Table of Contents | Words: Alphabetical - Frequency - Inverse - Length - Statistics | Help | IntraText Library

Vatikano II dokumentai

IntraText CT - Text

  • DEKRETAS DEL KUNIGU TARNYBOS IR GYVENIMO PRESBYTERORUM ORDINIS 1965 gruodžio 7
    • ANTRAS SKYRIUS. KUNIGU TARNYBA
      • I. Kunigu pareigos
Previous - Next

Click here to hide the links to concordance

ANTRAS SKYRIUS. KUNIGŲ TARNYBA

I. Kunigų pareigos

KunigaiDievo žodžio tarnautojai

4. Dievo tautą visų pirma jungia draugėn gyvojo Dievo žodis24, kurio visiškai teisėtai galima laukti kunigų lūpų25. Mat kadangi niekas negali būti išganytas, kas prieš tai neįtiki26, kunigų kaip vyskupų bendradarbių pirmoji pareiga yra skelbti visiems Dievo Evangeliją27, idant, vykdydami Viešpaties įsakymą: „Eikite į visą pasaulį ir skelbkite Evangeliją visai kūrinijai“ (Mk 16, 15) 28, jie kurtų bei didintų Dievo tautą. Juk išganingasis žodis netikinčiųjų širdyse sužadina, o tikinčiųjų širdyse ugdo tikėjimą, kurio prasideda ir auga krikščionių bendruomenė, kaip sako apaštalas: „Tikėjimas klausymo, klausymastai skelbiamas Kristaus žodis“ (Rom 10, 17). Tad kunigai yra visų skolininkai, privalantys su visais dalytis Evangelijos tiesa29, kuria Viešpats juos yra apdovanojęs. Tad tiek gražiai elgdamiesi tarp pagonių, idant paskatintų juos garbinti Dievą30, tiek atvirai pamokslais skelbdami netikintiesiems Kristaus slėpinį, tiek aiškindami katekizmą ar dėstydami Bažnyčios mokymą, tiek stengdamiesi gyvenamojo meto klausimus nagrinėti Kristaus šviesoje, jie visuomet privalo skelbti ne savo išmintį, o Dievo žodį, ir visus be paliovos kviesti į atsivertimą ir šventumą31. Kadangi dabartinėmis sąlygomis skelbti Dievo žodį kunigams neretai labai sunku, norėdami labiau paveikti klausytojus, jie privalo ne tik bendrai ir abstrakčiai aiškinti Dievo žodį, bet ir pritaikyti amžinąją Evangelijos tiesą konkrečioms gyvenimo aplinkybėms.

Žodžio tarnyba atliekama įvairiopai, priklausomai nuo klausytojo poreikių ir skelbiančiojo charizmos Nekrikščionių šalyse bei bendruomenėse Evangelijos skelbimu žmonės atvedami į tikėjimą ir išganymo sakramentus32, krikščioniųypač , kurie atrodo mažai suprantanrtys ar tikintys tuo, praktikuojabendruomenėje žodžio skelbimas reikalingas pačiams sakramentų teikimui; juk tai sakramentai tikėjimo, kurį gimdo ir peni žodis33. Tai ypač galioja Dievo žodžio liturgijai per Mišias. Jose Viešpaties mirties ir prisikėlimo skelbimas neatskiriamai susietas su klausančiųjų atsaku ir su pačia atnaša, kuria Kristus, praliedamas savo kraują, patvirtino Naująją Sandorą. Tikintieji dalyvauja toje atnašoje ir malda išreiškiamais troškimais bei priimamu sakramentu34.

Kunigaisakramentų ir Eucharistijos tarnautojai

5. Dievas, vienintelis Šventas ir Šventintojas, savo bendradarbiais ir padėjėjais norėjo priimti žmones, nuolankiai tarnaujančius šventinimo darbui. Todėl kunigai yra Dievo konsekruojami vyskupo rankomis, kad, ypatingu būdu tapę Kristaus kunigystės dalininkais, atlikdami šventuosius veiksmus veiktų kaip tarnautojai to, kuris savo Dvasios veikimu liturgijoje be paliovos eina mūsų kunigo pareigas35. Krikštu kunigai atveda žmones į Dievo tautą; atgailos sakramentu sutaikina nusidėjėlius su Dievu ir Bažnyčia; ligonių aliejumi pakylėja aukštyn sergančiuosius, o Mišių aukojimu sakramentiškai atnašauja Kristaus auką. Teikdami kiekvieną sakramentą, kaip jau pirmais Bažnyčios amžiais yra paliudijęs palaimintasis kankinys Ignotas36, kunigai skirtingu pagrindu hierarchiškai siejasi su vyskupu ir taip tarsi atkuria jo paties dalyvavimą atskirose tyikinčiųjų bendruomenėse37.

