Table of Contents | Words: Alphabetical - Frequency - Inverse - Length - Statistics | Help | IntraText Library
Bölöni Farkas Sándor
Utazás Észak-Amerikában

IntraText CT - Text

  • IX Boston - Everett Sándor - Amerikai etikett - Bévezetések - Athenaeum - Hajóépíto muhely - Bunkers Hill
Previous - Next

Click here to show the links to concordance

IX

Boston - Everett Sándor - Amerikai etikett - Bévezetések - Athenaeum -
Hajóépítő műhely - Bunkers Hill

Bostonban a Marlborough Hotelben vettünk szállást, s mindjárt reggel a város különböző utcáiban fordultunk meg, minden feltett cél nélkül. Boston és Philadelphiáról azt tartják az egyesületbeliek, hogy a legtehetősebb polgárok s egyszersmind a legértelmesebb s tudományosabb emberek e két városban laknak, s valamint New York és New Orleans a kereskedésben, úgy Boston és Philadelphia a tudományosság s közintézetek alapításában a középpontok, s bizonyos értelmi elsőséggel bírnak a több városok felett. Utcái és épületeiről ítélve szinte a londoni újabb városban képzeli magát az utazó, a középületek s polgári házak nagyobb része gránitból építve, egészen angol ízlés szerint, az utcára kinyúló gránit- és márványgrádicsokat fénylő rézkarzat ékesíti. A házak eleje oly csinosan tartva, mint a hollandus városokban. Boston népessége a revolúció alatt leolvadt volt 15.320-ra, azólta bámulatos sebességgel szaporodott, s most 91.392 lakosa van. (The American Almanac for the Year 1831. Boston.)

Azután Everett Sándor úrhoz mentünk ajánlólevelünket megadni. Everett úr soká lakott Európában, mint miniszter követje az Egyesült Státusoknak Hollandiában és Spanyolországban, s szerzője az Amerika és Európa című munkáknak, melyek ezelőtt néhány esztendővel Európában is nagy figyelmet gerjesztettek. (Everett’s Europa, oder Übersicht der Lage der Europaischen Hauptmächte [Everett Európája, avagy az európai nagyhatalmak helyzetének áttekintése]. Bambert, 1823. - és Everett’s Amerika [Everett Amerikája]. Hamburg, 1828.) Everett úr most a massachusettsi törvényhozóság egyik szenátora, testvére pedig, Everett Eduárd úr, európai utazásai után elébb professzor a Harvard kollégyomban, most státus követje a kongresszusban.

Everett urat dolgozószobájában találtuk - gazdag könyvtár, különböző földabroszok, a falon függő nevezetes férfiak mellképei, s köztök a pompásan kitündöklő függetlenség aktája és a minden szegletben található könyvek és írások mindjárt mutatták a tudományos embert. De a könyvek és írások tetsző rendetlensége mellett is oly tudóst mutattak, ki a tudományoskodást ízléssel és csinossággal tudta párosítani. Everett úr elébb hidegnek látszott, s beszélgetésünk folytában lassanként fejledezett ki, mely szinte általános karakterök az amerikaiaknak.

*

Ki a francia, régibb iskola társalkodási manierjához szokott, az igenis megütközhetik e hideg republikánusok első elfogadásokon. Ők az etikett frázisaiban igen járatlanok; testök hajlékotlon; az örömet fejező arcvonásokhoz nem értenek; azon gesztikulációkat, mozdulatokat s különböző kifejezéseket, melyek az európai míveltebb társalkodási tónus megkívántató részei, éppen nem tudják. E részben igen egyoldalúak, s szívességök s minden örömök jele csak egy kézszorítás, de mindezen hidegség és ügyetlenségöken is látszik valami szemökben s arcájokon, mely bizonyos egyszerűséget s belső méltóságot sejdíttet - és a szívességnek s igaz érzelemnek azon nemét mutatja, melyet a mesterség s szerzett ízlés soha be nem tanulhat.

