Table of Contents | Words: Alphabetical - Frequency - Inverse - Length - Statistics | Help | IntraText Library
Mikszáth Kálmán
Mikszáth Kálmán mûvei

IntraText CT - Text

  • II.   ELBESZÉLÉSEK, ANEKDOTÁK, FORDÍTÁSOK, TÖREDÉKEK
    • A SZEGÉNY JÁMBOR ÁRMÁDIA
Previous - Next

Click here to hide the links to concordance

A SZEGÉNY JÁMBOR ÁRMÁDIA

1881

Bizony, mi polgárok húzzuk örökösen a rövidebbet a katonasággal szemben. El is vagyunk keseredve emiatt. No, hogy valamit enyhítsek ezen a nagy nemzeti keserûségen, mondok én egy olyan esetet ellensúlyozásul, melyben a hadsereg húzta a rövidebbet egyetlen magyar polgárral szemben. Igaz, hogy az az egyetlen polgár is csak képzelte ezt s meghalt, mielõtt kiábrándulhatott volna.

Az 1879-iki tiszai árvíz pusztítása idején többek közt Kállay Ödön képviselõ is vállalkozott mentési munkálatokra, s minthogy õ volt a legtekintélyesebb a leutazott képviselõk között, a végrehajtó hatalmat õrá ruházták; vitte is azt az öregúr egész táblabírói tekintéllyel és szigorúsággal.

A veszély elsõ napjai voltak ezek. Szegeden mindenki fejét vesztette, a municipium hatalma elenyészett, - a törvényszék szétfutott, adóhivatal, végrehajtó, városi drabant, börtön, minden nullifikáltatott, csak a villámok között létezett egy Úr, akirõl azt mondják, hogy a világot dirigálja; a földi gondviselés pedig állott Kállayból és az odarendelt katonaságból, melyet Kállaynak, ki quasi kormánybiztosi állást viselt, joga volt igénybe vennie.

Az öregúr nem is igen kímélte õket, s sokat mérgelõdött rajta, ha a megkeresésére legénységével megjelent tiszt utasításait nem teljesítette föltétlen engedelmességgel, hanem rendesen hozzájárult a maga ellenvetéseivel és tanácsaival.

Már abban az idõtájban beteges volt, ami idegességét csak nevelte. Ingerlékeny természete minden pillanatban erõt vett rajta.

Így történt meg egy napon, hogy a kérelmére odarendelt hadnagyot, ki 50 legénnyel jött s kit az alsóvárosi részekbe akart küldeni pontonokkal, miután az némi nem éppen tapintatos megjegyzéseket tett intézkedéseire, dühre lobbanva kiutasítá hivatalos helyiségébõl.

- Takarodjon ön ki, mert rögtön kidobatom! - kiáltá ingerülten a hatalmas táblabírói alak, s az oroszlán dörgõ szavától megjuhászodva ment ki az inci-finci hadnagyocska.

Fiatalabb, de higgadtabb képviselõtársai hüledezve fogták körül az öreget.

- Mit tett, bátyám, az isten szerelmeért?

- Ej, hát egy kis becsületre szoktatom az ármádiát. Majd megmutatom én...

- Nem a katonasággal kikötni. - Meglássa, bátyám, az lesz a vége, hogy megtagadják az engedelmességet, s akkor aztán nem mi keserüljük meg, hanem az ügy.

Úgy is lett. Az ezred, mely a tiszai hajókon állomásozott, roppant zokon vette a sérelmet s a szerencsétlen várostól megvonta a katonai mentõerõt. A másik utász-csapat, melynek délben kellett volna megérkeznie a kormánybiztoshoz, már nem jött el. A kardbojton esett hitök szerinti megalázás elég volt, hogy hadd vesszen minden: vagyon és emberélet.

De még ilyen körülmények között sem mert szólni a büszke Kállaynak senki. Valaki úgy példálózva megpendítette mégis, hogy tán volna bocsánatot kérni a tisztikartól ily körülmények között. Az öreg arca lángba borult, egy méltóságteljes megvetõ pillantást vetett az illetõre dacos, villámló szemeivel, becsapta mérgesen hivatalszobája ajtaját, s ki nem jött abból többé a másik szobába, hol a képviselõk hivataloskodtak. - Ott ült egyedül estig, mint egy medve.

Valamit mégis tenni kellett, mert a »földi gondviselés« kerekébõl kiesett a sróf, s nem forgott többé.

