Table of Contents | Words: Alphabetical - Frequency - Inverse - Length - Statistics | Help | IntraText Library
Ioannes Paulus PP. II
Christifideles Laici

IntraText CT - Text

Previous - Next

Click here to hide the links to concordance

PASAULIEČIAI IR PASAULIETIŠKAS POBŪDIS

15Visų Kristuje krikštytųjų, visų Dievo tautos narių lygybės pagrindas ir laidas yra krikščioniškasis naujumas: “Bendras narių kilnumas atgimimo Kristuje dėka, bendra įsūnystės malonė, bendras pašaukimas į tobulumą, vienas išganymas, viena viltis bei nepadalijama meilė28. Bendro krikšto kilnumo galia pasauliečiai drauge su kunigais, vienuoliais ir vienuolėmis yra atsakingi Bažnyčios misiją.

Tačiau krikšto kylantis visiems bendras kilnumas pasauliečių atžvilgiu turi savitą bruožą, kuris juos skiria, bet neatriboja nuo kunigų ir abiejų lyčių vienuolių. Anot Vatikano II Susirinkimo, “pasauliečiams yra savas ir būdingas pasaulietiškas pobūdis29.

Norint išsamiai, adekvačiai ir tiksliai suprasti pasauliečio bažnytinę padėtį, reikia giliai išsiaiškintipasaulietiško pobūdžioteologinę reikšmę, kaip nušviečia Dievo išganymo planas ir Bažnyčios slėpinys.

Pasak Pauliaus VI, “Bažnyčia turi autentišką pasaulietišką matmenį, glaudžiai sujungtą su jos prigimtimi ir misija. Jis kyla Įsikūnijusio Žodžio slėpinio ir Bažnyčios narių gyvenime realizuojamas įvairiais būdais30.

tiesų Bažnyčia, nors ir būdama ne pasaulio (plg. Jn 17, 16), gyvena pasaulyje ir pagal gautąjį įgaliojimą jame tęsia atperkamąjį Jėzaus Kristaus darbą, kuris, “būdamas savaime skirtas žmonėms išganyti, taip pat apima ir visos laikinosios tikrovės atnaujinimą31.

Be abejo, pasaulietiškame Bažnyčios matmenyje dalyvauja visi jos nariai. Tačiau tas dalyvavimas turi įvairius pavidalus. Pasauliečių dalyvavimas realizacijos ir funkcijos atžvilgiu, Susirinkimo žodžiais tariant, turisavą būdą”. Tas savitumas apibrėžiamas kaippasaulietiškas pobūdis32.

tikro Susirinkimas pasauliečių luomą parodo kaip vietą, kurioje juos pasiekia Dievo kreipimasis: “Ten juos Dievas šaukia33. Tojivietaapibūdinama dinamiškais terminais: pasauliečiaigyvena pasaulyje, t. y. atlieka visas ir paskiras pareigas ir darbus įprastinėmis šeimos bei socialinio gyvenimo sąlygomis, kurių tarsi nuausta visa būtis34. Tai žmonės, kurie gyvena paprastą pasaulio gyvenimą, mokosi, dirba, palaiko įvairius tarpusavio ryšius - bičiuliškus, visuomeninius, profesinius, kultūrinius ir t. t. Susirinkimas luomą traktuoja ne kaip paprastą išorinį, aplinkybių sąlygotą faktą, bet kaip tikrovę, kuri visą prasmę įgauna Jėzuje Kristuje35. Maža to, jis teigia, kad pats Įsikūnijęs Žodisnorėjo būti žmonių sąjungos dalyvis. [...] Žmonių reikalus, visų pirma šeimos reikalus, kurių gimsta socialiniai santykiai, jis pašventė, laisvai paklusdamas savo tėvynės įstatymams. Jis norėjo pasirinkti savo laikotarpio ir savo šalies darbininko gyvenimą36.