Be to, sakramentai, kaip ir visos bažnytinės tarnybos bei apaštalavimo darbai, yra susiję su šventąja Eucharistija ir į nukreipti38. Juk švenčiausiojoje Eucharistijoje glūdi visas dvasinis Bažnyčios lobis39, pats Kristus, mūsų velykinis avinėlis ir gyvoji duona, Šventosios Dvasios gaivinamu ir gyvybe trykštančiu savo kūnu teikiantis žmonėms gyvenimą. Šitaip žmonės kviečiami ir vedami drauge su Kristumi aukoti save pačius, savo darbus ir visus sukurtuosius daiktus. Todėl Eucharistija šviečia kaip viso Evangelijos skelbimo šaltinis ir viršūnė, nes katechumenai palengva rengiami būti Eucharistijos dalyviais, o tikinčiuosius, jau pažymėtus šventuoju krikštu ir sutvirtinimu, jos priėmimas visiškai įjungia į Kristaus kūną.

Eucharistinė vakarienė yra kunigo vadovaujamos tikinčiųjų bendruomenės centras. Tad kunigai teišmoko tikinčiuosius Mišių aukoje aukoti Dievui Tėvui dieviškąją atnašą ir drauge su ja savo gyvenimą; ganytojo Kristaus dvasioje teragina juos su gailesčiu širdyje atverti Bažnyčiai savo nuodėmes per atgailos sakramentą, kad galętų vis labiau ir labiau gręžtis į Viešpatį, atmindami jo žodžius: „Atgailaukite, nes prisiartino dangaus karalystė“ (Mt 4, 17). Taip pat teišmoko juos dalyvauti šventojoje liturgijoje taip, kad, atlikdami jos veiksmus, imtų nuoširdžiai melstis; tepadeda tikintiesiems siekti to, kad kiekvienas pagal gautą malonę ir pagal reikmes visą savo gyvenimą siektų vis tobulesnės maldos dvasios; tekviečia visus gerai atlikti savo luomo pareigas, o labiau pažengusiuskiekvienam savaip vykdyti evangelinius patarimus. Taigi taip teišugdo tikinčiuosius, kad jie galėtų himnais ir dvasinėmis giesmėmis savo širdyse giedoti Viešpačiui, visuomet dėkodami visa Dievui Tėvui mūsų Viešpaties Jėzaus Kristaus vardu40.

Patys kunigai eucharistinės aukos metu atliekamą garbinimą ir padėką tepratęsia kitomis dienos valandomis, atlikdami Dievo žodžio tarnybą, per kurią visos Bažnyčios vardu maldaujama Dievo visus jai pavestus žmones ir net visą pasaulį.

Maldos namai, kuriuose atnašaujama bei laikoma Švenčiausioji Eucharistija ir renkasi tikintieji, kuriuose garbinamas Dievo Sūnaus, mūsų Išganytojo, atnašaujamo mus ant aukos altoriaus tikinčiųjų pagalbai ir paguodai, artumas, turi būti patrauklūs, tinkantys maldai ir apeigų iškilmėms41. Tuose namuose ganytojai ir tikintieji kviečiami dėkingai atsiliepti į dovaną to, kuris savo žmogyste nuolatos lieja dieviškąjį gyvenimą į savo kūno narius42. Kunigai tesistengia gerai išstudijuoti liturgijos mokslą bei deramai atlikti, kad jiems pavestos krikščionių bendruomenės per liturginę tarnybą vis tobuliau garbintų DievąTėvą, Sūnų ir Šventąją Dvasią.