De az amerikaiak politikai lételök elveit ismerve, e társalkodási hidegségnek látszás s tartózkodó magaviseletjök könnyen megmagyarázható. A politikai szabadság, fentebb mívelődés s kellemes társalkodás éppen nem ellenkezők s igenis egybeférhetők ugyan egymással, de a különböző nemzetek szokásai egybehasonlítása mégis azt látszik mutatni, hogy a monarchiai igazgatóságok alatt inkább hajlandók az emberek mesterkéltebb társalkodásra, mint a szabad státusokban. Azon maga-megalázás és határtalan engedelmesség, melyet a monarchia rendszere megkíván, elhat a társaságnak minden osztályaira és az egész nemzetre. Hol az ország tisztviselői s igen sokszor a tudósokban is azon színnek és gondolkodásnak kell visszatükrözni, mely az udvar színe és gondolkodása, ott természetesen elragad minden emberre ezen szín, s önként következik, hogy a belső érzelmek valósága helyett bizonyos formák állíttatnak meg a magaviseletben s szokásokban. Bármely kedvessé tegyék is a társalkodást, ha ezen formák jól bé vannak tanulva, mégis ezen gyönyör sokszor igen drágán van megfizetve: mert önbelsőnket és többnyire a szabadság és igazságnak szentségét áldozzuk fel érette, s az életről csalfa megfogotokat vásároltunk azokkal.

Amerikában, ha nem átaljában is, a nagyobb résznél ellenkezőleg áll a dolog. Itt a konstitúció értelme szerint minden egyes ember megfontolása s felügyelete alá tartozván a politikai életnek tárgyai, a közvélemény féltékenyül ügyel arra, hogy a dolgok minden külszín nélkül, egész valóságokban álljanak elé, s tisztaságra fejlődjenek ki. Ők senki tekintete után nem tartozván igazgatni gondolatjaikat s érzelmeiket, igen ügyelnek arra, hogy egyforma jussaikat egymásban kölcsönösen becsülve álljanak egymás mellett, s szinte betű szerint lehet mondani rólok: hogy gondolataik a közéletben mindig a józan valóság tiszta igazságaival foglalatoskodván, a hízelkedés s nagyítás nemeit nincs idejek megtanulni. De amellett, kivévén talán Angliában az embereknek egy osztályát, nincs egy nemzet is, mely inkább tisztelje az emberben az emberiség jussait, mint ők; és azt mutatja a tapasztalás is, hogy a társasági létel csak ott állhat fenn állandóul, s csak ott lehet szabad és kímélő s a való érzelmeken s egymást becsületeken alkotott mívelt társalkodás, hol egymást egyforma jussú társainak tekinti és tekintheti az ember. (Cooper: Notions of the Americans [Az amerikaiak nézetei]. Philadelphia, 1830.)

*

Délután Everett úr a maga ismerőseihez s a város némely tisztviselőihez vezetett bé. De ezen bévezetés itt igen egyszerűn s kurtán menyen véghez. A bévezető azon házhoz menyen bévezetendőjével, hol ajánlani akarja őtet, de a ház gazdájához akkor éppen nem mennek bé, hanem a bévezető a maga billétjét a bévezetendőjével együtt, feljegyezvén szállását is, beküldi a gazdának, s ezzel vége a ceremóniának. Ha a ház gazdája el akarja fogadni a bévezetendőt, még azon nap billétet küld vagy meghívó levélkét szállására, mely jele, hogy szívesen láttatik. Ha nem jön billét, jele, hogy nincsenek honn, el vannak foglalva, vagy nincsenek oly állapotban, hogy vendéget fogadhassanak. És ezáltal igen sok unalmas ceremóniát kerül mindenik fél.