Šitaip pasaulis tampa lauku ir įrankiu pasauliečių pašaukimui įgyvendinti, kadangi yra paskirtas šlovinti Dievą Tėvą Kristuje. Tik šiame kontekste Susirinkimas gali nurodyti pasauliečiams skirto Dievo pašaukimo tikrąją ir savitą prasmę. Jie neturi atsisakyti savo vietos pasaulyje. “Kiekvienas jūsų, broliai, - sako apaštalas Paulius, - koksai buvo pašauktas, toks ir tepasilieka prieš Dievą” (1 Kor 7, 24). Mat krikštas ne atplėšia pasauliečius nuo pasaulio, bet patiki jiems pašaukimą, tiesiogiai susijusį su padėtimi pasaulyje, nesten juos Dievas šaukia, kad savas pareigas eidami, Evangelijos dvasios vedami būtų lyg raugas pasaulio pašventimui vidaus ir visų pirma savo gyvenimo liudijimu, spinduliuodami tikėjimu, viltimi ir meile, Kristų apreikštų kitiems37. Todėl buvimas ir veikla pasaulyje pasauliečiams turi ne tik antropologinę ir sociologinę, bet ir griežtai teologinę bei bažnytinę prasmę. Juk gyvendami pasaulyje jie girdi balsą Dievo, apreiškiančio jiems savo sumanymą ir ypatingą pašaukimąrūpintis laikinaisiais dalykais ir, tvarkant juos pagal Dievo valią, ieškoti Dievo karalystės38.

Turėdami tai prieš akis, Sinodo Tėvai pareiškė: “Pasaulietiškas laikato pobūdis turi ne tik sociologinę, bet pirmiausia teologinę prasmę. Pasaulietiškumas gali būti suprastas tik atsižvelgiant į Dievo kuriamąjį ir atperkamąjį veikimą. Jis patikėjo pasaulį žmonėms, kad jie dalyvautų kūrimo darbe, vaduotų kūriniją nuodėmės poveikio ir patys siektų šventumo santuoka, celibato pasirinkimu, šeimos, profesiniu gyvenimu, taip pat įvairiopomis visuomeninės veiklos formomis39.

Pasauliečių vieta Bažnyčioje radikaliai apibrėžiama krikščioniškuoju naujumu, o jos skiriamasis bruožas yra pasaulietiškas pobūdis40.

Evangeliniai druskos, šviesos ir raugo įvaizdžiai, tinkantys visiems be išimties Jėzaus mokiniams, pasauliečiams dera ypatingu būdu. Jie nuostabiai reikšmingi, kadangi išreiškia ne tik pasauliečių gilų įsiskverbimą ir pilnutinį dalyvavimą žemėje, pasaulyje, žmonių visuomenėje, bet ir to įsiskverbimo bei dalyvavimo naujumą ir originalumą, tikslą - skleisti išganingąją Evangeliją.
 




28Lumen gentium”, 32.


29 Ten pat, 31.


30 Paulius VI. Kalba pasauliečių institutų nariams (1972 vasario 2) // AAS 64 (1972), 208.


31Apostolicam actuositatem”, 5.


32Lumen gentium”, 31.


33 Ten pat.


34 Ten pat.


35 Plg. Ten pat, 48.


36Gaudium et spes”, 32.


37Lumen gentium”, 31.


38 Ten pat.


39 Propositio 4.


40Kaip visateisiai Dievo tautos ir Mistinio Kūno nariai, krikšto sakramento dėka dalyvaujantys trejopoje kunigiškoje, pranašiškoje ir karališkoje Kristaus tarnyboje, savo kilnumo turtus pasauliečiai realizuoja ir vysto gyvendami pasaulyje. Tai, kas dvasininkams gali būti papildomas arba išimtinis uždavinys, pasauliečiams yra tipiška misija. Jiems būdingas pašaukimas remiasi tuo, kad jiemstenka rūpintis laikinaisiais dalykais ir, tvarkant juos pagal Dievo valią, ieškoti Dievo karalystės” (“Lumen gentium”, 31)” (Jonas Paulius II. SekmadienioViešpaties angelas” [1978 kovo 15] // Insegnamenti, X, 1 [1987], 561).





Previous - Next

Table of Contents | Words: Alphabetical - Frequency - Inverse - Length - Statistics | Help | IntraText Library

IntraText® (V89) Copyright 1996-2007 EuloTech SRL