Table of Contents | Words: Alphabetical - Frequency - Inverse - Length - Statistics | Help | IntraText Library
Ady Endre
Ady Endre összes prózai muve. 2

IntraText CT - Text

  • 3. KÖTET CIKKEK, TANULMÁNYOK 1902. március-december
    • 73. MARGITTA ÉS A TANULSÁGOK
Previous - Next

Click here to hide the links to concordance

73. MARGITTA ÉS A TANULSÁGOK

A hajdani való Tisza-gárdának újra elesett egy lelkes, derék embere. Bihar vármegye ma már dehogyis vára az ízig magyar szabadelvûségnek. A kontraszt kedvéért s a tenkei, belényesi és margittai dolgokra gondolva, azt mondhatnók talán, hogy a magyarságot és szabadelvûséget keresztülgázolta az oláhság és a demagógia. Ma már csak három szabadelvû képviselõje van Bihar vármegyének. Telegdi Józsefet egyéni szeretetreméltósága és népszerûsége választatta meg egyhangúan, Tisza István gróf mégis erõsebb legény volt, hogysem elbánhattak volna vele, Fassie Tódor tradicionális alapon képviselõ s a bihari békés nemzetiségi politika hirdetõje. Szóval: ezt a három liberális követet sem csupán a szabadelvûség hódító ereje küldte a parlamentbe. A szép és nemes bihari föld kicsúszott a szabadelvûség lába alól, mert ez a szabadelvûség nem tudott és nem mert a lábára állani.

Ennek a mi lapunknak ma újra szomorú elégtétele van. Szinte félünk már a jóslásoktól. Hiszen mi három évvel ezelõtt megmondtuk: elvész a nevezetes bihari gárda, meg fogja ölni tehetetlen opportunizmusa. Láttuk mi hamar, mi légyen az új rendszer s láttuk mi már elõre akkor vérhullását a Tisza-gárdának s a régi szabadelvûségnek.

Margitta különben mindent megmagyaráz. A margittai esetben szinte kristályozódva csillog ki a Széll Kálmán államférfiúsága s a dicsõ új rendszer. Világos dolog, hogy Örleyt Széll Kálmán buktatta meg. Megbuktatta pedig azért is, mert Tiszának ismert híve volt s mert így kívánta az ellenzék.

Az ellenzék óhajtása parancs ma Magyarország miniszterelnökének s mikor a margittai hatóságok féket akartak vetni a demagógia izgatásainak, az ellenzéki terrorizmusnak, Széll Kálmán a képviselõházban udvariasan és ékes beszédben nyújtotta át az ellenzéknek az Örley Kálmán fejét. Széll Kálmán beszéde valóságos parancs volt a hatóságokhoz, hogy tessék tûrni az ellenzék kis játékait s legyen, ahogy lesz, jobban mondva: legyen, ahogy az ellenzék akarjaÍme, az új rendszer a maga teljes mivoltában. Hazug, ocsmány és undorral töltõ. És ezt csak most látja be s bevallani talán ma sem meri az a párt, mely Bihar vármegyében szabadelvû pártnak nevezi magát s Tisza Kálmán szabadelvû politikája letéteményesének. Hát nem szebb lett volna annak idején meglátni és megelõzni ezt? Hát az opportunizmus politika-e tisztelt szabadelvû párt s Széll úr kokott szoknyája elég szent-e arra, hogy egy legyintéssel söpörje el a szabadelvûségnek egy igen derék hadát s ehhez arcot vágjon mindenki?

Van Bihar vármegyének egy igen jeles, egész férfia. Ma még hivatalos vezére Biharnak: dr. Beöthy Lászlónak hívják. Nagy nevéhez méltó, tisztán látó, liberális, nobilis ember.

Mi úgy hisszük és úgy tudjuk, hogy a poharat már õ is, a kormány legbizalmibb embere, színültig teltnek tartja.

Késõ és még sem egészen késõ oppozíció lehetne ugyan ez, de még mindig országos hatású.

Halljunk egy hatalmas tiltó szót, mely megértesse Széll Kálmánnal, hogy határig érkezett. Lássunk már egy csöpp büszkeséget és bátorságot. Hisz a szultán selyem-zsinórját is akadt muzulmán olykor, aki visszaküldte.

Nagyváradi Napló 1902. június 26.

A. E.




Previous - Next

Table of Contents | Words: Alphabetical - Frequency - Inverse - Length - Statistics | Help | IntraText Library

Best viewed with any browser at 800x600 or 768x1024 on Tablet PC
IntraText® (V89) - Some rights reserved by EuloTech SRL - 1996-2007. Content in this page is licensed under a Creative Commons License