Table of Contents | Words: Alphabetical - Frequency - Inverse - Length - Statistics | Help | IntraText Library
Ady Endre
Ady Endre összes prózai muve. 2

IntraText CT - Text

  • 9. KÖTET CIKKEK, TANULMÁNYOK 1907 október-december
    • 195. A NAGY VÉLETLEN
Previous - Next

Click here to hide the links to concordance

195. A NAGY VÉLETLEN

(Ritoók Emma új regénye. Budapest, 1909. 2 kötet)

A nagy Véletlent nyugodtan lehetne A nagy Törvénynek is nevezni, de így megkapóbb, babonásabbul félelmes és sokkal asszonyosabb. Szabad-e Ritoók Emma könyve után a kegyetlen franciának azt a megállapítását idézni, hogy a regény a középszerûségek legjobb búvóhelye? Ezen már valami hat hét óta töröm a fejem, de se a fejem, se az ösztöneim nem akarnak belemenni Ritoók Emma ilyen lesajnálásába. Mióta az Új Idõk megkoszorúzta Ritoók Emmának egy nagyon naiv, gyönge céltalan regényét, bizonyára sok mindent megbánt Ritoók Emma. Legelõször is megbánta, hogy elhagyta az õ orosz és skandináv írásmestereinek fagyasztó, de nagyszerû mûvészi komolyságát. Nem volt nehéz a penitencia, mert Ritoók Emma északi lelkû, komoly, nem alkuvó s nem egykönnyen ellágyuló ember. Megható az, hogy miként vigyáz önmagára, tollára, téma-nemzõ emlékeire, demonstrálandó igazaira, egész írására. Más ok, más ügy, más dolog, hogy ez a regény mégis csak asszonyos regény, ha olyan komoly ember írta is légyen, mint Ritoók Emma.

A nagy Véletlen egy nagyon-nagyon komoly és mégis érzékeny és finom entellektüelnek lelki útinaplója. Útinapló egyébként is, Berlin és Párizs nagy csodái kiáltoznak ki belõle, s annak a furcsa, talajtalan, szép és vegyes internacionális diákmûvész-apostol seregnek különös élete, mely Párizsba vagy újabban Berlinbe verõdik össze. Ezekkel a különös emberekkel néhány társadalom önkéntes vagy muszáj számûzöttjével sokat lehetett együtt Ritoók Emma. Szereti õket, s õ azt hiszi, hogy meg is látta õket, bõrük alatt, egészen, veséjükig, nyugtalan vérük utolsó csöppjéig. Nem látta meg, de mindegy, s én - újra mondom - lelki utasítót, megfigyelésekbõl, szomorúságokból, lírából és bölcselkedésekbõl összehorgolt könyvet látok e könyvben.

Az a nagy Véletlen, melyet csakugyan meg lehetne tenni egy modern regény legfõbb hõsének, mint a Végzetet a régi tragédiákban, nagyon is véletlen, ügyetlen és sápadt a Ritoók Emma regényében. Ezért írtam mindjárt legelõl, hogy ez a nagy Véletlen csak véletlenül Véletlen, mert Ritoók Emma akarata ellenére törvénynek, Törvénynek látszik éppen e könyvbõl is.

Nem véletlenül születünk olyanoknak, amilyenek vagyunk, s nem véletlen, hogy sokan föllázadunk, s nem megyünk együtt az élet türelmes leélõivel. Nem véletlen, hogy azokat öleljük, akiket ölelünk, s csak a régibb romantika költõi hitették el velünk, hogy sokszor szamárul elhaladunk a boldogságunk mellett, holott csak a kezünket kellene utána kinyújtani. A nagy Véletlen nevezhetõ A nagy Törvénynek is, hiszen a név, az elnevezés olyan semmi, mint az álom, azaz sokkal semmibb. De így, mint Ritoók Emma hiszi, nincs élet, nincs ritmus, nincs szabály, ti. szabály, melynek elsõ pontja a szabálytalanság volna.

