Table of Contents | Words: Alphabetical - Frequency - Inverse - Length - Statistics | Help | IntraText Library
Tóth Béla
Mendemondák

IntraText CT - Text

  • V. / AZ OLASZOK
    • A velencei ólomfödél
Previous - Next

Click here to show the links to concordance

A velencei ólomfödél

Még több mendemonda jár a piombi körül. Sokan azt hiszik, hogy holmi ólomból csinált ládák lehettek ezek a borzasztó börtönök, s bennük a nap heve lassan megpörkölte a foglyokat. Holott a piombi nevet csak a palota ólomfödele alatt, a padláson volt rekeszeknek adták, melyeket a tízek tanácsa 1591-ben készíttetett olyan foglyok számára, akiket meg akart kímélni a sötét, nedves tömlöcöktől. Az sem igaz, hogy a piombit 1797-ben elbontották. Való ugyan, hogy a Comitato di salute pubblicaxl az év májusában kimondta mind a pozzi, mind a piombi lerombolását; de a határozatot nem hajtották végre. A kúttömlöcök, mint említettem, mindmáig érintetlenek; a piombit pedig csak 1815 körül bontották el.

GIOVANNI ROSSI velencei történetkutató kéziratos munkájában elmondja, milyenek voltak az ólomfödél alatt levő deszkafalú szobák: „A piombiba a megszabott időre ítélt bűnösöket zárták; éspedig az olyanokat, akik nem követtek el igen súlyos gonosztetteket. E helyeken nyaranta nagy hőség volt, ha a nap reátűzött az ólomfödélre; sőt még este is órákig tartott bennük a fülledt meleg. - Midőn e sorok írója 1806-ban fent járt a palota óriás padlásán, a köztársaságra vonatkozó iratokat keresni, kíváncsiságból bement egynéhány piombiba, s azt tapasztalta, hogy a hőség nagy. Április havában volt, déltájt, szép időben. Júliusban, augusztusban tehát igazán szinte tűrhetetlen meleget szenvedhettek ott a foglyok. Télen viszont nagy lehetett a hideg.”

SILVIO PELLICO, a nemes költő, Le mie prigioni című könyvében azt írja, hogy az osztrák őt 1821-től másfél évig a piombiban54 tartotta fogva; holott az időben e padlásbörtönök már nem voltak meg. SILVIO PELLICO a dogék családi házának legfelső emeletén raboskodott; ama dísztelen, nyers téglaépületben, mely a palota és a Márk-bazilika között van, s melynek a műremekek fölébe emelkedő felső részét 1852 után lebontották, hogy ne sértse a szemet. A költő hát maga sem tudta, hol van fogva; s csak képzelte, hogy a negyedik vagy ötödik emeleti szobácska, melyben hőség és milliom zanzara (velencei szúnyog) gyötrötte őt, a piombi börtönökhöz tartozik.

 





xl Comitato di salute pubblica: Közegészségügyi Bizottság



54 „...sotto i Piombi, famose prigioni di Stato, fin dal tempo della Repubblica Veneta.” (XXIII. fejezet.)





Previous - Next

Table of Contents | Words: Alphabetical - Frequency - Inverse - Length - Statistics | Help | IntraText Library

Best viewed with any browser at 800x600 or 768x1024 on Tablet PC
IntraText® (V89) - Some rights reserved by EuloTech SRL - 1996-2007. Content in this page is licensed under a Creative Commons License