Table of Contents | Words: Alphabetical - Frequency - Inverse - Length - Statistics | Help | IntraText Library
Ady Endre
Ady Endre összes prózai muve. 2

IntraText CT - Text

  • 1. KÖTET ÚJSÁGCIKKEK 1897. szeptember 26.-1901. május 8.
    • 474. A MUSZKA HERCEG SÍRJA
Previous - Next

Click here to hide the links to concordance

474. A MUSZKA HERCEG SÍRJA

Elfeledjük lassanként a vérvirágos szép idõket. Elfeledjük dicsõségét, gyászát. Nem értjük meg mámorát, haragját. Nem tudjuk megsiratni félisteneit. S hogyne felednõk el az ellenünk tört zsarnokság embereit, mikor még a mi életünkért küzdõ nagy szívû hõsöket is feledjükÍme a példa. Egy fõvárosi lapban a következõ hír jelent meg

Debreceni sír. A debreceni fûvészkertben még most ép, és évrõl évre fel van hantolva annak az ifjú muszka hercegnek sírja, kit 1849-ben a debreceni csatában halálosan talált a magyar ágyú golyója. Nagy pompával temették el az elesettet a városba vonuló muszkák, s alapítványt is tettek gondozására. Nem is történt semmi nevezetes dolog a sírral, csak a 70-es évek elején mesélték, hogy a sírt éjjel felásták, a halottal eltemetett ékszereket, érdemjeleket pedig elrabolták; sokan gyanakodtak egyes, azóta szintén elhunyt egyénekre, de ez asanda gyanúis úgy elmúlt, elenyészett idõközben, ment az ifjú harcos emléke, aki - talán szándéka és akarata ellenére - eljött bõsz hadak élén szép Magyarhonba, s halállal lakolt, amiért elõsegítette egy szabadságáért küzdõ nemzet eltiprását. Most egyszerre ismét aktuálissá vált a debreceni fûvészkert feledett sírja, mert amint nekünk írják, a budapesti orosz konzulátus újabb intézkedéseket szándékozik tenni a sír tárgyában.

Kérdést intéznek ugyanis Debrecen hatóságához, hogy vajon a sír kellõ gondozásban részesüle, s oly helyen fekszik-e, hogy ott a család, ha nem is feltûnõ emléket, de egyszerû márványtáblát helyeztessen a félszázados hantokra, mert az elhunyt herceg családjának néhány tagja beutazza Magyarországot, egyetlen nõvére pedig imádkozik a réges-régóta siratott fivér nyugvóhelyénél. Debrecen hatósága bizonyára méltányolni fogja a kegyeletes érzéseket, s a szándék elé nem gördít akadályokat.

A hír természetesen a debrecenieket érdekli legközelebbrõl. A debreceni sajtónak kellett legelsõsorban hozzászólnia a dologhoz. A válasz nem is késett. A debreceni függetlenségi párt orgánuma, mely hivatva volna legjobban ápolni a szabadságharc múltjának emlékét, leközli a fõvárosi lap hírét, s ilyen kommentárt fûz hozzá.

Ugyan alapos tudósítója lehet tisztelt laptársunknak. Mi debreceniek álmélkodva halljuk a muszka nagyherceg históriáját, s nem tudjuk felfogni, hogy mikor temethették el vitéz testét a debreceni füvészkertben. - Erre nézve, azt hisszük, maga az orosz nagyherceg sem tudna felvilágosítást adni.

Ami pedig Debrecen hatóságát illeti, valószínûleg tiszteli a füvészkerti hõs rokonainak kegyeletes érzéseit, de felvilágosítással egyáltalán nem szolgálhat.

Hát feledünk, feledünk. A debreceniek pedig - úgy látszik - legjobban sietnek feledni. A füvészkertben igenis nyugszik egy elõkelõ muszka katona. Kuprianow tábornok ez, a második orosz hadtest parancsnoka. A debreceni csatában ágyúgolyó érte a muszka tábornokot. Leesett a lováról. Azután eldõlt a csata. Felhangzott a muszkák gyõzelmi indulója, s Debrecenre rárohantak a martalóc hadak. A sebesült Kuprianow tábornokot az õs kollégiumba vitték. Ott ápolták sokáig. Onnan látta és szerette meg a szép füvészkertet, s mikor érezte, hogy õ már egészséges sohasem lesz többé, az volt az utolsó kérése, hogy a füvészkertben temessék el. Ott is temették el. Sírjára nagy fakereszt került. Még pár évtized elõtt - bár korhadtan - ott volt a besüppedt síron. Ma már nyoma sincs. A sírhant a földdel egyenlõ. De még sokan vannak - kik emlékeznek a sír helyére. Ezek azonban azt hisszük - nem debreceniek

Szabadság 1900. szeptember 6.




Previous - Next

Table of Contents | Words: Alphabetical - Frequency - Inverse - Length - Statistics | Help | IntraText Library

Best viewed with any browser at 800x600 or 768x1024 on Tablet PC
IntraText® (V89) - Some rights reserved by EuloTech SRL - 1996-2007. Content in this page is licensed under a Creative Commons License