Szótlanul távozott H. képviselõ, egyenesen a hajóra, ahol éppen tanácskozva találta O. tábornok elnöklete alatt az egész tisztikart, hogy mitevõk legyenek, milyen intézkedéseket involvál a kérdés.

- Én H. országos képviselõ vagyok - mondá a jött, a hajó födélzetére lépve -, s O. tábornok urat keresem.

- Én vagyok az.

- Kállay kormánybiztos megbízásából jövök, hogy az õ nevében ünnepélyes bocsánatot kérjek a tisztikartól, melyet megsértett.

A tábornok egészen kipirult a dühtõl ennek a névnek hallatára.

- Az egy neveletlen, goromba ember - mondá. - Nekünk teljes elégtétel kell. Nekünk nem elég holmi diplomáciai intervenció. Csalódnak önök, ha azt hiszik, hogy egy katonát meg lehet sérteni, s aztán megkövetni. Az megjárhatja a civilek között. Nekünk több jár, uram...

H. elmosolyodott.

- De hát mit szándékoznak önök tenni?

- Elégtételt követelünk!

- Kapni fognak, biztosítom. Ha pisztoly kell: pisztollyal; ha kard, karddal. De most, midõn arra vagyunk ide küldve, önök is, mi is, a király akaratából, hogy ezt a várost mentsük, csak nem kaphatunk a világ szeme elõtt egymással hajba. Ha majd a vész elmúlik...

- Önöknek mindenre van egy csomó argumentumuk - dönnyögé a tábornok s aztán hozzátette: - Nekünk semmi közünk többé a mentéshez, én egy szál katonát sem adok többé önöknek, éppen most fogalmazzák ott az asztalon a sürgönyt...

- Milyen sürgönyt?

- A kabinetirodába: õfelségéhez, melyben jelentjük a sértést s azt, hogy további rendelkezésig felfüggesztjük a katonai támogatást.

H. meg nem állhatta, hogy közbe ne szóljon az õ bizalmas, rábeszélõ modorában, egész önkéntelenül.

- Én nem tudom, mire való az?

- Hogyan? - mondja a tábornok homlokát összeráncolva s gúnyosan felbiggyesztve ajkait: - no lám, ön nem helyesli?

- Õszintén szólva nem: mert õfelsége vagy megbüntet valakit emiatt, vagy nem büntet meg senkit.

- No, aztán?

- Ha senkit sem büntet, akkor hiábavaló volt a sürgöny, ha pedig megbüntet valakit, az semmi esetre sem lehet Kállay, annak nem parancsol õfelsége, mivelhogy országos képviselõ.

- Mondom, hogy vigye az ördög az önök argumentumait! Hanem, hüm... ebben a dologban igaza lehet... No, ez így van. Hát tudja mit az úr, én nem vonom meg a katonai támogatást, csak egyet kötök ki, hogy a katonákat kirendelõ iratok alá ezentúl az ön neve legyen aláírva.

- Hja, csakhogy ez lehetetlen... Kétségbe vagyok esve, tábornok úr, mert azt nem teljesíthetem. A kormánybiztos Kállay, csak neki van joga.

- Jog... jog! Maguk mindig a jogról beszélnek. Maguk nevetségesek az örökös jogaikkal... Nos, vigye ördög, nem bánom hát, miután õ végre is bocsánatot kért, ám legyen; azt azonban kijelentem, hogy azzal a goromba emberrel ezentúl egyetlen tiszt sem alázza meg magát annyira, hogy szóba eredjen; néma megvetésükkel fogják õt sújtani!

Hát hiszen éppen erre vágyott H. legjobban, s örömmel nézte s jóízûn nevetett markába estefelé, midõn ismét sorba jelentkeztek a megrendelt katonai csapatok Kállaynál, s katonásan tisztelegve elõtte, miután kiadta a parancsot rossz németséggel, a szolgálattevõ tiszt rendszerint szó nélkül fordult meg, hogy teljesítéséhez lásson.

Nem volt ott soha többé egy »mukk« se.

Az öreg táblabíró gõgösen feszítette ki a mellét ilyenkor s kevélyesen magyarázta a fiatalabbaknak:

- Lássátok, gyerekek! Mindenhez talentum kell. Íme, hogy ráncbaszedtem egy nap alatt az egész ármádiát.




Previous - Next

Table of Contents | Words: Alphabetical - Frequency - Inverse - Length - Statistics | Help | IntraText Library

Best viewed with any browser at 800x600 or 768x1024 on Tablet PC
IntraText® (V89) - Some rights reserved by EuloTech SRL - 1996-2007. Content in this page is licensed under a Creative Commons License