Table of Contents | Words: Alphabetical - Frequency - Inverse - Length - Statistics | Help | IntraText Library
Hittani Kongregáció
Donum Vitae

IntraText CT - Text

  • II. BEAVATKOZÁSOK AZ EMBERI SZAPORODÁSBA
    • A. Heterológ mesterséges megtermékenyítés
Previous - Next

Click here to hide the links to concordance

A. Heterológ mesterséges megtermékenyítés

1. Miért kell az emberi szaporodásnak a házasságban bekövetkeznie?

Minden emberi lényt Isten ajándékaként és áldásaként kell felfogni. Morális nézõpontból azonban a meg nem született gyermek szempontjából igazán felelõs nemzés a házasság gyümölcse kell hogy legyen.

Az instrukció homológ mesterséges megtermékenyítés vagy nemzés alatt azt a módszert érti, melynek során az ivarsejtek a házaspár két tagjától származnak. A homológ mesterséges megtermékenyítést két különbözõ eljárással lehet megvalósítani:

a) homológ FIVET: Az emberi megtermékenyítés in vitro technikája a házastársától származó ivarsejtekkel.

b) mesterséges homológ ondóbevitel: Az emberi megtermékenyítés technikája, melynek során a nemi szerveibe férjétõl származó sperimiumokat juttatnak be. Az emberi szaporodás ugyanis a szülõk és gyermekek személyes méltóságánál fogva specifikus tulajdonságokkal bír: Egy új személy nemzésének, melyben a férfi és a a Teremtõ hatalmával együttmûködik, a házaspár kölcsönös és személyes egymásnak-ajándékozottsága gyümölcsének és szerelmük, hûségük jelének kell lennie. 34 A házastársak hûsége a házasság egységében magában foglalja arra vonatkozó joguk kölcsönös tiszteletét, hogy az egyik csak a másik által lesz apává vagy anyává.

A gyermeknek joga van ahhoz, hogy házasságon belül foganjon, ott hordják ki, ott jöjjön a világra, és ott nevelõdjön fel: Pontosan saját szüleivel való biztos és elismert kapcsolata által fedezheti fel érlelheti meg saját emberi identitását.

A szülõk számára a gyermek kölcsönös odaadásuk megerõsítése és kiegészülése: Élõ visszatükrözõdése szerelmüknek, maradandó jele házastársi közösségüknek, élõ és fölbonthatatlan egysége apa- és anyaságuknak. 35

 



Az egyház hagyománya és az antropológiai szemlélet elismerik, hogy a házasság és annak föloldhatatlan egysége az egyedül méltó hely az élet valóban felelõsségteljes továbbadására.

2. Megfelel-e a heterológ mesterséges megtermékenyítés a házastársak méltóságának és a házasság igazságának?

A FIVET és a heterológ mesterséges ondóbevitel által végbevitt emberi foganást olyan ivarsejtek találkozása által viszik véghez, melyek legalább egy olyan donortól származnak, aki a férjtõl különbözik. A heterológ mesterséges megtermékenyítés ellentmond a házasság egységének, a házasfelek méltóságának, a szülõi hivatásnak és a gyermek jogának, hogy házasságban és házaság által foganjon és világra szülessen. 36

A házasság egységének és a házastársi hûségnek a tisztelete megkövetelik, hogy a gyermek a házasságban foganjon; A kötelék, ami a házasfelek között fennáll, objektiven és átruházhatatlanul biztosítja számukra a kizárólagos jogot, hogy egyikük csak a másikuk által legyen apa vagy anya. 37 Egy harmadik személy ivarsejtjeinek felhasználása abból a célból, hogy ondó vagy petesejt álljon rendelkezésre, törést jelent a házastársak kölcsönös elkötelezettségében és súlyos megsértése a házasság egyik lényeges tulajdonságának, az egységnek.

A heterológ mesterséges megtermékenyítés megsérti a gyermek jogait, megfosztja a gyermek kapcsolatot szülõi eredetétõl és személyes identitásának érését akadályozhata. Ezen kívül támadást jelent a házastársak együttes hivatása ellen, akik apaságra vagy anyaságra vannak hivatva: Objektíven megfosztja a házastársi termékenységet annak egységétõl és integritásától; törést hoz létre és manifesztál a genetikus szülõség, kihordási szülõség és a felnevelés felelõssége között. A személyes kapcsolatok ilyen változása a család belsejében hatással van a társadalomra is: Ami a család egységét és szilárdságát fenyegeti, az a viszály rendetlenség és igazságtalanság forrása az egész társadalmi életben is. Ezek az okok a heterológ mesterséges megtermékenyítés negatív morális megítéléséhez vezetnek: eszerint morálisan megengedhetetlen egy házas megtermékenyítése egy férjétõl különbözõ férfitõl származó ondóval; éppenígy megengedhetetlen egy másik, a feleségtõl különbözõ petesejtjének megtermékenyítése a férj ondójával. Ezen kívül egy házasságon kívül élõ megtermékenyítése, legyen akár hajadon, akár özvegy, erkölcsileg nem igazolható bárki is legyen a donor.

