Je Maria das Neves v nebi?”

            PANNA MÁRIA:  „O, áno!”

            LUCIA: „A Amália?”

            PANNA MÁRIA: „Ona zostane v očistci do konca sveta.

Chcete sa obetovať Bohu a znášať všetko utrpenie, ktoré vám chce poslať, ako úkon zmierenia za hriechy, ktoré ho urážajú a ako prosbu za obrátenie hriešnikov?”

            LUCIA: „Áno, to chceme.”

            PANNA MÁRIA: „Budete teda veľa trpieť, ale milosť Božia vám bude útechou.”

 „Keď povedala posledné slová (milosť Božiaatď), roztiahla po prvý krát ruky a poslala nám - to je sestra Lucia, ktorá toto píše - tak silné svetlo, tak silný odlesk svetla, ktoré z neho prúdilo, že nám prenikalo do hrude a do vnútra duše, takže sme sa sami videli v Bohu. Bolo to svetlo jasnejšie, než keby sme sa sami videli v najlepšom zrkadle. Potom sme pocítili najvnútornejšiu potrebu padnúť na kolená a najvrúcnejšie opakovať: ‘Najsvätejšia Trojica, klaniam sa Ti, Bože, môj Bože, milujem Ťa v Najsvätejšej sviatosti!’

Po nejakej chvílke naša nebeská Matka ešte dodala:

- „Modlite sa každý deň ruženec, aby ste vyprosili mier pre svet a ukončenie vojny.”

Potom, - tak popisuje sestra Lucia túto udalosť - vystupovala voľne hore k východu slnka                a nakoniec úplne zmizla v nesmiernej diaľke. Akoby otvorila obklopujúce svetlo, takpovediac cestu uprostred hviezd.“ (Porov. Memórias II, str. 126; IV, str. 330, 336; De Marchi, str. 58-60; Walsh, str. 52-53; Ayresda da Fonseca, str. 23-26; Galamba de Oliveira, str. 63-64)

 

 
4  Keď Walsh vo svojom interview položil otázku, či vraj slová Anjela a Našej milej Panni predniesla doslova, alebo len podľa zmyslu, vysvetlila sestra Lucia:

Slová anjela mali ustálený živý, charakteristický spôsob. Tie slová boli nadprirodzenou skutočnosťou a preto boli nezabudnuteľné. Zdalo sa mi, že utkveli presne a nevymazateľne v mojej pamäti. So slovami Panny Márie to bolo iné. Nebola som si istá, či každé slovo súhlasilo. Bol to viac význam, ktorý som pochopyla, a potom som napísala slovami. to, čo som porozumela. To nie je ľahké  vysvetliť.” (Walsh, angl. vydanie, str. 224).

Napriek tejto tažkosti zhrnúť to, čo počula od Našej Milej Pani ľudskými slovami - to sa často stáva pri určitých mystických zjaveniach –, dala si sestra Lucia vždy tu najväčšiu námahu, aby predniesla oznámenia Panny Márie slovo za slovom. To vyplýva i z rozhovoru s P. Iongen, ktorý sme nasledovne odtiskli:

Chcete sa obmedziť na vyjavenie tajomstva”, pýta sa P. Iongen, „zdôrazniť význam toho, čo vám povedala Panna Mária, alebo ste citovali jej slová doslova?“

Keď hovorím o zjaveniach, obmedzujem sa na zmysel slov; keď však píšem, dám si namáhu, aby som citovala doslova. Chcela som spísať tajomstvo slovo za slovom.”

Ste si istá, že máte celé tajomstvo v pamäti?”

Verím, že áno.”

Slová tajomstva boli odhalené teda v poradí v akom boli povedané?”

Áno.”  (De Marchi, str. 308-309).5 Deti - vizionári boli vždy presvedčené, že posledné zjavenie bude v októbri, tak ako im to bolo behom augustového zjavenia oznámené. To znamená, žešesť po sebe nasledujúcich mesiacovuzavrie spolu aj prvé zjavenie. Šesť zjavení, vrátane prvého. Siedme, o ktorom bude ešte reč, nepatrí do tohto poradia.

[1] Vždy sa rozumelo, že príkaz naučiť sa čítať platíl len pre Luciu, pretože ostatné deti podľa slov Našej Milej Matky mali byť predsa v krátkej dobe po tomto zjavení vzaté do neba. Napriek tomu sestra Lucia píše v pluráli: „….a majú sa naučiť písať.” (Pritom však aj tak dochádza k malej chybičke, pretože sa v tej istej vete prechádza od druhej k tretej osobe množného čísla.)


Previous - Next

Table of Contents | Words: Alphabetical - Frequency - Inverse - Length - Statistics | Help | IntraText Library

IntraText® (V89) Copyright 1996-2007 Èulogos SpA