Table of Contents | Words: Alphabetical - Frequency - Inverse - Length - Statistics | Help | IntraText Library
Ioannes Paulus PP. II
Christifideles Laici

IntraText CT - Text

Previous - Next

Click here to hide the links to concordance

DIEVO-AUKLĖTOJO BENDRADARBIAI

61Kokiose vietose ir kokiomis priemonėmis vyksta pasauliečių ugdymas? Kokių asmenų ir bendruomenių užduotis - integraliai ir vieningai ugdyti pasauliečius?

Kadangi žmogaus auklėjimas neatskiriamai susijęs su tėvyste ir motinyste, krikščioniškojo ugdymo šaknys ir jėga kyla Dievo Tėvo, kuris myli ir auklėja savo vaikus. Taip, Dievas yra pirmas didysis savo Tautos auklėtojas. Apie tai kalba gražūs Mozės giesmės žodžiai: “Jis rado dykumoje - tyruose vaitojančios dykumos. Apglėbė , rūpinosi juo, sergėjo kaip savo akies lėliukę. Kaip erelis skatina savo jauniklius, plazdendamas virš lizdo, taip jis išskleidė savo sparnus ir, paėmęs , nešė pirmyn ant savo sparnų. Vienas Viešpats tevedė, su juo nebuvo jokio svetimo dievo” (Įst 32, 10-12; plg. 8, 5).

Dievo auklyba apsireiškia ir randa atbaigą Mokytojuje Jėzuje, o kiekvieno žmogaus širdį pasiekia Šventosios Dvasios dinamiškos artumos dėka. Šioje auklyboje dalyvauti Motina Bažnyčia pašaukta tiek kaip tokia, tiek ir atskirose savo srityse ar gyvenimo apraiškose. Šitaip pasauliečiai ugdomi Bažnyčios dėka ir Bažnyčioje ; tai vyksta visų jos narių - kunigų, vienuolių ir pačių pasauliečių  - tarpusavio komunijos ir bendradarbiavimo pagrindu. Taigi visi bažnytinės bendruomenės nariai, būdami labai įvairūs, toje plotmėje gauna Šventosios Dvasios vaisingumo dovaną ir aktyviai su ja bendradarbiauja. Metodijus Olimpietis rašė: “Tobulesnieji ne tokius tobulus [...] nešioja ir formuoja nelygu motinos įsčiose, kad būtų pradėti ir pagimdyti dorybių didingumui ir grožiui217, kaip tai atsitiko šv. Pauliaus atveju: jis į Bažnyčią įžengė vedamas tobulesnių krikščionių (per Ananiją), paskui pats pasiekė tobulumą ir tapo daugelio sūnų ir dukterų dvasiniu tėvu.

Auklėtoja pirmiausia yra Visuotinė Bažnyčia, kurioje Popiežius yra pirmutinis katalikų pasauliečių auklėtojas. Jam, kaip Petro įpėdiniui, priklauso tarnybastiprinti brolių tikėjimą”, mokant visus tikinčiuosius esminių krikščioniškojo ir bažnytinio pašaukimo bei misijos elementų. Visi jo žodžiai, ne tik ištarti, bet ir glūdintys Apaštalų Sosto dikasterijų dokumentuose, pasauliečių turi būti išklausomi noriai ir su meile.

Viena Visuotinė Bažnyčia įvairiose pasaulio dalyse egzistuoja dalinėmis Bažnyčiomis. Kiekvienoje tai, kas susiję su pasauliečiais, atsako vyskupas; jis turi rūpintis ugdymu, skelbdamas Žodį, švęsdamas Eucharistiją ir sakramentus bei vadovaudamas krikščioniškam gyvenimui.

Dalinėje Bažnyčioje arba vyskupijoje yra ir veikia parapija. Jai tenka esminis tiesioginio ir asmeninio pasauliečių ugdymo uždavinys. Parapijai lengviau užmegzti ryšį su paskirais asmenimis ir asmenų grupėmis, todėl ji pašaukta auklėti savo narius Dievo žodžio klausymu, liturginiu ir asmeniniu dialogu su Dievu, broliška meile ir labiau tiesioginiu bei konkretesniu Bažnyčios komunijos ir misijinės atsakomybės priartinimu.

Kai kuriose parapijose, ypač didelėse arba išsklaidytose, krikščionis ugdyti labai padeda mažosios bažnytinės bendruomenės, per kurias visur galingai prasiskverbia bažnytinės komunijos ir misijos sąmonė ir patirtis. Be to, Sinodo Tėvai nurodė, kad kita pagalbos forma gali būti katekumenato pavidalą turinti krikštytų asmenų katekezė; ji naudojasi kai kuriaisSuaugusiųjų krikščioniškosios iniciacijos apeigųelementais, padedančiais atskleisti ir išgyventi didžiulius ir nepaprastus turtus bei atsakomybę, kylančius gautojo krikšto218.

Vyskupijoje ir parapijoje pasauliečių gaunamam ugdymui, ypač komunijos ir misijos įsisąmoninimui, labai svarbi įvairių Bažnyčios narių savitarpio pagalba. Toji pagalba išreiškia ir įgyvendina Bažnyčios, Motinos ir Auklėtojos, slėpinį. Kunigai, vienuoliai ir vienuolės turi remti pasauliečių ugdymą. Todėl Sinodo Tėvai paragino kunigus ir kandidatus kunigysteiuoliai rengtis sumaniai veikti pasauliečių pašaukimo ir misijos labui219. Pasauliečiai savo ruožtu gali ir turi remti kunigus ir vienuolius dvasinės ir sielovadinės tarnybos kelyje.
 




217 S. Methodius. Symposion III, 8 // SCh 95, 110.


218 Plg. Propositio 11.


219 Propositio 40.





Previous - Next

Table of Contents | Words: Alphabetical - Frequency - Inverse - Length - Statistics | Help | IntraText Library

IntraText® (V89) Copyright 1996-2007 EuloTech SRL