Table of Contents | Words: Alphabetical - Frequency - Inverse - Length - Statistics | Help | IntraText Library
Mikszáth Kálmán
Mikszáth Kálmán mûvei

IntraText CT - Text

  • IV.   RÖVID ELBESZÉLÉSEK
    • A PETOFI-KERESOK
Previous - Next

Click here to hide the links to concordance

A PETŐFI-KERESŐK31

1885

Akik engem meglátogatnak itt a szerkesztõségben, azok jól tudják, milyen rideg, mogorva szobám van: szürke falak, rajtok semmi dísz, csak a Petõfi és Jókai arcképe, az asztalon egy csorba lámpa, egy fekete tintatartó és egy krémszínû koponya öblös szemüregeivel és kivicsorított fogaival. (Valamelyik a fiúk közül egy cigarettát tett a szájába.)

De a koponya nélkül is (melyet három forinton vettem dr. Török Aurél egy szolgájától) oly barátságtalan volna ez a szoba, hogy a világon a legalkalmatlanabb mulatságos tárcák kigondolására.

Pedig okvetlenül ki kell gondolni. Mert mindent inkább, csak olyat nem, ami megtörtént.

Négy évig írtam csupa nem igazat, és sohasem cáfolt meg senki. Egyetlenegyszer írtam igazat a trónörökös konferenciájáról, és mindjárt jött a dementi.

Merengve törtem fejemet a pislogó lámpa mellett, mit írjak olyat, ami ne legyen igaz, de annak látszassék; vagy olyat, ami igaz legyen, de ne látszassék annak (mert tertium non datur), midõn megzörren a koponya harminckét foga, s az orr helyén támadt galambtojásnyi alakú lyukon át a következõ hang tör elõ:

- Majd diktálok én a tekintetes úrnak.

(Nem lennék igaz újságíró, ha egy tárca-szüzsétõl megszaladnék, mégha egy halottól jön is.)

- Kicsoda maga?

- Én, kérem alássan, egyszerû koponya vagyok.

- De hát ki volt azelõtt?

- Én a fehéregyházai borbély voltam, instálom, Tóth Andrásnak híttak, de isten csodája, hogy még eddig nem konfundálódtam, mert mióta koponya vagyok, és az orvosi mûtermekben szerepelek (megfordultam én már, kérem, tíz helyen is), a tudós doktor urak közül mindenik mást sütött ki felõlem. Az egyik fiatal leány koponyájának állít, a másik öreg férfiénak. Nem tudnak azok semmit. Hányszor gúnyolódtunk mi emiatt fölöttük a koponyatársaimmal.

- Hát mit akar diktálni?

- Lássa, én már vagy két hete nézem itt a tekintetes urat, amint az újságot csinálja, néha, amikor kedvem van, bele is nézek a közleményekbeMondhatom, csupa haszontalanságok! Jogászgyûléskultúregyletmajd a kremsieri találkozásNevetséges! Csak egy találkozás van, uram! Mikor a koponyák találkoznak ideát.

- Ön nagyon sötéten fogja fel a dolgokat.

- Csak az igazat mondom. Önök a mûveltséget, az ismereteket terjesztik. Hát mi az? Önök az emberfejeket bélelik. S a halál kiszedi ezt a bélést a koponyákbólDe ez mindegy! Ezúttal arról akarok önnel beszélni, ami engem legjobban botránkoztatott meg a közlemények közt.

- Mi az?

- Azt újságolják egy idõ óta, hogy a dr. Török Aurél fel akarja ásatni a segesvári elesettek sírját, s ott a koponyák közül felösmerni, és hazahozni a tekintetes Petõfi úrét. Igaz ez?

- Igaz.

- Hát ez, lássa, nem megy. Miért nem hagyják pihenni a szegény Petõfi urat? Minek rontják el azt a szép mítoszt, hogy eltûnt, ki tudja hova, ki tudja mikor

- Bírni akarják csontjait.

- Az teljességgel abszurdum - szólt a volt borbély -, mert lehetetlen lesz felösmerni. Hátha más koponyát hoznak el helyette?

- Hát az se lesz baj - mondám.

- Mit, nem lesz baj? Hogy mondhatja azt? Hát tudja azt az úr, mi minden történt ideát minálunk? Elmondok önnek egy esetet. De elõbb rágyújtok erre a cigarettre, ha megengedi.

Siettem tüzet adni a fecsegõ koponyának.

»Vagy négy éve annak - kezdé lassú mesélõ hangon a koponya -, dr. Farkas László dolgozószobájában több csontok között hányódtam; voltak ott új és ócska csontok, amiket a nagy népszerûségû fiatal doktor górcsövön vizsgálgatott. Mi csontok ezalatt kedélyesen diskurálgattunk egymás közt. Az a téma volt szõnyegen, vajon igaz-e az, hogy föltámadás lesz.

»Bár csak ne lenne!« - sóhajtott fel erre egy õsrégi hátgerinc.

»Ki maga?« - kérdeztem kíváncsian.

»Én egy orosz muzsik voltam« - felelte búsan.