A gyermek utáni vágy, a házastársak szeretete, ami egy másképpen le nem gyõzhetõ sterilitást akar kiküszöbölni, érthetõ indítékot jelent; de szubjektív jószándék a heterológ mesterséges megtermékenyítést sem a házasság objektív és elidegeníthetetlen tulajdonságaival, sem a gyermek és a házastársak jogainak tiszteletével nem hozhatja összhangba.

3. Morálisan megengedhetõ-e a "béranyaság"?

Nem, éspedig ugyanazon az alapon, ami a heterológ mesterséges megtermékenyítés elutasításához vezetett. Mert ellentétben áll a házasság egységével és az emberi személy szaporodásának méltóságával.

A béranyaság objektív vétség az anyai szeretet kötelességei, a házastársi hûség és a felelõs anyaság ellen; megsérti a gyermek jogát ahhoz, hogy saját szüleitõl foganjon, õk hordják ki, hozzák világra és neveljék fel õt; ez ahhoz vezet, hogy a család kárt szenved, a béranyaság elválasztja egymástól azokat a testi, pszichikai és morális elemeket, melyekbõl a család áll.

"Béranya" kifejezéssel jelöli ez az instrukció

a) azt a nõt, aki egy a méhébe beültetett embriót kihord, amelyik számára genetikusan idegen, mert "donorok" ivarsejtjeinek egyesülésébõl származik, azzal a kötelezettséggel, hogy a gyermek megszületése után azoknak legyen átadva, akiktõl az ivarsejtek származnak, vagy akikkel megállapodást kötött;

 






34 . Gaudium et spes, 50.


35 II. János Pál: Familiaris consortio, 11.: AAS 74 (1982) 96.

A személy hivatásánál és társadalmi felelõsségénél fogva a gyermek és a szülõk java a társadalom javát szolgálja. A társadalom életereje és egyensúlya megkövetelik, hogy a gyermekek a család õlén jöjjenek a világra és hogy ez szilárdan a házasságon alapuljon.



36 .XII. Pius: a Katolikus orvosok IV. nemzetközi kongresszusán mondott beszéd 1949 szeptember 29.: AAS 41 (1949) 559. A Teremtõ terve szerint "a férfi elhagyja apját és anyját és feleségéhez ragaszkodik, s a kettõ egy test lesz." (Ter 2,24). A házasság egysége, mely a teremtés rendjéhez kötõdik valóság, mely a természetes értelem számára megérthetõ. A hagyományok és az Egyház tanítóhivatala gyakran hivatkoznak a Teremtés könyvére, éppenúgy ahogy az újszövetség hasonló helyeire: Mt 19,4-6; Mk 10,5-8; Ef 5,31. .Athenagorasz, "Legatio pro christianis", 3: PG 6, 965-967; Szt. Kriszosztomusz János, "In Matthaeum homiliae", LXII,19,1: PG 58,597; Nagy Szt. Leó,"Epistula ad Rusticum",4: PL 54, 1204; III. Innocenc levele "Gaudemus in Domino": DS 778;II. Lyoni zsinat IV. ülés: DS 860; Trienti zsinat XXIV. ülés: DS 1798. 1802; XIII. Leó Arcanum divinae sapientiae enciklika: AAS 12 (1897-80) 388-391; XI. Pius Casti connubii enciklika: AAS 22 (1930) 546-547; II. Vatikáni zsinat Gaudium et spes, 48; II. János Pál: Familiaris consortio, 19.: AAS 74 (1982) 101-102; CIC, 1056. kánon


37 .XII. Pius: a Katolikus orvosok IV. nemzetközi kongresszusán mondott beszéd 1949 szeptember 29.: AAS 41 (1949) 560.; az Olasz katolikus szülésznõk kongresszusán mondott beszéd 1951 október 29: AAS 43 (1951) 850; CIC can. 1134.

b) azt a nõt, aki egy olyan embriót hord ki, akinek fogantatása saját petesejtjének adásával, egy férjétõl különbözõ férfi ondójával való megtermékenyítés által történt, azzal a kötelezettséggel, hogy a gyermek megszületése után annak legyen átadva, akitõl az ivarsejt származik vagy akivel megállapodást kötött.






Previous - Next

Table of Contents | Words: Alphabetical - Frequency - Inverse - Length - Statistics | Help | IntraText Library

Best viewed with any browser at 800x600 or 768x1024 on Tablet PC
IntraText® (V89) - Some rights reserved by EuloTech SRL - 1996-2007. Content in this page is licensed under a Creative Commons License