Table of Contents | Words: Alphabetical - Frequency - Inverse - Length - Statistics | Help | IntraText Library |
Móra Ferenc Tápéi furfangosok IntraText CT - Text |
Bizony mikor ez az eset megesett, még akkor nagyon kis helyen elfért Kecskemét városa, pedig ma ugyancsak szép darab földet betelnek utcái. Hogy milyen kicsi volt abban az idõben a híres város, azt abból is elgondolhatjátok, hogy mindössze egy borbély lakott benne.
Nagy tudomány volt pedig akkorában a borbélyság, s nagyobb ember a borbély, mint a generális. A generális egyebet se tud, csak verekedni. Vagy õt veri meg a másik, vagy õ veri meg a másikat - ezzel vége a tudományának. Annál nagyobb ezermester volt abban az idõben a borbély. Piócázni, eret vágni, köpölyözni, borotválni, csillagok járásából jövendõt mondani, esõt csinálni, szelet megállítani, fûbõl-fából orvosságot fõzni: ez mind hozzátartozott a borbélyi tudományhoz.
S mivel mindezekben a dolgokban nem volt párja Jakab mesternek - így hívták a kecskeméti borbélyt -, kevélység dolgában se volt párja Jakab mesternek egy heti járóföldön. Nem is borotvált volna õ mást, csak a fõbírót, a tanácsbeli urakat, módos céhmestereket, gazdag boltosokat, azoknak a zsebében csörgött borravaló gyanánt az ezüst húszas. Az öreg legénynek jutottak a csizmadiák, a szabók, a szûcsök s egyéb közrendû népek: azoknak a markából hullott borravaló gyanánt a rézpeták. Hát a kis borbélyinasnak ki maradt? Neki maradtak a hajdúk, a targoncások, a koplalósok: ezek rángatták meg a fülét borravaló gyanánt. Ha nagyon jókedvükben találta õket, akkor adtak a feje búbjára egy barackot:
- Nagyot nõj, öcskös, ebben az esztendõben!
Hej, ette is emiatt a kis inas szívét a keserûség, mikor az õ kezében is éppen olyan jól fogott a borotva, mint a gazdáéban, meg az öreg legényében! De nem ért az semmit, még a vargainasoknak is több becsületet adtak a pattogatott kukoricás asszonyok, mint neki. Akárhányszor éhesen feküdt le a kis borbély inas, mikor a gazda meg az öreg legény annyit töltöztek mindenféle földi jókkal, hogy maguk is sokallták. Éppen akkor is friss kolbászt kávézott Jakab mester, mikor végigszaladt a hír a városon:
- Itt vannak a törökök!
Jakab mester kezébõl ijedtében kiesett a kolbász. Hát még mikor meghallotta, hogy annyian vannak, mint a sáskák, s úgy bekvártélyozták magukat a nagy piacra, mintha sose akarnának többet elmenni. Mi lesz ebbül, teremtõ istenem?
Hát az lett, hogy egyszerre csak beállít Jakab mesterhez egy nagy szál török.
- Te vagy-e a kecskeméti borbély?
- Szolgálatodra, nagy jó uram, én vagyok az, akit keresel.
- Szedd össze a szerszámaidat. Recsep basa õkegyelmessége méltónak talált arra, hogy a te kezed szabadítsa meg a szakállától.
Bezzeg ugrott Jakab mester, hogy hármat is lépett egy nyomba, s egyszeriben ott termett a Recsep basa sátorában. Csupa selyem-bársony ennek még a pokróca is, csupa arany-ezüst a szerecsen szolgák gúnyája: no, Jakab mester, úrrá leszel abból a borravalóból, amit itt kapsz - gondolta magában a borbély.
Ahol ni, emeli is már az egyik szolga a zacskó aranyat - az van a zacskóban, hallik a csengése -, s megszólal Recsep basa:
- Nyisd ki a füled, te híres borbély. Ha engem szépen megborotválsz: tied a zacskó arany, megveheted rajta a kecskeméti városházát. De ha megkarcolod a patyolat-ábrázatomat, úgy megkenetem a talpad mogyorófahájjal, hogy holtig arrul koldulsz.