»Nem értem magát, hogy nem kívánja a föltámadást

»Nekem nagyon alkalmatlan volna az - szólt siránkozó hangon -, mert a csatatérrõl, ahol elestem, elvitték a koponyámat lengyel hõsnek

- Nos, mit szól ön ehhez? Ennek a hátgerincnek igaza volt. Ebbõl nagy konfúzió lesz a feltámadás napján. Ezért mondom én, hogy a Török úr terve nagyon szerencsétlen, s azonfelül szörnyen impraktikus. Mert tegyük fel, hogy semmit se hoznak haza: az akkor fiaskó. Vegyük föl, hogy nem Petõfit hozzák haza Petõfinek: ez akkor botrány. S végre vegyük föl, hogy magát Petõfit hozzák haza, de akad-e olyan magyar ember, aki azt elhiszi nekik?

Kezdtem magamat megadni félig-meddig.

- Mond valamit, Koponya bácsi.

- Azért hát legjobb lenne - folytatá rettenetes gúnnyal, s úgy rémlett, mintha az állkapcáit hahotára nyitná -, ha mindjárt két koponyát hozna haza Török úr: egyet a Petõfi gyermekkorából, egyet pedig a férfikorából.

- Lassabban egy kicsit, Koponya uram - vágtam közbe -, most jut eszembe, hogy ön alkalmasint nem olvasott mindent. Tudja, mit mondott Jókai? Hogy Petõfinek valahogy keresztbe volt nõve egy foga, s hogy õ arról a fogról megösmeri Petõfit.

- Huh, huh - süvített az én koponyám -, de bizony olvastam. Hiszen éppen ez az, amit le akartam diktálni. Ide hallgasson, uram. Említettem már önnek, hogy borbély voltam Fehéregyházán, éppen a forradalom idején. Petõfi a csata elõtti napon az officínámba jött, s földagadt arccal panaszolta, hogy a foga fáj. Elõvettem a szerszámot, s miután megvizsgáltam a fogait, egy rántással kihúztam a legrosszabbat, éppen azt a keresztbe nõtt fogát.

- Ezer villám! Ez nagyon fontos adalék! - szóltam felugorva.

- Üljön vissza, kérem, és legyen szíves ezt becses lapjában közzétenni a nevem alatt. Hátha abbahagyják a keresést.

- Sõt, éppen ellenkezõleg. Hisz most már a fog helyérõl fognak ráösmerni Petõfire.

- Lárifári. A keresztbe nõtt fogról sem ösmertek volna . Jegyezze, meg hogy a halál országában az Egyformaság a király! Sõt a legtöbbször még az olyan ösmertetõ jelek sem érnek semmit, melyek fölött a halálnak nincs ereje. A boncterem szolgáitól hallottam, hogy mikor a régi Váci úti temetõt szabályozták kiásván a sírokat, Megyeri csontjait minden áron meg akarták találni. Nem látszott nehéznek, mert tudva volt, hogy a barátjai az õ egyenes kívánságára egy teli boros palackot helyeztek melléje a koporsóba. Hát csak a palackot kellett megtalálni: az lesz a biztos jel. És képzelje mi történt? A sok száz sír közül hármat ástak fel olyat, amelyikben boros palack voltHüm! Valaha vígabban temették az embereket! (Biz az én anyjukomnak is eszébe juthatott volna!…

- Ön tehát azt gondolja

- Én azt gondolom, hogy Petõfinek bizonytalan lévén nemcsak a halálozási helye, de a születési is, a késõ utókor még el sem találja hinni a létezését, kivált ha ehhez még hozzájárulnak majd a hamis csontok is.

- Igen, megeshetik - hebegtem megadva magamat -, kétségbe fogják vonni, hogy Petõfi létezett.

- De egyre mégis jók Töröknek a hamis csontok - vigyorgott a koponya. - Hirdetni fogják, hogy õ létezett.

*

Hûs széláramlat erõsen becsapta kívülrõl a nyitott ablaktábláimat. Fölucsodtam a fantazmagóriából, s borzongva néztem szét.

A koponya ott állott a szokott helyén mozdulatlanul, a cigarettli most is a szájában, de meggyújtatlan, s én könyökömre nehezedve, félig álmodozóan firkálgattam a papirosra mindenféle krikszkrakszokat, olyanforma önkéntelenséggel, ahogy egy gondolatnélküli ember szokott, ha íráshoz fog.

Mindössze három sorom volt készen az egész tárcából.

Biz az elég esetlenül kezdõdött. A következõ három sor volt:

»Jókai noha nem keresett, mégis talált egy csillagot az égen.

Most a földben keres egyet.

De hátha éppen ez az, amit az égen talált?…«




31 Azon akció befolyása alatt íratott, midőn dr. Török Aurél Petőfi csontjait kereste a félegyházai csatatéren a Jókai leírása nyomán.

M.K.






Previous - Next

Table of Contents | Words: Alphabetical - Frequency - Inverse - Length - Statistics | Help | IntraText Library

Best viewed with any browser at 800x600 or 768x1024 on Tablet PC
IntraText® (V89) - Some rights reserved by EuloTech SRL - 1996-2007. Content in this page is licensed under a Creative Commons License