Sokat nem tudunk még, és sok mindent meg fognak tudni magyarázni, akik majd utánunk jönnek. De máris sejtjük, hogy minden tudatos, ami csak emberrel történik és történhetik, Ritoók Emmának meg kellett szeretnie az északi írókat, meg kellett nyernie az Új Idõk regénypályadíját, s az se véletlen, hogy megírta A nagy Véletlent.

Frissek, õszi harmatosak, egy kicsit bánatosak, majdnem versek Ritoók Emma némely visszaemlékezései: ezek a könyv legnagyobb értékei. Egy képnek, egy szobornak, egy mélységes hangulatú estének, egy holdvilágos tavaszi éjnek a Monceau-park Maupassant-szobra elõtt, egy olvasmánynak, egy talányos, érdekes, utunkba került emberlénynek az emlékéhez sokszor közelebb van a szívünk, mint a mûvészi alkotáshoz, melyet nemzünk vagy szülünk, vagy a hús-vér gyermekünkhöz.

De asszonyos könyv - mondom -, s errõl kötelességem tehát még bizonyítani próbálóan szólani. Naiv, amit az orosz forradalmár ifjak, leányok életérõl mond, naiv, helytelen, ha kedves is. Annyi saját egyéniségû ember, mint amennyi a Ritoók Emma könyvében össze­találkozik, egy Barnumnál is sok volna, egy olyan Barnumnál, aki kivételes pszichéket gyûjt. Legbecézettebb hõsnõje, egy mûvészlelkû, de a divattal is törõdõ, szabad, elegánsan lázadó, szép magyar - nincs. Ezt a fajtát nem szülhette meg ez a fajtákat variálni csak roppant kevéssé képes magyar társadalom. A mûvészetrõl, egyéni életrõl, társadalommegváltásról, feminizmusról adott ítéletek szintén naivak. És nagyon sokat akar ebben a mozaikos könyvben elintézni Ritoók Emma, ez is baj. Ám milyen fölségesen szomorúan állítja be azt a nem is új igazságot, hogy a csúnya és okos nemeken kívül áll. Oh, igen, a csúnya, okos, mély érzésû asszonynak hiába énekelt Petrarca, hiába csillog reá Milo Vénusza, s hiába a legszebb Apolló.

Valami még: irodalmi utánmenés az után az igazság után, hogy az asszonynak a gyermek a minden. Több mint a társadalom, szülõk, konvenció, férfiú, több, mint az élet. S a gyermeket se a Véletlen nyújtja, s elképzelek csodálatos remekmûvet, mely az abszolút meddõségben egy emberág legmagasabb dicsõségét látja. Hiszen nem az a , hogy nekünk legyen gyermekünk, de hogy legyen gyermek, lehetõ átvevõje a mi lelkeink örökségének.

Csipkét szõni asszonytudomány, s régi, drága csipkék szépségébõl mit sem von le, hogy összevisszák és aránytalanok ábradarabjaikban. A Ritoók Emma könyve ilyen csipkekendõ, egy szál se rossz csupán az ábrák, a darabok, a részek össze nem illõk, aránytalanok. De íme a fõ-fõ érdem: ezt az úgynevezett regényt egy magyar mûvészlelkû entellektüel írja. Újabb típus, nekünk kedvesebb, mint A nagy Véletlen akármelyik nõje. Ez után a könyv után okvetlenül egy még szebb, igazabb és mûvészibb Ritoók-könyvnek kell jönnie. És Ritoók Emma is, aki ma már komoly, nemes, elsõrendû ember lesz még emberibb is, egészen kirántja magát a magyar úri ideológiából, s lesz, amit a nagy Törvény úgyis akar: példaadó, szabad, próféta, magyar asszonyember.

HSz 1909. április

a. e.




Previous - Next

Table of Contents | Words: Alphabetical - Frequency - Inverse - Length - Statistics | Help | IntraText Library

Best viewed with any browser at 800x600 or 768x1024 on Tablet PC
IntraText® (V89) - Some rights reserved by EuloTech SRL - 1996-2007. Content in this page is licensed under a Creative Commons License