Table of Contents | Words: Alphabetical - Frequency - Inverse - Length - Statistics | Help | IntraText Library

Vatikano II dokumentai

IntraText CT - Text

  • DEKRETAS DEL KUNIGU UGDYMO OPTATAM TOTIUS 1965 spalio 28
    • V. Bažnytiniu studiju peržiurejimas
Previous - Next

Click here to hide the links to concordance

V. Bažnytinių studijų peržiūrėjimas

13. Prieš pradėdami bažnytines studijas griežtąja prasme, seminaristai teįgyja tiek humanitarinių ir gamtos mokslų žinių, kiek krašte reikalaujama jaunuolių, stojančių į aukštąsias mokyklas. Be to, teišmoksta lotynų kalbos tiek, kad galėtų suprasti ir panaudoti gausius mokslo šaltinius bei Bažnyčios dokumentus27. Būtinai reikia studijuoti savo apeigų liturgijos kalbą; labai patartina deramai susipažinti su Šventojo Rašto ir Tradicijos kalbomis.

14. Peržiūrint bažnytines studijas, pirmiausia reikia kreipti dėmesį į geresnį filosofijos ir teologijos mokslų suderinimą, kad jos abi sutartinai vis aiškiau ir aiškiau atskleistų auklėtinių protams Kristaus slėpinį, įaustą į visą žmonijos istoriją, nuolat gaivinantį Bažnyčią ir ypač veikiantį per kunigų tarnybą28.

Kad šitokia vizija auklėtiniams būtų perteikiama nuo pat pirmų ugdymo metų, bažnytinės studijos tebūnie pradedamos įvedamuoju kursu, kuriam privalu skirti pakankamai laiko. Šiame įvadiniame kurse išganymo slėpinys tebūnie atskleidžiamas taip, kad auklėtiniai įžvelgtų bažnytinių studijų prasmę, planą ir pastoracinį tikslą ir kad tai drauge jiems padėtų visą savo gyvenimą pagrįsti ir persmelkti tikėjimu bei sutvirtintų ryžtą asmeniškai aukotis ir su džiaugsmu eiti savo pašaukimo keliu.

15. Filosofijos mokslai tebūnie perteikiami taip, kad auklėtiniams pirmiausia būtų padedama įgyti tvirtą ir vieningą žmogaus, pasaulio ir Dievo pažinimą, remiantis visuomet galiojančiu filosofijos paveldu29, tačiau taip pat dera atsižvelgti ir į dabartinio amžiaus filosofinius tyrinėjimus, ypač turinčius didesnės įtakos gimtajame krašte, bei į šiuolaikinių gamtos mokslų pažangą. Taip auklėtiniai, teisingai suvokę dabartinio amžiaus pobūdį, bus tinkamai parengti dialogui su savo meto žmonėmis30.

Filosofijos istorija tebūnie perteikiama taip, kad auklėtiniai, supratę galutinius įvairių sistemų principus, priimtų, kas jose teisinga, ir pajėgų įžvelgti klaidų šaknis bei įrodyti klaidingumą.

Pats dėstymo būdas težadina auklėtiniams troškimą griežtai ieškoti tiesos, jos laikytis bei įrodyti, drauge nuoširdžiai pripažįstant žmogiškojo pažinimo ribotumą. Rūpestingai nurodytinas ryšys tarp filosofijos ir tikrųjų gyvenimo problemų bei auklėtiniams rūpimų klausimų; taip pat jiems tebūnie padedama įžvelgti filosofinių argumentų sąryšį su išganymo slėpiniais, kurie teologijoje svarstomi vadovaujantis aukštesne tikėjimo šviesa.

16. Teologinės disciplinos tikėjimo šviesoje ir Bažnyčios Magisteriumui vadovaujant31 tebūnie perteikiamos taip, kad auklėtiniai rūpestingai semtųsi katalikybės mokymo dieviškojo Apreiškimo, giliai mokymą permąstytų, paverstų maistu savo dvasiniam gyvenimui32 ir per savo kunigiškąją tarnybą pajėgtų skelbti, aiškinti bei sergėti.