KunigaiDievo tautos vadovai

6. Atlikdami jiems autoritetingai pavestą Kristaus, galvos ir ganytojo, pareigų dalį, kunigai vyskupo vardu kuria Dievo šeimą kaip vienminčių brolių bendruomenę ir per Kristų veda Dvasioje pas Dievą Tėvą43. Šiai tarnybai ir kitoms pareigoms atlikti suteikiama dvasinė galia, skirta Bažnyčiai ugdyti44. Ugdydami Bažnyčią, kunigai privalo sekti Viešpaties pavyzdžiu, su visais elgdamiesi kuo žmoniškiausiai. Jie privalo ne įtikti žmonėms45, bet elgtis su jais taip, kaip reikalauja krikščioniškasis mokslas ir gyvenimas, žmones mokydami ir net juos įspėdami kaip savo mylimiausius vaikus46, vykdydami apaštalo žodžius: „Skelbk žodį, veik laiku ir nelaiku, bark, drausk, ragink su didžiu kantrumu ir kaip išmanydamas“ (2 Tim 4, 2) 47.

Dvasininkams kaip tikėjimo auklėtojams privalu arba patiems, arba per kitus rūpintis, kad kiekvienas tikinčiųjų, Šventosios Dvasios veikiamas, vadovaudamasis Evangelija, galėtų brandinti savo pašaukimą, įgyti nuoširdžios bei veiklios meilės ir pasiekti laisvę, kuria mus išlaisvino Kristus48. Mažai kam bus naudingos kad ir gražiausios apeigos arba kad ir labai klestinčios draugijos, jei jos nepadės auklėti žmonių ir siekti krikščioniškosios brandos49. Tos žmonių brandos siekti padės kunigai, padėdami jiems įžvelgti, ko reikalauja dideli ir maži įvykiai bei kokia yra tais įvykiais pasireiškianti Dievo valia. Taip pat krikščionys tebūnie išmokomi gyventi ne vien sau, bet, laikydamiesi naujojo meilės įstatymo reikalavimų, kiekvienas tesidalija su kitais ta malone, kurią pats yra gavęs50, ir taip visi krikščioniškai atliks savo pareigas žmonių bendruomenei.

Kunigai privalo tarnauti visiems, bet ypatingu būdu jiems pavesti vargdieniai ir silpnieji, su kuriais pats Viešpats parodė esąs artimai susijęs51; Evangelijos skelbimas jiems yra mesijinio veikimo žymė52. Taip pat ypatingai uoliai kunigai tesirūpina jaunimu, ypač sutuoktiniais ir tėvais; pageidautina, kad šie žmonės telktųsi į draugiškus sambūrius ir galėtų padėti vieni kitiems krikščioniškiau gyventi dažnai sunkiomis šio gyvenimo aplinkybėmis. Be to, kunigai teatmena visus vienuolius ir vienuoles, užimančius svarbią vietą Viešpaties namuose; dvasinė pažanga nusipelno ypatingo dėmesio, nes tarnauja visos Bažnyčios gerovei. Pagaliau kunigai labiausiai tesirūpina sergančiais ir mirštančiais, lankydami juos ir stiprindami Viešpatyje53.

Tačiau ganytojo pareigos nesiriboja rūpinimusi pavieniais tikinčiaisiais, bet apima ir tikrai krikščioniškos bendruomenės kūrimą. O norint, kad būtų deramai ugdoma bendruomeninė dvasia, rūpesčiu reikia aprėpti ne tik vietinę, bet ir visuotinę Bažnyčią. Vietos bendruomenė turi rūpintis ne vien savo tikinčiaisiais, bet, užsidegusi misijiniu įkarščiu, taip pat privalo rengti kelią į Kristų visiems žmonėms. Tačiau ypatingai jai pavesti katechumenai ir naujai pakrikštytieji, kuriuos reikia auklėti, pamažu supažindinant su krikščioniškuoju gyvenimu ir pratinant tikrai krikščioniškai gyventi.

Tačiau negalima sukurti jokios krikščioniškos bendruomenės, jei jos pamatas ir šerdis nebus švenčiausiosios Eucharistijos šventimas, ir juo turi prasidėti bet koks bendruomeninės dvasios ugdymas54. O eucharistinės aukos atnašavimas būna nuoširdus ir pilnatviškas tuomet, kai jo kyla įvairūs meilės darbai, tarpusavio pagalba, misijinė veikla bei kiti įvairūs krikščioniškojo liudijimo pavidalai.

