Table of Contents | Words: Alphabetical - Frequency - Inverse - Length - Statistics | Help | IntraText Library
Mikszáth Kálmán
Mikszáth Kálmán mûvei

IntraText CT - Text

  • IV.   RÖVID ELBESZÉLÉSEK
    • A BURECZKY-PÖR EPILÓGJA
Previous - Next

Click here to hide the links to concordance

A BURECZKY-PÖR EPILÓGJA

1886

Az volt az óriási per! Állott pedig kétszázhuszonnyolc felperesbõl és egy alperesbõl. Ez a kétszázhuszonnyolc ember erõsködött azzal az eggyel, és mégsem bírták leteperni, mert az alperes nagy úr volt, hatalmas dinasztia: gróf Korotnoky. A felperesek pedig egyszerû bocskoros nemesek, akik vagy egyenesen, vagy görbén, ti. oldalágon, a Bureczky de Burkosfalva nemzetségbõl sarjaztak.

A pör szubsztratuma csinos összeg volt alapjában, mintegy kétszázezer forint és járulékai, igen, de kétszázhuszonnyolc részre felosztva mégiscsak csekélységet tett ki egy-egy családtagnak a követelése. Hát még ott, ahol sok örökös közt oszlott fel egy ilyen kétszázhuszonnyolcad rész!

Régen vitték már a pert a Bureczkyek, egy-egy inspektort választva maguk közül, aki beszedte a költségeket a tagoktól és honorálta az ügyvédeket. Az ügyvédekbõl is egy egész csomó halt ki a pör mellõl, mert mindig öreg ügyvédet választottak, akinek tekintélye és nagy tapasztalata van. S mire már az ember megszerzi a nagy tekintélyt - hamar aludni hívják oda, ahol örök juristitium van.

Folyt az már vagy száz esztendeig, végre is nevetséges lett a pör is, a Bureczky família is. Elég volt a Bureczky-pört említeni, hogy minden ember mosolyogjon. Ellenben a felperesek egyre szaporodtak és a költségeket kedvetlenebbül fizették.

Ejh, iszen amilyen szapora a felvidéken a Bureczky nemzetség, hát egy-két generáció múlva, ameddig még a pör eltarthat, ezerekre nõnek a felperesek s aztán tíz forint jut egy-egy családtagra, ha megnyerik.

Ugyan-ugyan, hagyjuk abba atyafiak!

Mi tûrés-tagadás, ebben a lehangoló stádiumban állott az ügy, mikor egy éppen olyan nagy dinasztia támadt, mint aminõ gróf Korotnoky, aki szenvedélyes pergyûjtõ volt. Báró Balácsynak nevezték. Alacsony, köpcös emberke volt, idomtalan nagy fejjel, feltûnõ bozontos szemöldökkel és úgy állott a haja felfésülve, mint két szarv, amellyel mindenkit szeretett volna felöklelni.

De öklelt is. Mint már mondtam, szenvedélyes perlekedõ volt. Roppant vagyona megengedte neki ezt a luxust. Olyan volt az elõtte, mint a tarokk: az is kellemesen izgatta, ha vesztett, az is, ha nyert. Csakhogy õ pörökkel tarokkozott.

Egyszer az ügyvédjeivel összeszámította, hát éppen kilencvenkilenc pöre volt.

- Ejnye, kutya teremtette, kezdeni kellene még egyet, hogy száz legyen.

Gondolkozott, de nem bírt már találni semmiféle motívumot, semmiféle ellenséget. Se követelés, se becsületsértés nem jutott eszébe, se határvillongási téma. Mind ki volt már az merítve. Csak már valaki elszántana valahol a földjébõl vagy valami violenciát követne el rajta. De tán aludttejet iszik az egész világ, olyan jámbor és meghunyászkodott.

»Már pedig annak a századik pörnek mégis meg kell lennie - gondolta magában. - Ha magamnak nem akad, hát veszek valahol egyet. S ha már veszek, az olyan pör lesz, hogy az egész királyi kúria megbámulja

El is kezdett puhatolózni a nemes báró, hogy nincs-e valahol valami eladó pör.

Valaki eszébe juttatta a Bureczky-pört.

A Bureczky-pör! Tyûh, azt én mindjárt megveszem. Az aztán pör! Száz esztendeje húzódik. No, ilyen pör még csakugyan nincs a gyûjteményemben. Egy avitikum, egy raritás! Már régen irigyeltem, megveszem, ha eladó.

Mint a ritkasággyûjtõ mohón kapott utána. Legott levelet írt a Bureczky-család inspektorához, hogy ha a pör eladó, hajlandó volna megvenni, ha olcsón adják.

Az inspektor, nemes Bureczky Dániel (egy ósdi vérû, nagy fehérszakállas öregúr), gömbölyû kacskaringós betûkkel megírta, hogy igenis hajlandók eladni a pert igen jutányos áron.

A báró még aznap sürgönyözött:

»Mi az ára

A válasz megjött estefelé:

»Fontja egy császári arany

A báró beleegyezett és néhány hét múlva átvette a pört. Megmérték. Éppen nyolc mázsa volt és huszonkét font. Bureczky, az inspektor azonban a kétszázhuszonnyolc családtagtól kivett koncesszionális leveleket is meg akarta méretni: ezek is a pörhöz tartoznak, ezeknek a súlyát is meg kell fizetni, amire a báró roppant méregbe jött és külön perbe engedte magát vonatni amiatt a hét font miatt, amennyit a kétszázhuszonnyolc koncesszionális okmány kitett. De titokban persze nagyokat nevetett a markába, mert most már nem egy pert vett azon a pénzen, hanem kettõt. Jutányosabbá tette az üzletet.