Azután a város nehány intézeteit és az Athenaeumot néztük meg. Az Athenaeum egyik a legrégibb literáriai egyesületek közül Új-Angliában. Magánosok aláírása útján alapíttatott, s most 23.000 darabból álló könyvtára, pénz-, kép-, szobor- s tovább folytatva gyűjteménye van. Minden nevezetesebb európai és az egyesületbeli újságokat jártatja. A téli hónapokban nevezetes tudományos értekezések olvastatnak fel. A könyvtárt idegenek is használhatják, valamelyik részvényes által bévezettetve. Ritka város Amerikában, mely ilynemű intézettel ne bírjon.

A Státusháza egyik a nevezetesebb középületek közül Bostonban. Fekvése a város emelkedettebb részin, előtte pázsint, sétálók, fákkal ültetve. A státusháza 1827 ólta egy nagybecsű kinccsel ékesedett. Aláírás útján angol művész, Chantrey által a Washington szobrát kifaragtatták. A szobor 16.000 dollárba került, s a művészségnek valóságos remeke. A massachusettsi nép büszkeséggel mutatja e szobrot.

*

Elhordozott billétjeink által különféle ismeretségeket szereztünk, s többen ajánlották házokat s utasításokat ittlétünk alatt, kik közt Sweet és Gray urak sok szívességgel voltak hozzánk. Sweet úrral Charlestownba mentünk, mely hely sok tekintetben nevezetes. A charlestowni hajóépítő és hajórakhely (Navy Yard) az Egyesület költségén épült és tartatik fenn. Most két linea-hajó, az Independence 74 és a Columbus megint 74 ágyúval, s a Constitution Fregatte 44-gyel állottak a kikötőben. Több apró hajók vannak építendőben; de egy különös nagyságú, mely már öt esztendő óta épül, s 120 ágyús leszen. Több fegyver-, ágyú-, s más hadi raktárokat néztünk végig, s végre egy száraz dockot (dry dock), mely egészen gránitkövekből most készült el.

A hajóépítő hely megett emelkedik fel a Bunker’s Hill hegy, mely az Amerika históriájának nevezetes pontja. A lexingtoni első ütközet után 1775-ben a massachusettsiek 30.000-en gyűlvén egybe, két hétig tartották Bostonban zárva az angolokat. Ágyúikat a Bunker’s Hillen hányt sáncolatjaikra szegezték, s apró rohanásokat tettek az ellenségre, mindig szerencsével. Végre felgyújtották az angolok Charlestownt, s e meglepetés alatt kétszer rohantak a Bunker’s Hill-iekre, de mindig nagy veszteséggel visszaverettek. A harmadszori rohanás közt mindkét részről számtalanon hullottak el, s közöttök sok nevezetes bostoni polgárok s a néptől igen becsült Warren generáljok. Sweet úr mint a Bunker’s Hill-i ütközet írója pontosan kimutatta a felek állását, az ütközet és a két tábor minden mozdulati helyét. A Bunker’s Hill véres, de szent emlékhelye maradt a bostoniaknak és Amerikának.

Közelebbről nagy summák tétettek egybe aláírás útján, hogy e helyen nemzeti emlék emeltessék. 1825-ben június 17-én az ütközet ötvenedik évi napján innepet ült a nemzet e helyen. A revolúcióból még élő katonák s Lafayette generál is meghívatott az ünnepre, s hogy ő tegye le az állítandó emlékkövet. A gyülekezet temérdek volt az Egyesület minden státusaiból. Szónok Webster Dániel, most kongresszusi követ, tartott egy beszédet az alap letétekor. Webster beszéde a polgári szónokság, magas érzelmű hazafiság s a republikánusi mívelt ész és szív remeke, s csak hosszúsága ment meg azon kísértettől, hogy az egész beszédet ide le nem írom.

 




Previous - Next

Table of Contents | Words: Alphabetical - Frequency - Inverse - Length - Statistics | Help | IntraText Library

Best viewed with any browser at 800x600 or 768x1024 on Tablet PC
IntraText® (V89) - Some rights reserved by EuloTech SRL - 1996-2007. Content in this page is licensed under a Creative Commons License