Table of Contents | Words: Alphabetical - Frequency - Inverse - Length - Statistics | Help | IntraText Library
Klérus Kongregációja
Katekézis általános direktóriuma

IntraText CT - Text

  • MÁSODIK RÉSZ AZ EVANGÉLIUMI ÜZENET
    • MÁSODIK FEJEZET
Previous - Next

Click here to hide the links to concordance

MÁSODIK FEJEZET

"Ez a mi hitünk, ez az Egyház hite" "Minden Írás, amit Isten sugalmazott, jól használható a tanításra, érvelésre, feddésre és az igaz életre való nevelésre, hogy Isten embere tökéletes és minden jóra kész legyen" (2Tim 3,16--17). "Legyetek tehát állhatatosak, testvérek, és ragaszkodjatok a hagyományokhoz, melyeket tôlünk élô szóban vagy levélben kaptatok" (2Tesz 2,15).

119. A jelen fejezet a katekézis tartalmát veszi szemügyre úgy, ahogy az Egyház a hit összefoglalásaiban adja, melyeket hivatalosan dolgoz ki és tesz közzé katekizmusaiban.

Az Egyház kezdettôl fogva élt a hit olyan megfogalmazásaival, melyek röviden tartalmazzák annak lényegét, amit az Egyház hisz és él: újszövetségi szövegek, hitvallások, liturgikus formulák, eucharisztikus imák (szentmise kánonjai). Késôbb jónak látszott fölkínálni a hit bôségesebb magyarázatát rendszerbe foglalt szintézis formájában, katekizmusokban, melyeket az utóbbi évszázadokban számos helyi Egyház dolgozott ki. Két történelmi pillanatban, a trienti zsinat után és napjainkban alkalmasnak látszott közzé tenni a hit rendszerezett elôadását egy egyetemes Katekizmusban úgy, hogy az hivatkozási pont legyen az egész Egyház katekézise számára. Ez volt a szándéka II. János Pál pápának, amikor a Katolikus Egyház Katekizmusát 1992. október 11-én közzétette.

 

A jelen fejezet a katekizmusokat, az Egyház hivatalos eszközeit kapcsolatba akarja hozni a kateketikai gyakorlattal.

Ezért elôször a Katolikus Egyház Katekizmusáról szólunk, s próbáljuk tisztázni a szerepét, mely az Egyház katekézisének egészében megilleti. Ezután elemezni fogjuk a helyi katekizmusok szükségességét, melyeknek az a célja, hogy a hit tartalmát alkalmazzák a különbözô helyzetekre és kultúrákra, s teszünk néhány javaslatot a kidolgozásukra. Az Egyház -- szemlélve annak a hitnek gazdag tartalmát az eszközökben, melyeket a püspökök adnak Isten népe kezébe, s melyek "szimfóniája" [406] kifejezi azt, amit az Egyház hisz, ünnepel és él -- kiáltva mondja: "Ez a mi hitünk, ez az Egyház hite". A "Katolikus Egyház Katekizmusa" és az "A Katekézis Általános Direktóriuma"

120. A Katolikus Egyház Katekizmusa és A Katekézis Általános Direktóriuma két különbözô és egymást kiegészítô eszköz az Egyház kateketikai tevékenysége szolgálatában. -- A Katolikus Egyház Katekizmusa "a katolikus Egyháznak a Szentírás, az apostoli hagyomány és az egyházi Tanítóhivatal által igazolt és megvilágított hitének és tanításának bemutatása." [407] -- A Katekézis Általános Direktóriuma "a Tanítóhivatalból, s fôként a II. Vatikáni Zsinat okmányaiból merített, lelkipásztori és teológiai elvek közreadása, annak érdekében, hogy jobban lehessen szervezni és végezni" az Egyház kateketikai tevékenységét. [408] E két eszköz a maga nemében és a maga sajátos tekintélyével kölcsönösen kiegészíti egymást. -- A Katolikus Egyház Katekizmusa a Pápai Tanítóhivatal mûve, mellyel az apostoli tekintély alapján napjainkban kötelezô jelleggel összegezi a katolikus hit egészét, s fôként a részegyházaknak fölajánlja hivatkozási pontként a hit tartalmának hiteles elôadásához.

-- A Katekézis Általános Direktóriuma értéke annyi, amennyit a Szentszék az ilyen eligazító segédeszközöknek rendes körülmények között tulajdonít azzal, hogy jóváhagyja és megerôsíti. Hivatalos segédeszköz az evangéliumi üzenet átadásához és a kateketikai tevékenység egésze számára.

E két eszköz egymást kiegészítô jellegét igazolja az a tény is, hogy -- miként az Elôszóban mondtuk -- ez a Direktórium nem szentel külön fejezetet a hit tartalma bemutatásának, amint ez az 1971-es Direktórium A keresztény örömhír fôbb elemei c. fejezetében történt. [409] Emiatt az üzenet tartalma tekintetében e Direktórium föltételezi a Katolikus Egyház Katekizmusát és ennek konkrét alkalmazása módszertani segédeszköze kíván lenni. A Katolikus Egyház Katekizmusának itt következô bemutatása nem azért készült, hogy megismételje vagy igazolja a Tanítóhivatal e mûvét, hanem hogy elôsegítse jobb megértését és befogadását a kateketikai gyakorlatban.




Previous - Next

Table of Contents | Words: Alphabetical - Frequency - Inverse - Length - Statistics | Help | IntraText Library

Best viewed with any browser at 800x600 or 768x1024 on Tablet PC
IntraText® (V89) - Some rights reserved by EuloTech SRL - 1996-2007. Content in this page is licensed under a Creative Commons License