Table of Contents | Words: Alphabetical - Frequency - Inverse - Length - Statistics | Help | IntraText Library
Ioannes Paulus PP. II
Viesti maailman rauhan päivää varten

IntraText CT - Text

  • 9
Previous - Next

Click here to show the links to concordance

9. Anteeksianto on siksi täysin inhimillinen teko ja ennen kaikkea henkilökohtainen aloite. Yksilöllä on olennaisella tavalla sosiaalinen ulottuvuus, jonka avulla hän solmii suhteiden verkoston ilmaistakseen itseään: ei ainoastaan hyvässä, vaan valitettavasti myös pahassa. Tämän seurauksena anteeksianto on tarpeellista myös yhteiskunnan tasolla. Perheillä, ryhmillä, valtioilla, kansainvälisellä yhteisöllä itsellään on tarve avautua anteeksiannolle solmiakseen uudestaan rikkoutuneet suhteet, ylittääkseen hedelmättömät keskinäisen tuomitsemisen tilanteet, voittaakseen kiusauksen muiden poissulkemiseksi jättämällä heidät ilman valitusoikeutta. Kyky anteeksiantoon on jokaisen entistä oikeudenmukaisemman ja solidaarisemman yhteiskunnan perustana.

Sitä vastoin anteeksiannon laiminlyönti, erityisesti sen pitkittäessä konflikteja, on  erityisen kallista inhimillisen kehityksen kannalta. Varallisuutta käytetään aseisiin kehityksen, rauhan ja oikeudenmukaisuuden sijasta. Miten lukemattomia kärsimyksiä ihmiskunta onkaan kokenut sovinnon kykenemättömyyden takia! Millaisia kehityksen viivästymiä onkaan ollut anteeksiannon epäonnistumisen vuoksi! Rauha on oleellista kehitykselle, mutta todellisen rauhan tekee mahdolliseksi vain anteeksianto.




Previous - Next

Table of Contents | Words: Alphabetical - Frequency - Inverse - Length - Statistics | Help | IntraText Library

Best viewed with any browser at 800x600 or 768x1024 on Tablet PC
IntraText® (V89) - Some rights reserved by EuloTech SRL - 1996-2007. Content in this page is licensed under a Creative Commons License