Table of Contents | Words: Alphabetical - Frequency - Inverse - Length - Statistics | Help | IntraText Library
Jan Pavel II.
Vita consecrata

IntraText CT - Text

  • III. kapitola: SLUŽBA LÁSKY (servitium caritatis)
    • II. Prorocké svedectví tvárí v tvár velkým výzvám
      • Prorocké dílo zasveceného života
Previous - Next

Click here to hide the links to concordance

II. Prorocké svědectví tváří v tvář velkým výzvám

Prorocké dílo zasvěceného života

    84. Synodní otcové velmi zdůrazňovali prorocký charakter zasvěceného života. Ten se uskutečňuje jako jakýsi jedinečný způsob účasti na Kristově prorockém úkolu, kterou Duch svatý uděluje celému Božímu lidu. Prorocké dílo zasvěceného života vychází z jeho vlastní podstaty radikálního následování Krista a z toho vyplývající oddanosti jeho poslání. Druhý vatikánský koncil chápe zasvěcený život jako znamení (srov. LG 44), které se projevuje prorockým svědectvím o prvenství Boha a evangelijních hodnot v křesťanském životě. Vzhledem k tomuto prvenství nemůže ničemu být dávána přednost před jedinečnou láskou ke Kristu a k chudým, v nichž on žije (srov. Jan Pavel II., homilie na zakončení IX. řádného zasedání všeobecného biskupského synodu (29. 10. 1994), 3: AAS 87 (1995), 580).
    Patristická tradice vidí vzor řeholního a mnišského života v Eliášovi, osvíceném proroku a Božím příteli (srov. sv. Atanáš, Vita Antonii, 7: PG 26, 854). Eliáš žil před Boží tváří, v mlčení patřil na jeho přítomnost, přimlouval se za lid a mocně hlásal Boží vůli, hájil Boží právo a povstal na ochranu chudých proti mocným tohoto světa (srov. 1 Král 18-19). V historii církve nechyběli vedle ostatních křesťanů muži a ženy zasvěcení Bohu, kteří obdařeni jedinečným darem Ducha plnili skutečnou prorockou službu a mluvili ve jménu Boha ke všem lidem i k samotným pastýřům církve. Opravdové proroctví pochází od Boha, z přátelského vztahu k němu, z pečlivého naslouchání jeho hlasu v různých událostech dějin. Prorok prožívá ve svém nitru horoucí lásku k Boží svatosti a slovo, které jednou přijal v dialogu modlitby, hlásá svým životem, slovy i činy a vystupuje jako Boží prostředník v boji proti zlu a hříchu. Prorocké svědectví vyžaduje ustavičné a horlivé hledání Boží vůle, velkodušné prožívání nezbytného společenství s církví, cvičení v duchovním rozlišování a lásku k pravdě. Toto svědectví se vyjadřuje také odmítnutím všeho, co se staví do cesty Božímu rozhodnutí, a hledáním nových cest, které by umožňovaly uskutečňování evangelia v historii s cílem dosáhnout Božího království (srov. Propositio 39, A).




Previous - Next

Table of Contents | Words: Alphabetical - Frequency - Inverse - Length - Statistics | Help | IntraText Library

Best viewed with any browser at 800x600 or 768x1024 on Tablet PC
IntraText® (V89) - Some rights reserved by EuloTech SRL - 1996-2007. Content in this page is licensed under a Creative Commons License