Table of Contents | Words: Alphabetical - Frequency - Inverse - Length - Statistics | Help | IntraText Library
Ioannes Paulus PP. II
Christifideles Laici

IntraText CT - Text

Previous - Next

Click here to hide the links to concordance

PASAULIEČIŲ DALYVAVIMAS BAŽNYČIOS GYVENIME

25Pasauliečiai Bažnyčios gyvenime dalyvauja ne tik įgyvendindami savo užduotis bei charizmas, bet ir daugeliu kitų būdų.

Tas dalyvavimas pirmiausia pasireiškia dalinių Bažnyčių - vyskupijų - gyvenime ir misijoje. Josetikrai yra ir veikia viena, šventa, visuotinė, apaštalinė Kristaus Bažnyčia84.
 

Dalinės Bažnyčios ir visuotinė Bažnyčia

Norėdami tinkamai dalyvauti Bažnyčios gyvenime, tikintieji turi aiškiai suvokti, kas yra dalinė Bažnyčia, autentiškai susijusi su visuotine Bažnyčia. Dalinė Bažnyčia nėra paprasta dalelė, atsiradusi dėl kokio nors visuotinės Bažnyčios susmulkinimo, o visuotinė Bažnyčia nėra paprastas dalinių Bažnyčių rinkinys; jas taip jungia gyvas, esminis ir pastovus ryšys, kad visuotinė Bažnyčia gyvuoja ir pasirodo dalinėse Bažnyčiose. Todėl Susirinkimas kalba apie dalines Bažnyčias kaip bendrijas, suformuotas visuotinės Bažnyčios pavyzdžiu: “ yra sudaryta viena bei vienintelė Katalikų Bažnyčia85.

Kviesdamas tikinčiuosius aktyviai dalyvauti savo dalinės Bažnyčios gyvenime, Susirinkimas juos ragina  kuo labiau savyje plėtoti irkatalikiškumodvasią. “[Pasauliečiai] nuolatos tesijaučia priklausą vyskupijai, - skaitome Dekrete apie pasauliečių apaštalavimą, - kurios ląstelė yra parapija, ir visada tebūnie pasiruošę savo ganytojo kviečiami prisidėti ir prie vyskupijos užmojų. Negana to, kad galėtų atsiliepti į miestų ir kaimų regionų poreikius, teneapriboja savo veiklos parapijos arba vyskupijos sienomis, bet teišplečia į tarpparapinę, tarpdiecezinę, valstybinę ir tarptautinę sritį, juo labiau, kad nuolat dažnėjantis gyventojų kilnojimasis, auganti tarpusavio priklausomybė ir susisiekimo lengvumas šiandien jau nebeleidžia jokiai visuomenės daliai likti užsisklendusiai nuo kitų. Taip jie tesirūpina po visą pasaulį pasklidusios Dievo tautos reikalais.” 86

Todėl Sinodas paragino paremti vyskupijų sielovados tarybų kūrimą. Jos, reikalui esant, vykdo patariamųjų organų funkciją. esmės čia kalbama apie pagrindinę vyskupijos lygmens bendradarbiavimo, dialogo ir susiorientavimo formą. Pasauliečių dalyvavimas tose tarybose leis išplėsti konsultacijų ratą, o bendradarbiavimo, kartais turinčio ir sprendžiamąjį pobūdį, principas bus taikomas plačiau ir drąsiau87.

Pasauliečių dalyvavimas vyskupijų sinoduose, taip pat daliniuose, provinciniuose arba plenariniuose susirinkimuose, numatytas Kanonų teisės kodekse88. Jis gali sustiprinti dalinės Bažnyčios komuniją ir misijos įgyvendinimą tiek Bažnyčios viduje, tiek santykiuose su kitomis dalinėmis Bažnyčiomis, priklausančiomis tai pačiai bažnytinei provincijai arba vyskupų konferencijai.

Vyskupų konferencija turi parinkti krašto ar regiono mastu tinkamiausius metodus patariamajai funkcijai ir kitoms pasauliečių   vyrų ir moterų bendradarbiavimo formoms plėtoti, kad, deramai įvertinant bendras problemas, aiškiai išryškėtų visų bažnytinė komunija89.
 




84 Vatikano II Susirinkimas. Dekretas apie ganytojiškas vyskupų pareigas BažnyčiojeChristus Dominus”, 11.


85Lumen gentium”, 23.


86Apostolicam actuositatem”, 10.


87 Plg. Propositio 10.


88 Plg. Kanonų teisės kodeksas, kan. 443, par. 4; 463, par. 1 ir t.


89 Plg. Propositio 10.





Previous - Next

Table of Contents | Words: Alphabetical - Frequency - Inverse - Length - Statistics | Help | IntraText Library

IntraText® (V89) Copyright 1996-2007 EuloTech SRL