Į Šventojo Rašto studijas, kurios turi būti tartum visos teologijos siela33, tebūnie kreipiamas ypatingas dėmesys. Po deramo įvado auklėtiniai tebūnie nuodugniai supažindinami su egzegezės metodu, pagrindinėmis dieviškojo Apreiškimo temomis ir kasdienio Šventojo Rašto skaitymo bei apmąstymo tesisemia sau paskatų ir peno34.

Dogminė teologija tebūnie dėstoma taip, kad pirmiausia būtų pateiktos biblinės temos; auklėtiniams tebūnie nušviečiama, kaip Rytų ir Vakarų Bažnyčios Tėvai prisidėjo prie konkrečių Apreiškimo tiesų ištikimo perteikimo ir plėtojimo. Taip pat nušviestina tolesnė dogmų istorija, nepamirštant ryšio su bendrąja Bažnyčios istorija35. Pagaliau, idant kaip galima geriau nušviestus išganymo slėpinius, šv. Tomo vadovaujami auklėtiniai protu tesimoko į jas gilintis ir įžvelgti sąryšį36. Tebūnie taip pat mokoma visada atpažinti tuos slėpinius bei veikimą liturginėse apeigose37 ir visame Bažnyčios gyvenime. Auklėtiniai teišmoksta vadovautis Apreiškimo šviesa, ieškodami žmogiškųjų problemų sprendimo, taikyti amžinąsias Apreiškimo tiesas kintančiai žmogiškųjų dalykų būklei ir tinkamų būdu perteikti jas savo meto žmonėms38.

Taip pat ir kitos teologijos šakos tebūnie atnaujinamos gyvesniu susiejimu su Kristaus slėpiniu ir išganymo istorija. Ypač rūpestingai tebūnie tobulinama moralinė teologija, kurios mokslinis išdėstymas, daugiau gaivinamas Šventuoju Raštu, teiškelia krikščioniškojo tikinčiųjų pašaukimo didybę ir meilės kylančią pareigą nešti vaisių pasaulio gyvenimui. Dėstant kanonų teisę ir Bažnyčios istoriją, panašiai tebūnie žvelgiama į Bažnyčios slėpinį, laikantis šio Šventojo Sinodo Dogminės konstitucijos apie Bažnyčią. Dėstant šventąją liturgiją, kuri laikytina pirmuoju ir būtinu tikrai krikščioniškos dvasios šaltiniu, tebūnie vadovaujamasi Dogminės konstitucijos apie liturgiją str. 15 ir 1639.

Deramai atsižvelgiant į įvairių kraštų sąlygas, auklėtiniai tebūnie geriau supažindinami su nuo Romos Apaštalų Sosto atsiskyrusiomis Bažnyčiomis ir bažnytinėmis bendruomenėmiss, idant, vadovaudamiesi šio Šventojo Sinodo nuostatais, jie galėtų darbuotis visų krikščionių vienybės atkūrimo labui40.

Seminaristai taip pat tebūnie supažindinami ir su kitomis religijomis, labiau paplitusiomis paskiruose kraštuose, kad geriau išmanytų, gera ir teisinga, Dievo leidimu, jos turi, ir galėtų atmesti klaidas bei perteikti visišką tiesos šviesą jos neturintiems.

17. Kadangi mokymo dėstymas turi tarnauti ne vien paprastam žinių perteikimui, bet ir tikram bei vidiniam seminaristų ugdymui, tebūnie peržiūrėti pedagogikos metodai, naudojami paskaitose, pokalbiuose ir pratybose, siekiant paskatinti studijuoti pačius auklėtiniustiek pavieniui, tiek mažomis grupelėmis. Uoliai tebūnie rūpinamasi viso ugdymo vieningumu ir tvirtumu, vengiant perkrauti auklėtinius dalykais bei paskaitomis ir praleidžiant klausimus, kurie nebeturi beveik jokios reikšmės arba paliktini aukštosioms akademinėms studijoms.

18. Vyskupai pasirūpins gero būdo, dorus ir gabius jaunuolius pasiųsti į specialius institutus, fakultetus bei universitetus, kad bažnytinių ir kitų naudingų mokslų srityse būtų parengta aukštesnio mokslinio lygio kunigų, įstengiančių patenkinti įvairius apaštalavimo reikalavimus. Tačiau nieku būdu tenebūnie apleidžiamas dvasinis ir pastoracinis šių studentų ugdymas, ypač jei jie dar nėra gavę kunigystės šventimų.