Be to, savo tikrai motinišką meilę sieloms, kurias turi vesti pas Kristų, bažnytinė bendruomenė rodo meile, malda, pavyzdžiu ir atgailos darbais. Taip ji tampa veiksmingu įrankiu, dar netikintiems rodančiu ir tiesiančiu kelią į Kristų bei joBažnyčią, o tikinčiuosius skatina, stiprina ir rengia dvasinei kovai.

Kurdami krikščioniškąją bendruomenę, kunigai niekuomet neturi tapti kokios nors žmogiškos ideologijos arba partijos tarnais, bet kaip Evangelijos šaukliai ir Bažnyčios ganytojai tepašvenčia savo veiklą dvasiniam Kristaus kūno augimui.




24 Plg. 1 Pt 1, 23; Apd 6, 7; 12, 24. – S. Augustinus. In Ps., 44, 23 // PL 36, 508: Apaštalaiskelbė tiesos Žodį ir pagimdė Bažnyčias“.


25 Plg. Mal 2, 7; 1 Tim 4, 1113; 2 Tim 4, 5; Tit 1, 9.


26 Plg. Mk 16, 16.


27 Plg. 2 Kor 11, 7. Kunigams kaip vyskupų bendradarbiams galioja ir tai, kas pasakyta apie vyskupus. – Plg. Statuta Ecclesiae Antiqua, c. 3 // Munier, Paris, 1960, p. 79. – Decretum Gratiani, C. 6, D. 88 // Friedberg I, 307. – Tridento Susirinkimas. Sesija 5, Dekr. De reform., sk. 2, Nr. 9 // Conc. Oec. Decreta, ed. Herder, Roma, 1963, p. 645; Sesija 24, sk. 4 // l. c., p. 739. – Vatikano II Susirinkimas. Dogm. konst. apie Bažnyčią, 25.


28 Plg. Constitutiones Apostolorum, II, 26, 7 // Funk, Didascalia et Constitutiones Apostolorum, I, Paderborn, 1905, p. 105: Kunigaitebūnie dieviškojo mokslo mokytojai, nes pats Viešpats mums tai įsakė: Eikite, mokykite ir t. t.“. – Sacramentarium Leonianum ir kituose sakramentarijuose, įskaitant Romos pontifikalą, kunigo šventimų prefacijoje sakoma: „Ta apvaizda, Viešpatie, savo Sūnaus apaštalams palydovais davei tikėjimo mokytojus, ir jie pripildė pasaulį antrinių pamokslininkų (arba: pamokslų)“. – Liber Ordinum Liturgiae Mozarabicae, Praefatio ad ordinandum Presbyterum // Férotin, Paris, 1904, col. 55: „Būdamas žmonių mokytojas ir valdinių viršininkas, tvarkingai teprižiūri katalikų tikėjimą ir teskelbia visiems tikrąjį išganymą“.


29 Plg. Gal 2, 5.


30 Plg. 1 Pt 2, 12.


31 Dėl kunigystės šventimų apeigų Aleksandrijos jakobitų Bažnyčioje plg. Denzinger, Ritus Orientalium, II, Würzburg, 1863, p. 14: „Surink savo žmones mokymo žodžiui kaip savo mažylius globianti motina“.


32 Plg. Mt 28, 19; Mk 16, 16. – Tertullianus. De baptismo, 14, 2 // Corpus Christianorum, Series latina, I, 289. – S. Athanasius. Adv. Arianos, 2, 42 // PG 26, 237. – S. Hieronymus. In Mat., 28, 19 // PL 26, 218 BC: „Pirmiausia visas tautas moko, o paskui išmokytąsias panardina į vandenį. Juk kūnas negali priimti krikšto sakramento, jei prieš tai siela nepriima tikėjimo tiesos“. – S. Thomas. Expositio primae Decretalis, § 1 // ed. Marietti, Opuscula Theologica, TorinoRoma, 1954, 1138): „Mūsų Išganytojas, siųsdamas mokinius skelbti [Evangelijos], įsakė tris dalykus: pirma, mokyti tikėjimo; antra, tikintiesiems teikti sakramentus…“


33 Plg. Vatikano II Susirinkimas. Konst. apie šventąją liturgiją, 35, 2.


34 Plg. Tas pats. Ten pat, 33, 35, 48, 52.


35 Plg. Tas pats. Ten pat, 7. – Pijus XII. Encikl. Mystici Corporis (1943 06 29) // AAS 35 (1943), p. 230.


36 S. Ignatius M. Smyrn., 8, 12 // Funk I, 282,615. – Constitutiones Apostolorum, VIII, 12, 3 // Funk, 496; VIII, 29, 2 // l. c., 532.


