Table of Contents | Words: Alphabetical - Frequency - Inverse - Length - Statistics | Help | IntraText Library
Ady Endre
Ady Endre összes prózai muve. 2

IntraText CT - Text

  • 7. KÖTET CIKKEK, TANULMÁNYOK 1905. október 1.-1906. június 14.
    • 113. AZ ÖSZTÖN
Previous - Next

Click here to hide the links to concordance

113. AZ ÖSZTÖN

- Bemutató előadás a Nemzeti Színházban -

Henry Kistemaekers belga, s így nagy talentuma van a defektusok sokszorozására. De mivel belga, nagyon ügyes és ravasz. A belga a franciák - örménye.

A Linstinct, Az ösztön: szélhámos dráma. Affektált antipaganizmusa, kiszurkolt problémája - majdnem nevetséges.

Francia íróknál lehet csak még ezidõszerint obszerválni valamit. Valami lebegést Ég és Föld között. Ragaszkodást a régi iskolához, kacérkodást a szent humanizmussal és sardouskodást a színpadi siker érdekében: egyszerre és együtt. Kistemaekers ez okos tervezõk egyik óriása. Nincs abban csodálni való, ha sikere van Párizsban. Ez a belga elsõ sorban is ízig modern kultúr­ember. És idegember természetesen. Mivel pedig nem zseni, beszélni csak a maga­fajtájúakhoz tud. Az érdeklõdõ, modern emberekhez. Természetes ezekbõl, hogy Budapesten sokszor dadogásnak hallik a beszéde. Ami a darabjában érdekes, merész, különös, az csak intenzív, intellektuális élet levegõjében kényszerít ki tapsot. Ez nem a Nemzeti Színház közönségének a kicsinylése. De egyszerû megállapítása annak a különbségnek, mely Budapest egyszerûbb s Párizs nagyon komplikált élete között van.

Miért Az ösztön a darab címe? Ez a cím az irodalmi márka. Kistemaekers azt akarja elhitetni, hogy az õ témája: az õsember ösztönének és a kultúrember altruizmusának az összeütközése. Egy szó sem igaz ebbõl. A jeles orvostanárnak neuraszténiás a felesége. Sõt hisztério­neuraszténiás. A hisztériás asszony egy tüdõbajos ifjúba bolondul bele. Az ifjú halálra válik a légyotton. Az orvostanár a vérthányó, betörtfejû csábítóhoz siet. Megölje vagy megmentse? Persze, hogy megmenti. Mert világos elõtte, hogy ez a kadáver tisztán hagyta az õ asszonyát.

Mindez ravasz, szép, borzongató. De sok helyütt igen-igen unalmas. Siker azért volt, nagy siker. Holott két nagyon rossz színészkedésnek voltunk kényszerû tanúi. Éppen két nagy szerepben. Nyafogó, lelketlen volt P. Márkus Emma. És hogy milyen rossz színész Mihályfi, ma a leglelkesebb híve is konstatálhatta, ha van ilyen. Annál több gyönyörûségünk telt Odry Árpádban és Pethes Imrében. Nemes, elõkelõ aktor ez a két fiatal. Elég kedves Vízvári Mariska. Ügyes Horváth Jenõ. Volt taps elegendõ.

Budapesti Napló 1906. március 10.

Dyb




Previous - Next

Table of Contents | Words: Alphabetical - Frequency - Inverse - Length - Statistics | Help | IntraText Library

Best viewed with any browser at 800x600 or 768x1024 on Tablet PC
IntraText® (V89) - Some rights reserved by EuloTech SRL - 1996-2007. Content in this page is licensed under a Creative Commons License