Table of Contents | Words: Alphabetical - Frequency - Inverse - Length - Statistics | Help | IntraText Library
Mikszáth Kálmán
Mikszáth Kálmán mûvei

IntraText CT - Text

  • IV.   RÖVID ELBESZÉLÉSEK
    • A GYANÚ
Previous - Next

Click here to show the links to concordance

A GYANÚ

1886

Rossz nap volt az. Nem is tudom már, melyik volt. A képviselõház tanácstermében egy tiszteletreméltó aggastyánt ocsmány bûnnel gyanúsítottak. Ezt nevezik »interpellációnak« .

A folyosón dévaj nevetgélés mellett egy másik úrról folyt a triccs-traccs, elmés szóvirágokkal csipkelõdve találgatták, hogy »mibõl él«. Ezt hívják »szellemes diskurzusnak«.

A büfében sikamlós szerelmi kalandokat meséltek, köztünk élõ személyekrõl, a neveiket sem titkolva. Ennek van a legtalálóbb neve: reggeliztek. Igen, fölfaltak néhány tisztességes asszonyt.

Fojtó, utálatos atmoszféra ez! Mintha az ördögök fûtenék ma ezeket a helyiségeket. Valóságos pokol!

Ej, de minek vagyok én a pokolban, mikor lehetnék a mennyben is?

A mennyben otthon, kis gyerekeim között.

Leakasztottam kabátomat a fogasról, és hazamentem még a szavazás elõtt. A kis báránykáim elémbe szaladtak, fölkúsztak a térdemre, megcibálták a szakállamat, összevissza nyálaztak, a mellényem gombját leszakították, Jancsika pedig beleharapott a fülembe. Hát nem többet ér ez, mint interpellációkat hallgatni a Házban?

De nem jó az ördögöt falra festeni, mert az akárhol megjelenhet. A kisebbik fiam egyszer csak elõáll egy interpellációval.

- Apácskám, mikor lesz már az a karácsony?

No, erre még csak könnyû a felelet:

- Vagy hússzor lefekszünk, felkelünk, akkor aztán éppen itt lesz.

- És mit hoz nekünk a Jézuska?

- Hja, ha én azt most tudhatnám (aminthogy igazán nem tudtam, amíg elõbb jelentést nem tétetek magamnak a mamával).

- És mikor hozza a Jézuska, amit nekünk szánt?

- Karácsony estéjén. Köd elõtte, köd utána, hirtelen betoppan.

- Nem lehetne az, hogy mi akkor ott legyünk a Lacikával?

- Nem bizony. De miért szeretnétek ott lenni? Hogy a Jézuskát lássátok?

- Nem, de hogy azt lássuk, mit hoz. Mert a Lacika azt állítja, apa és mama a maga számára dugja el a nyalánkságok felét. - Hogy a Jézuska mindenkor többet küld, mint amennyit magok ideadnak.

- Ejnye! - szisszentem föl meglepetve. - Hát már ti, apró babszemek, is vádaskodtok? - Ártatlan lelketek máris így elhajlik? A gyanú plántája mennyben és pokolban egyformán megfogant?

De már akkor inkább csak visszamegyek a képviselõházba.




Previous - Next

Table of Contents | Words: Alphabetical - Frequency - Inverse - Length - Statistics | Help | IntraText Library

Best viewed with any browser at 800x600 or 768x1024 on Tablet PC
IntraText® (V89) - Some rights reserved by EuloTech SRL - 1996-2007. Content in this page is licensed under a Creative Commons License