És mint a következmény igazolta, néha a legnagyobb bolondságok is beütnek. A báró így okoskodott:

Az öreg ügyvédek nem érnek semmit, azok csak a rövid perekhez valók. A hosszú perhez fiatalember kell. A híres ügyvédek se érnek semmit, mert azoknak megvan a tekintélyük és éppen e tekintély miatt nem mernek soha valami bolondot cselekedni, pedig a bolondság is segítség néha a perben.

Kikeresett hát magának egy fiatal, hír nélküli ügyvédet, dr. Garaba Mihályt, arra bízta a Bureczky-pört.

Garaba Mihály fogta magát, nekidõlt a rettenetes tengeri kígyónak, informált, szaladgált, udvarolt a bírák feleségeinek és egy szép napon megnyerte a pört: a százesztendõs Bureczky-pört.

- No, ez aztán ördöngõs fickó! - mondá a báró táncolva örömében. - Ebbõl nagy embert kell csinálni!

Mindenekelõtt kocsira ült és elutazott a felvidékre, ahol a bocskoros Bureczkyek laknak, hogy lássa, ott legyen köztük, mikor a guta ütögeti õket. Ezt az élvezetét nem akarta elszalasztani.

De mihelyt hazaért, egy nagy lakomát rendezett a palotájában a lángeszû ügyvéd tiszteletére. Elõkelõ társaságot hítt össze: mágnásokat, bírákat, gazdag gyárosokat és az egész estély a Bureczky-pör és dr. Garaba Mihály dicsõségének volt szentelve. Garaba volt az ünnepély központja. A vacsora elõtt megölelte, megcsókolta a báró, aztán egy e célra a szalonba készített tribünre kellett lépnie s rövid rezümében elmondani a pör történetét, amint keletkezett az elsõ Bureczky agyában, egész az utolsó stádiumig.

Az estély igen fényesen sikerült (hiszen annak idejében, ha jól emlékszem, a Pesti Hírlap is írt róla) a pezsgõ volt, az ételek fölségesek és általános irigylés, bámulás tárgyává emelte a fiatal ügyvédet.

Annál jobban elcsodálkozott a báró másnap, mikor az ügyvédtõl (ki már hetek elõtt megkapta fényes honoráriumát a Bureczky-pörért), egy új költségjegyzéket kap ilyen formán:

A tegnapi estélyen megjelenés                                40 frt

Szalonruha kopása                                                  5 frt

Rezümé a Bureczky-pörrõl                                  200 frt

Személyes elõadás                                                 50 frt

Fiáker oda-vissza                                                    4 frt

Borravalók, kapupénz                                   3 frt 10 kr.

Összesen:                                                  302 frt 10 kr.

- Ez már mégiscsak hallatlan szemtelenség! - dühöngött a nábob. - Az õ tiszteletére adok egy estélyt s íme megfizetteti velem a megjelenést és az önmagának csinált reklámot. Jól van noS ezzel benyúlt a tárcájába és átküldte a 302 frtot. Tiszteltetem a fiskális urat.

Mikor Garaba Mihály megkapta a pénzt, elhaloványodott ijedtében.

- Mi az ördög ez? A báró fizet!

Ez megdöbbentette. Mert õ tulajdonképp csak örömet akart szerezni a bárónak, hálából a tegnapi ünnepélyért, azon hitben, hogy majd megüzeni nagy kedélyesen: »Pörlünk, fiatal barátom«.

Ez a fordulat nem volt természetes. Aminthogy nem is maradt annyiban a dolog, mert még az nap estefelé egy rettenetes hosszú árjegyzéket hozott az inas a bárótól, melyben a tegnap kiszolgáltatott ételek, italok, szivarok s elégett milly gyertyák mind fel voltak számolva az ügyvéd részére. Summa summárum 500 frt.

Garaba a zsebébe nyúlt és kiszúrta az ötszáz forintot.

- Vigye kend, János: Tiszteltetem a méltóságos urat.

Ez a fordulat meg a bárót hökkentette meg.

- A fiskális ördöngõs fickó! Annak valami okának kell lenni, hogy ezt a pénzt kifizette.

Aminthogy ez se maradt annyiban, mert egy nap citatoriumot kap a rendõrségtõl a báró.

Szalad nagy kíváncsian, mi baj van.

- Nagy baj van - mondá a rendõrfõnök -, ön nem bír korcsmatartási engedéllyel.

- Hát korcsmáros vagyok én vagy mi? - förmed fel a báró méltatlankodva.

A rendõrfõnök benyúl az akták közé, és kiveszi a báró árjegyzékét az ételek és italokról.

- Hát ez mi? Ön tetten éretett és keményen meg fog bírságoltatni.

- Jól van - hörgé -, az egy zseniaz egy lángész, uram, az a kölyökaz az ügyvéd. Bonorum direktorrá teszem a gazembert! Mennyi az a bírság, hadd fizessem ki.

És ezzel ért véget a híres Buretzky-pör, melynek rezüméjét Garaba jószágigazgató úr azon a fényes estélyen elmondta. Én csak az epilógot fecsegtem el. Mert még az is hozzátartozott.




Previous - Next

Table of Contents | Words: Alphabetical - Frequency - Inverse - Length - Statistics | Help | IntraText Library

Best viewed with any browser at 800x600 or 768x1024 on Tablet PC
IntraText® (V89) - Some rights reserved by EuloTech SRL - 1996-2007. Content in this page is licensed under a Creative Commons License