Table of Contents | Words: Alphabetical - Frequency - Inverse - Length - Statistics | Help | IntraText Library
Congregatie voor de Clerus
Directorium voor permanent diakens

IntraText CT - Text

  • 2. De dienst van de diaken
    • 23
Previous - Next

Click here to hide the links to concordance

Diaconie van het Woord

23. Tijdens de wijding overhandigt de bisschop het evangelieboek aan de diaken met deze woorden: "Ontvang het evangelie van Christus waarvan gij verkondiger zijt geworden." 49 Evenals priesters wijden diakens zich toe aan alle mensen door hun goed gedrag, door de openlijke predicatie van het mysterie van Christus, het doorgeven van de christelijke leer of door het bestuderen van actuele problemen. De belangrijkste functie van de diaken is daarom samen te werken met de bisschop en de priesters in de uitoefening van de bediening50 niet van de eigen wijsheid naar van het woord Gods, waarbij hij allen uitnodigt tot bekering en heiligheid. 51 Om deze zending te vervullen zijn diakens gehouden zich voor alles voor te bereiden door een nauwgezette studie van de heilige Schrift, van de traditie, de liturgie en van het leven van de kerk. 52 Bovendien zijn zij gehouden zich bij de interpretatie en toepassing van de heilige geloofsschat gewillig te laten leiden door het leergezag van hen die "getuigen van de goddelijke en katholieke waarheid"53 zijn, de paus van Rome en de bisschoppen in gemeenschap met hem, 54 teneinde "het mysterie van Christus volledig en getrouw"55 voor te houden.

Ten slotte is het noodzakelijk dat zij de kunst leren doeltreffend en volledig, in de gevarieerde culturele situaties en in de verschillende levensstadia het geloof mee te delen aan de moderne mens. 56




49. Pontificale Romanum, 210:"Accipite Evangelium Christi, cuius praeco effectus es; et vide, ut quod leggeris credas, quod credideris doceas, quod docueris imiteris."



50. Vgl. Lumen gentium, 29. "Ook aan de diakens komt het toe het volk Gods ten dienste te staan in de bediening van het woord, in gemeenschap met de Bisschop en zijn presbyterium" (cic, can. 757); "In de verkondiging nemen de diakens deel aan het ambt van de priesters" (Johannes Paulus II, Toespraak tot Priesters, Diakens, Religieuzen en Seminaristen in de Basiliek van het Oratorium van St. Joseph, Montreal, Canada (11 september 1984), 9, in: aas 77 (1985), 396).



51. Vgl. Tweede Vaticaans Concilie, Decreet over het ambt en het leven van de priesters Presbyterorum Ordinis, 4.



52. Vgl. a.w., Tweede Vaticaans Concilie, dogmatische Constitutie over de goddelijke openbaring Dei verbum, 25; Congregatie voor de katholieke opvoeding, Rondzendbrief Come e a conoscenza (16 juli 1969); cic, can. 760.



53. Lumen gentium, 25; Dei verbum, 10.



54. Vgl. cic, can. 753.



55. A.w., can. 760.



56. Vgl. a.w., can. 769.






Previous - Next

Table of Contents | Words: Alphabetical - Frequency - Inverse - Length - Statistics | Help | IntraText Library

Best viewed with any browser at 800x600 or 768x1024 on Tablet PC
IntraText® (V89) - Some rights reserved by EuloTech SRL - 1996-2007. Content in this page is licensed under a Creative Commons License