Table of Contents | Words: Alphabetical - Frequency - Inverse - Length - Statistics | Help | IntraText Library
Congregatie voor de Clerus
Directorium voor permanent diakens

IntraText CT - Text

  • 2. De dienst van de diaken
    • 38
Previous - Next

Click here to show the links to concordance

38. In de bediening van de liefde moeten de diakens zich aan Christus de Dienaar, die zij vertegenwoordigen, spiegelen, en vooral zich wijden aan "de functies van liefdadigheid en administratie"113. Daarom vraagt de bisschop aan God de Vader voor hen in het wijdingsgebed: "Sier hen met tal van goede eigenschappen: oprechte liefde, zorgzaamheid voor zieken en armen, bescheidenheid wanneer zij leiding geven ... dat zij zich houden aan Christus, die niet gekomen is om gediend te worden, maar om te dienen." 114 Door voorbeeld en woord moeten zij zich daarvoor inzetten dat alle gelovigen in navolging van het voorbeeld van Christus zich voortdurend in dienst stellen van hun broeders en zusters.

De diocesane en parochiele liefdadigheidswerken die tot de eerste plichten van de bisschop en de priesters horen, worden overeenkomstig het getuigenis van de traditie van de kerk door hen overgedragen aan de dienaars in het kerkelijk dienstambt, dat wil zeggen aan de diakens; 115 zo ook de liefdadigheidsdienst op het vlak van de christelijke opvoeding; het inspirerend begeleiden van gebedskringen, van kerkelijke jongerengroepen en van lekengroepen; de bevordering van het leven in elk stadium en van de omvorming van de wereld volgens de christelijke ordening. 116 Op deze terreinen is hun dienst bijzonder kostbaar omdat in de huidige omstandigheden de geestelijke en materiele noden van de mensen waarop de kerk geroepen is een antwoord te geven, zeer uiteenlopend zijn. Daarom moeten zij trachten allen zonder onderscheid van dienst te zijn, met bijzondere aandacht voor degenen die het meest lijden en voor zondaars. Als bedienaren van Christus en de kerk moeten zij boven elke ideologie en partijdigheid kunnen staan om de zending van de kerk niet te beroven van haar kracht, die de liefde van Christus is. De diaconie moet immers de liefde van God aan de mens ervaarbaar maken en hem tot bekering brengen, tot het zich openen voor de genade.

De charitatieve functie van diakens brengt ook een passende dienst in het beheer van goederen en liefdadigheidswerken van de kerk met zich mee. Diakens hebben op dit terrein de functie "in naam van de hierarchie charitatieve en administratieve plichten te vervullen en sociaal hulpwerk te verrichten".117 Dus mocht zich de gelegenheid voordoen dan kunnen zij worden benoemd voor de functie van diocesaan econoom118 of worden benoemd in de diocesane raad voor economische aangelegenheden. 119

 




113. Lumen gentium, 29.



114. Pontificale Romanum, 207 (Prex Ordinationis).



115. Vgl. Hyppolytus, Traditio Apostolica, 8, 24; sc, 11bis, 58-63; 98-99; Didascalia Apostolorum (Siriaca), III, XI, in: A. Voobus (ed.) The Didascalia Apostolorum in Syriae. (oorspronkelijke tekst en Engelse vertaling), csco, I, 402 (band 176), 29-30; II, 408 (band 180), 120-129;

Didascalia Apostolorum, III, 13 (19), 1-7, in: F. Funk (ed.), Didascalia et Constitutiones Apostolorum, Paderborn 1906, I, 212-216; Christus Dominus, 13.



116. Vgl. Tweede Vaticaans Concilie, pastorale Constitutie over de kerk in de wereld van deze tijd Gaudium et spes, 40-45.



117. Sacrum diaconatus ordinem, V, 22, 9; vgl. Catechese in de Algemene Audientie (13 oktober 1993), 5.



118. Vgl. cic, can. 494.



119. Vgl. a.w., can. 493.






Previous - Next

Table of Contents | Words: Alphabetical - Frequency - Inverse - Length - Statistics | Help | IntraText Library

Best viewed with any browser at 800x600 or 768x1024 on Tablet PC
IntraText® (V89) - Some rights reserved by EuloTech SRL - 1996-2007. Content in this page is licensed under a Creative Commons License