Jakab mesternek a térde is összeverõdött féltiben, ahogy leborult a basa elõtt:
- Kegyelmes basa, inkább az öreg legényemet küldöm el magam helyett. Könnyebb annak a keze, mint a sólyomnak a szárnya.
S nem telt bele egy szempillantás, már akkor otthon lelkendezett Jakab mester az öreg legény elõtt:
- Szaladj csak, fiam, borotváld meg a basa õkegyelmességét. Sose láttam olyan finom úriembert. Álmodban se láttál olyan borravalót, amilyent ott kapsz. Legyen a tied, barátom, ne mondd, hogy mindig én szedem le elõled a tejfölt.
Jakab mester azzal bebújt az ágy alá, az öreg legény pedig egy ugrással ott termett a basánál. Már a habot is megkeverte, mikor azt kérdi tõle Recsep basa:
- Elmondta-e a gazdád, hogy hogy áll a bál?
- Semmit se szólt, kegyelmes basa.
- Száz arany, ha szépen megborotválsz, száz pálca, ha megkarcolod patyolat-képemet.
Szappant, borotvát otthagyott az öreg legény, s csak úgy futtában kiáltott vissza:
- Elküldöm a kis inasunkat, kegyelmes basa. Lágy a keze, mint a selyem, sebes a járása, mint a szél.
Otthon aztán fülön fogta a kis inast, s keményen rámordult:
- Lódulj, kölyök! Valami török basát kell megborotválnod. Jusson már egyszer neked is ilyen.
Azzal õ is bebújt az ágy alá Jakab mester mellé, a kis inas pedig bekocogott a basához, aki keményen rákiáltott:
- No gyerek, hány hét a világ?
- Mával is kevesebb, basa bácsi - felelte a kis inas, s már akkor pemecselte is a Recsep basa állát.
- Megállj, gyerek! Tudod-e, milyen az én szerzõdésem?
- Majd megmondja, basa bácsi.
- Ha szépen megborotválsz, arannyal méretlek föl. Ha megkarcolsz, én borotváltatlak meg téged nyírfavesszõvel.
- Majd elválik, hány zsákkal telik - felelt meg a kis inas, s azzal nekifogott a borotválásnak. A hosszú kóborlásban úgy kiverte a Recsep basa állát a szakáll, hogy rossz volt látni, de úgy letisztította azt róla a kis inas, hogy öröm volt nézni. Még csak a keze se reszketett a nagy ijesztgetéstõl.
- Ember vagy, öcsém, akárki fia vagy - csapta össze a basa a bokáját -, tied az arany. Hanem most már azt mondd meg nekem, hogy nem féltél, mikor borotváltál? Mert bizony, mondom neked, megemlegetted volna ezt a napot, ha a Recsep basa orcáját megkarmolászod.
- Nini, basa bácsi - nevetett a gyerek -, nekem is van ám sütnivalóm. Bizony mondom neked, hogy amelyik percben megkarcoltam volna az ábrázatodat, úgy lenyisszantottam volna a fejedet a nyakadról, hogy nincs az az ostya, amelyiktõl összeragadt volna.
Recsep basát egyszeriben kilelte a hideg ijedtiben. Fölsegítette a kis inas hátára az aranyos zacskót, aztán mindjárt takarodót fúvatott a tábori kürtösével:
- Gyerünk odább egy házzal! Nem jó az ilyen néppel bolondozni, ahol még a gyereknek is így helyén van a szíve.
Így mentette meg a kis inas Kecskemét városát a töröktõl. Jakab mester, meg az öreg legény elõ se mertek bújni az ágy alól, míg a török el nem porzott. De hiszen bújhattak már! Akkorra a kecskemétiek a kis inast tették meg fõborbélynak. Emezek meg mit csinálhattak volna mást a jámborok? - Jakab mester beszegõdött hozzá öreg legénynek, az öreg legény meg kis inasnak.