Table of Contents | Words: Alphabetical - Frequency - Inverse - Length - Statistics | Help | IntraText Library
Congregatie voor de Clerus
Directorium voor permanent diakens

IntraText CT - Text

  • 1. De rechtspositie van de diaken
    • 11
Previous - Next

Click here to show the links to concordance

Canoniek Recht is beschikt. 18

11. De kerk erkent in de eigen canonieke regelgeving het recht van diakens om zich onderling te verenigen ter begunstiging van hun geestelijk leven, om werken van naastenliefde en barmhartigheid te beoefenen en om andere doeleinden na te streven, in volledige overeenstemming met hun sacramentele wijding en hun zending. 19 Zoals aan andere clerici is het diakens niet toegestaan verenigingen of groeperingen van welke aard dan ook, dus ook burgerlijke, op te richten, zich daarbij aan te sluiten of daaraan deel te nemen, welke zich niet met de clericale staat verdragen of een obstakel vormen voor het ijverig volbrengen van het dienstambt. Ze zullen ook al die verenigingen vermijden die door hun aard, doelstelling en werkmethoden schadelijk zijn voor de volle hierarchische gemeenschap van de kerk; ook die, welke schade berokkenen aan de identiteit van de diaken en aan de vervulling van de plichten die de diakens beoefenen ten dienste van het Volk Gods; en ten slotte die, welke tegen de kerk samenspannen. 20

Geheel onverzoenbaar met de diaconale staat zijn ook die verenigingen die diakens, onder het mom van representativiteit, in een soort corporatie of vakbond willen samenbrengen of dus in pressiegroepen en daarmee feitelijk hun heilig dienstambt tot een beroep of vak reduceren vergelijkbaar met functies van profane aard. Vervolgens zijn die verenigingen onverenigbaar die op een of andere wijze afbreuk doen aan de directe en rechtstreekse verhouding van elke diaken met zijn eigen bisschop.

Zulke verenigingen zijn verboden omdat zij schadelijk blijken te zijn voor de uitoefening van het heilige diakenambt dat het gevaar loopt beschouwd te worden als een ondergeschikte activiteit, en ze brengen aldus een houding binnen van oppositie tegenover de gewijde herders die slechts als werkgevers worden beschouwd. 21

Men moge voor ogen houden dat geen enkele private vereniging kerkelijk erkend kan worden zonder een voorafgaande 'recognitio' van de statuten van de kant van de bevoegde kerkelijke overheid. 22 Deze overheid heeft het recht en de plicht om te waken over de verenigingen en over het realiseren van de statutair vastgelegde doelstellingen. 23

Diakens afkomstig van kerkelijke verenigingen of bewegingen mogen nooit verstoken worden van de geestelijke rijkdommen van dergelijke gemeenschappen, waarbinnen zij hulp en steun voor hun zending ten dienste van de particuliere kerk kunnen blijven vinden.




18. Vgl. cic, can. 669.



19. Vgl. a.w., can. 278,1-2, als nadere uitleg van can. 215.



20. Vgl. a.w., can. 278,3, 1374; Duitse Bisschoppenconferentie, Verklaring Katholische Kirche und Freimaurerei (28 februari 1980).



21. Vgl. Congregatie voor de Clerus, Verklaring over sommige verenigingen of bewegingen die aan alle geestelijken verboden zijn Quidam Episcopi (8 maart 1982), IV.



22. Vgl. cic, can. 299,3, 304.



23. Vgl. a.w., can. 305.






Previous - Next

Table of Contents | Words: Alphabetical - Frequency - Inverse - Length - Statistics | Help | IntraText Library

Best viewed with any browser at 800x600 or 768x1024 on Tablet PC
IntraText® (V89) - Some rights reserved by EuloTech SRL - 1996-2007. Content in this page is licensed under a Creative Commons License