37 Plg. Vatikano II Susirinkimas. Dogm. konst. apie Bažnyčią, 28.


38 S. Thomas. Summa Theol., III, q. 73, a. 3 c: „Eucharistija yra tarsi dvasinio gyvenimo atbaigimas ir visų sakramentų tikslas“; plg. III, q. 65, a. 3.


39 Plg. Idem. Ibid., III, q. 65, a. 3 ad 1; q. 79, a. 1 c et ad 1.


40 Plg. Ef 5, 1920.


41 S. Hieronymus. Epist., 114, 2 // PL 22, 934: „… Šventosioms taurėms, šventiesiems drabužiams ir kitiems daiktams, susijusiems su Viešpaties kančios kultu, … dėl ryšio su Viešpaties kūnu ir krauju privalu reikšti tokią pat pagarbą, kaip Jo kūnui ir kraujui“. – Plg. Vatikano II Susirinkimas. Konst. apie šventąją liturgiją, 122127.


42 Paulius VI. Encikl. Mysterium fidei (1965 09 03) // AAS 57 (1965), p. 771: „Taip pat tenepamiršta dienos metu lankyti Švenčiausiąjį Sakramentą, kuriam pagal liturgijos nuostatas bažnyčiose turi skirta kilniausia, garbingiausia vieta; tokiu lankymu rodoma padėka, reiškiama meilė, atiduodama privaloma pagarba šiame sakramente esančiam Viešpačiui Kristui“.


43 Plg. Vatikano II Susirinkimas. Dogm. konst. apie Bažnyčią, 28.


44 Plg. 2 Kor 10, 8; 13, 10.


45 Plg. Gal 1, 10.


46 Plg. 1 Kor 4, 14.


47 Plg. Didascalia, II, 34, 3; II, 46, 6; II, 47, 1; Constitutiones Apostolorum, II, 47, 1 // Funk, Didascalia et Costitutiones, I, 116, 142, 143.


48 Plg. Gal 4, 3; 5, 1. 13.


49 S. Hieronymus. Epist., 58, 7 // PL 22, 584: „Kokia nauda brangakmeniais žėrinčių sienų, jei vargdienyje miršta Kristus?“


50 Plg. 1 Pt 4, 10 tt.


51 Plg. Mt 25, 3435.


52 Plg. Lk 4, 18.


53 Galima išvardyti dar kitas grupes: emigrantus, klajoklius ir t.t. Dėl plg. Vatikano II Susirinkimas. Dekr. dėl vyskupų pastoracinių pareigų Bažnyčioje, 18.


54 Plg. Didascalia, II, 59,13 // Funk I, 170: „Mokydamas liepk ir ragink žmones lankyti bažnyčią, niekuomet nebūti toli nuo jos, bet rinktis visiems į bažnyčią; niekas jos tenemenkina, savo nesilankymu pats tapdamas mažesniu Kristaus kūno nariuBūdami Kristaus nariai, neišsibarstykite toli nuo bažnyčios, nes nesusijungsite; turėdami tarp savęs Kristų kaip Galvą, kuris, kaip pats pažadėjo, pasilieka ir bendrauja su jumis, neapleiskite patys savęs, neatimkite Išganytojo jo narių, neskaldykite ir nedraskykite jo kūno“. – Plg. Paulius VI. Kalba italų kunigams, dalyvavusiems XIII pastoracinio atsinaujinimo savaitėje Orvieto mieste (1963 09 06) // AAS 55 (1963), p. 750 ss.





Previous - Next

Table of Contents | Words: Alphabetical - Frequency - Inverse - Length - Statistics | Help | IntraText Library

Best viewed with any browser at 800x600 or 768x1024 on Tablet PC
IntraText® (V89) - Some rights reserved by EuloTech SRL - 1996-2007. Content in this page is licensed under a Creative Commons License