Table of Contents | Words: Alphabetical - Frequency - Inverse - Length - Statistics | Help | IntraText Library
Ady Endre
Ady Endre összes prózai muve. 2

IntraText CT - Text

  • 4. KÖTET CIKKEK, TANULMÁNYOK 1903. január-december
    • 83. A PRIMADONNA SZERELME
Previous - Next

Click here to hide the links to concordance

83. A PRIMADONNA SZERELME

- Egy kis dráma a Wőber szállóban -

A nagyváradi Wõber szállóban csütörtökön délután hat és hét óra között egy kis szerelmi dráma játszódott le. A hõse, illetve hõsnõje egy primadonna, de nem drámai primadonna, hanem énekesnõ. A dráma szerencsére nem vált tragédiává, hanem, hogy a színpadi mûfajok terminológiájánál maradjunk, majdnem vígjátékká enyhült.

Tegnap Nagyváradon nagyon sokat beszéltek errõl a históriáról. Tarka kommentárokat fûztek hozzá. Majd újabb és újabb verziók keltek szárnyra. Pedig az igazság annyi, hogy egy kedves, fiatal színésznõ annyira szerelmes, hogy a szerelem miatt esetleg meg tudna halni. Márkus Aranka a szerelmes primadonna. Az elmúlt szezonban a Szigligeti Színház koloratúr énekesnõje volt a gyönyörû hangú leány. Az elmúlt õsszel sokat beszéltek róla egy másik szerelmi dráma révén, de akkor nem a mûvésznõ akart meghalni, hanem õ miatta s viszonzatlan szerelem miatt egy nagyváradi újságíró, ki azóta Budapestre távozott.

Márkus Aranka virágvasárnapkor vált meg a nagyváradi színtársulattól. Az utolsó idõkben nagyon visszavonultan élt. Tudta mindenki, hogy a mûvésznõ szerelmes. A nagyváradi aranyifjúság egyik ismert és szimpatikus alakja volt az ideál, aki ezt a szerelmet viszonozta.

Nehéz szívvel s jóval virágvasárnap után távozott el Nagyváradról Márkus Aranka. Budapestre ment, hol szülei laknak. Lovagja több ízben meglátogatta. Õ maga is leutazott egy kis unokanõvérével titokban egypárszor.

Egy idõ óta kísérletek történtek, hogy ez az összeköttetés megszakadjon. A fiatalembernek a kebelbarátja, szintén elõkelõ tagja a nagyváradi ifjúságnak, barátjára nézve azt találta volna üdvösebbnek, ha ez a szerelmes história befejezõdik.

Szerdán este újra Nagyváradra érkezett Márkus Aranka az unokanõvérével. A hölgyek a Wõber szállóba szálltak, mint rendesen. A 11-es számú szobát vették ki a fiatalember címén.

Csütörtökön délután hat órakor a férfi barátja tett látogatást a hölgyeknél. E látogatásnak, mint késõbb kiderült, az volt a célja, hogy a mûvésznõt szakításra bírja, s errõl a férfi mitsem tudott.

Izgalmas jelenetek folyhattak le a szobában. A mûvésznõ zokogva, magánkívül esett össze, mikor a vendég, ki pedig a lehetõségig gyöngéden és diplomatikusan végezte misszióját - eltávozott.

Úgy fél 8 óra tájban a mûvésznõ unokanõvére segítségért kiáltozott. A szálló személyzete ijedten rohant be. Márkus Aranka nagy kínok között fetrengett a pamlagon. Világos volt, hogy a mûvésznõ mérget ivott. Azonnal a közeli kórházba küldtek egy kocsit, s pár perc múlva a kórház két orvosa jelent meg. Eközben a mûvésznõ ideálja is értesült a katasztrófáról, s fölindultan, szinte magánkívül sietett föl az emeleten levõ szobába. Õ semmirõl sem tudott, s kétségbeesve kérte az orvosokat, hogy mentsék meg a leányt.

Az orvosok megállapították, hogy Márkus Aranka morfiumot ivott. Egy meglehetõs tartalmú üvegecskét csaknem teljesen megivott. Az unokanõvére nem vette ezt észre. Egyébként is tudta, hogy Márkus Aranka idegei csillapítására szokott olykor pár csöpp morfiumot használni.

Az orvosoknak sikerült a méreg hatását neutralizálni. Egyik orvos reggelig ott volt az ágya mellett, mivel a mûvésznõ egész éjjel nagyon szenvedett. Ott virrasztott a férfi is, kit nagyon összetört a szomorú eset, bár nem egészen bizonyos, hogy Márkus Aranka öngyilkossági szándékból vette be a mérget, lehetséges, hogy csak magánkívül, rettenetes idegességében ivott túl nagy mennyiséget az erõs méregbõl. Reggelre egészen jobban volt a mûvésznõ. Kora délután már fogadta egy munkatársunkat, ki régi ismerõse. Mosolyogva beszélt a szomorú éjszakáról s ragyogó szemei meg-megpihentek boldogan a férfiún, ki ott ült ágya mellett, s kit szintén nagyon megviselt az éjszaka.

- Hasson oda - mondotta többek között -, hogy ne csináljanak a lapok valami szörnyû szenzációt a dologból. Szegény mama fent Budapesten kétségbeesik. És nem is volt igaz semmi. Csak én nagyon szerelmes vagyok. És tegnap nem voltam az eszemnélHolnapután Gödöllõn énekelek egy hangversenyen

Tegnap elutazott Nagyváradról Márkus Aranka. Megnyugodva, jókedvvel és kedves társaságban.

Nagyváradi Napló 1903. augusztus 15.




Previous - Next

Table of Contents | Words: Alphabetical - Frequency - Inverse - Length - Statistics | Help | IntraText Library

Best viewed with any browser at 800x600 or 768x1024 on Tablet PC
IntraText® (V89) - Some rights reserved by EuloTech SRL - 1996-2007. Content in this page is licensed under a Creative Commons License