Table of Contents | Words: Alphabetical - Frequency - Inverse - Length - Statistics | Help | IntraText Library

Vatikano II dokumentai

IntraText CT - Text

  • DEKRETAS DEL KUNIGU UGDYMO OPTATAM TOTIUS 1965 spalio 28
    • III. Didžiuju seminariju tvarkymas
Previous - Next

Click here to hide the links to concordance

III. Didžiųjų seminarijų tvarkymas

4. Didžiosios seminarijos būtinos kunigų rengimui. Jose visuminiu auklėtinių ugdymu pagal mūsų Viešpaties Jėzaus Kristaus, mokytojo, kunigo bei ganytojo pavyzdį turi būti siekiama parengti tikrus sielų ganytojus7. Jie tebūnie rengiami žodžio tarnybai, idant vis geriau suprastų apreikštąjį Dievo žodį, pasisavintų meditacija, išreikštų savo kalba ir gyvensena. Tebūnie jie rengiami kulto ir šventinimo tarnybai, kad malda ir šventosios liturgijos šventimu, eucharistine auka ir sakramentais vykdytų išganymo darbą. Tebūnie rengiami ganytojo tarnybai, kad sugebėtų atstovauti žmonėms Kristų, kurisatėjo, ne kad jam tarnautų, bet pats tarnauti ir savo gyvybės atiduoti kaip išpirkos daugelį“ (Mk 10, 45; plg. Jn 13, 1217), ir kad, tapę visų tarnais, laimėtų dar daugiau (plg. 1 Kor 9, 19).

Tad visos ugdymo sritysir dvasios, ir intelekto, ir drausmėstebūnie darnai kreipiamos į šį pastoracinį tikslą. O jam pasiekti uoliai bei sutartinai tesistengia darbuotis visi vadovai ir dėstytojai, ištikimai paklusdami vyskupo autoritetui.

5. Kadangi seminaristų ugdymas priklauso nuo išmintingų nuostatų ir labiausiai nuo tinkamų auklėtojų, ir seminarijų vadovai, ir dėstytojai tebūnie parenkami geriausių vyrų8 ir tebūnie rūpestingai parengiami tvirtu mokymu, derama pastoracine patirtimi ir ypatingu dvasiniu bei pedagoginiu ugdymu. Tam tikslui pasiekti reikia įkurti institutus arba bent rengti tinkamai vedamus kursus ir nustatytu laiku sukviesti seminarijų vadovų suvažiavimus.

Vadovai ir dėstytojai tebūnie gerai įsisąmoninę, kiek daus mąstysena ir elgsena lemia auklėtinių ugdymo rezultatus, tad tegul visi, rektoriaus vadovaujami, sueina į kuo glaudžiausią dvasios ir veiklos bendrumą tarpusavyje ir sudaro su auklėtiniais tokią šeimą, kuri atitiktų Viešpaties maldos žodžius: „Kad jie būtų viena“ (plg. Jn 17, 11) ir kuri ugdytų seminaristuose tikrojo pašaukimo džiaugsmą. O vyskupas nuolatiniu meiliu rūpestingumu teįkvepia dirbančius seminarijose ir patiems auklėtiniams tebūnie kaip tikras tėvas Kristuje. Galiausiai visi kunigai telaiko seminariją vyskupijos širdimi ir noriai teateinie jai į pagalbą9.

6. Atsižvelgiant į kiekvieno kandidato amžių ir pažangą, tebūnie rūpestingai ištiriamas jo intencijos grynumas ir valios laisvė, dvasios, moralės ir intelekto tinkamumas, fizinė ir psichinė sveikata; apsvarstytinos ir savybės, kurias jam galėjo perduoti šeima. Taip pat tebūnie pasveriamas ir kandidatų pajėgumas nešti kunigo neštą ir eiti pastoracines pareigas10.

Atrenkant bei tiriant auklėtinius, visada tebūnie laikomasi reikiamo griežtumo, nors kunigų ir apgailėtinai trūktų11, kadangi Dievas nepaliks savo Bažnyčios be tarnautojų, jei vertiesiems bus leidžiama rengtis šventimams, o netinkantieji laiku bus tėviškai nukreipiami į kitokias pareigas ir jiems padedama įsisąmoninus savo krikščioniškąjį pašaukimą uoliai atsidėti pasaulietiškam apaštalavimui.

7. Kur paskiros vyskupijos nepajėgia įsirengti tinkamos seminarijos, tebūnie steigiamos ir išlaikomos kelioms vyskupijoms, ištisai krašto sričiai ar net visai šaliai bendros seminarijos. Tai sėkmingiau laiduos tvirtą auklėtinių rengimą, šiuo reikalu laikytiną aukščiausiu įstatymu. Šitokioms kuriai nors sričiai arba visai šaliai skirtoms seminarijoms vadovaujama pagal suinteresuotųjų vyskupų12 parengtus ir Apaštalų Sosto patvirtintus nuostatus.

Jeigu kuriose seminarijose klierikų skaičius yra didelis, jie tebūnie tinkamai paskirstyti į mažesnes grupes, kad būtų įmanoma geriau rūpintis asmeniniu kiekvieno auklėjimu. Tačiau ir čia išlaikytinas vadovavimo ir mokslinio ugdymo vienovė.




7 Plg. Vatikano II Susirinkimas. Dogm. konst. apie Bažnyčią, 28.


8 Plg. Pijus XI. Encikl. Ad catholici sacerdotii // l. c., p. 37: „Pirmiausia tebūnie rūpestingai parenkami vadovai ir dėstytojaiSutelkite šioms šventoms kolegijoms geriausius kunigus. Nebijokite atpalaiduoti nuo kitų pareigų, kurios atrodo svarbesnės, bet tikrųjų negali lygintis su šiuo didžiareikšmiu ir nepakeičiamu darbu“. To paties geriausiųjų parinkimo pricipo pabrėžimą plg. Pijus XII. Apašt. laiškas Brazilijos ordinarams (1947 04 23) // Discorsi e Radiomessaggi IX, p. 579580.


9 Dėl visų pareigos padėti seminarijoms plg. Paulius VI. Apašt. laiškas Summi Dei Verbum // l. c., p. 984.


10 Plg. Pijus XII. Apašt. paraginimas Menti nostrae // l. c., p. 684. – Sakramentų teikimo kongregacija. Aplinkraštis Magna equidem bendrąjį laišką vietos ordinarams (1935 12 27), 10. – Dėl vienuolių plg. Vienuolių reikalų kongregacija. Statuta generalia (1956 05 31), art. 19. – Paulius VI. Apašt. laiškas Summi Dei Verbum // l. c., p. 987 s.


11 Plg. Pijus XI. Encikl. Ad catholici sacerdotii // l. c., p. 41.


12 Nustatoma, kad regiono arba viso krašto seminarijų statutus turi rengti visi suinteresuotieji vyskupai, šitaip atšaukiant Kanonų teisės kodekso kan. 1357, § 4.





Previous - Next

Table of Contents | Words: Alphabetical - Frequency - Inverse - Length - Statistics | Help | IntraText Library

Best viewed with any browser at 800x600 or 768x1024 on Tablet PC
IntraText® (V89) - Some rights reserved by EuloTech SRL - 1996-2007. Content in this page is licensed under a Creative Commons License