27 Plg. Paulius VI. Apašt. laiškas Summi Dei Verbum // l. c., p. 993.


28 Plg. Vatikano II Susirinkimas. Dogm. konst. apie Bažnyčią, 7 ir 28.


29 Plg. Pijus XII. Encikl. Humani generis (1950 08 12) // AAS 42 (1950), p. 571575.


30 Plg. Paulius VI. Encikl. Ecclesiam suam // l. c., p. 637 ss.


31 Plg. Pijus XII. Encikl. Humani generis // l. c., p. 567569. – Tas pats. Kalba Si diligis (1954 05 31) // AAS 46 (1954), p. 314 s. – Paulius VI. Kalba Popiežiškajame Grigaliaus universitete (1964 03 12) // AAS 56 (1964), p. 364 s. – Vatikano II Susirinkimas. Dogm. konst. apie Bažnyčią, 25.


32 Plg. S. Bonaventura. Itinerarium mentis in Deum, Prol., 4 // Opera omnia, V, Quaracchi, 1981, p. 296: „[Niekas] tenemano, kad jam užtenka skaitymo be patepimo, apmąstymo be maldingumo, tyrinėjimo be nuostabos, gilinimosi be džiaugsmo, darbštumo be pamaldumo, mokslo be meilės, supratimo be nuolankumo, uolumo be dieviškosios malonės, šviesos be Dievo įkvėptos išminties“.


33 Plg. Leonas XIII. Encikl. Providentissimus Deus (1893 11 18) // ASS 26 (18931894), p. 283.


34 Plg. Biblinė komisija. Instructio de Sacra Scriptura recte docenda (1950 05 13) // AAS 42 (1950), p. 502.


35 Plg. Pijus XII. Encikl. Humani generis // l. c., p. 568 s.: „… gilinimasis į šventuosius šaltinius visada atjaunina šventąjį mokslą; priešingai, samprotavimas, abejingas tolesniam šventojo lobyno tyrinėjimui, kaip žinome patirties, tampa bergždžias“.


36 Plg. Tas pats. Pamokslas seminarijų auklėtiniams (1939 06 24) // AAS 31 (1939), p. 247: „Patarimassekti šv. Tomo mokslu ne slopina, bet skatina bei kursto tiesos ieškojimą ir skleidimą“. – Paulius VI. Kalba Popiežiškajame Grigaliaus universitete (1964 03 12) // AAS 56 (1964), p. 365: „[Mokytojai]… pagarbiai tesiklauso Bažnyčios Mokytojų balso, o tarp ypatingą vietą užima dieviškasis Akvinietis. Angeliškasis Mokytojas pasižymi tokiu galingu protu, tokia nuoširdžia tiesos meile, taip išmintingai nagrinėja, aiškina ir apibendrina giliausias tiesas, kad jo mokslas yra ne tik labai sėkminga priemonė tvirtai pagrįsti tikėjimo pamatus, bet ir tikras bei saugus kelias priimti sveikos pažangos vaisius“. – Plg. Tas pats. Kalba VI tarptautinio tomistų kongreso dalyviams (1965 09 10) // AAS 57 (1965), p. 788792.


37 Plg. Vatikano II Susirinkimas. Konst. apie šventąją liturgiją, 7 ir 16.


38 Plg. Paulius VI. Encikl. Ecclesiam suam // l. c., p. 640 s.


39 Vatikano II Susirinkimas. Konst. apie šventąją liturgiją, 10, 14, 15, 16. – Apeigų kongregacija. Instructio ad exsecutionem Constitutionis de Sacra Liturgia recte ordinandam (1964 09 26), 11 ir 12 // AAS 56 (1964), p. 879 s.


40 Plg. Vatikano II Susirinkimas. Dekr. dėl ekumenizmo, 1, 9, 10.





Previous - Next

Table of Contents | Words: Alphabetical - Frequency - Inverse - Length - Statistics | Help | IntraText Library

Best viewed with any browser at 800x600 or 768x1024 on Tablet PC
IntraText® (V89) - Some rights reserved by EuloTech SRL - 1996-2007. Content in this page is licensed under a Creative Commons License