Table of Contents | Words: Alphabetical - Frequency - Inverse - Length - Statistics | Help | IntraText Library

Vatikano II dokumentai

IntraText CT - Text

  • DEKRETAS DEL PASAULIECIU APAŠTALAVIMO APOSTOLICAM ACTUOSITATEM 1965 lapkricio 18
    • ANTRAS SKYRIUS. SIEKTINI TIKSLAI
Previous - Next

Click here to hide the links to concordance

ANTRAS SKYRIUS. SIEKTINI TIKSLAI

Įžanga

5. Nors Kristaus atpirkimo darbas savaime skirtas žmonėms išganyti, jis apima ir visos laikinosios tikrovės atnaujinimą. Todėl Bažnyčios uždavinys yra ne tik skelbti žmonėms Kristų ir jo malonę, bet ir Evangelijos dvasia perskverbti bei sutvarkyti laikinąją tikrovę. Tad, vykdydami šį Bažnyčios uždavinį, pasauliečiai apaštalauja tiek Bažnyčioje, tiek pasaulyje, tiek dvasinėje, tiek laikinojoje tikrovėje. Šios tikrovės plotmės, nors ir atskirtos, taip susijusios vieningame Dievo plane, kad pats Dievas siekia visą pasaulį naujai atkurti Kristuje, pradžiųšioje žemėje, galutinaipaskutinę dieną. Abiejose plotmėse pasaulietis, būdamas kartu tikintysis ir pilietis, turi nuolat vadovautis viena krikščioniška sąžine.

Evangelizavimas ir šventinimas

6. Bažnyčios misija nukreipta į žmonių išganymą, pasiektiną tikėjimu į Kristų ir jo malone. Todėl Bažnyčios ir visų jos narių apaštalavimu pirmiausia siekiama žodžiais ir darbais atskleisti pasauliui Kristaus skelbtąją tiesą ir pasidalyti jo malone. Tai daroma pirmiausia per ypatingu būdu dvasininkams pavestą Žodžio ir sakramentų tarnybą, kurioje ir pasauliečiams tenka atlikti didžios svarbos pareigas, idant jie taptųtiesos bendradarbiais“ (3 Jn 8). Šioje srityje pasauliečių apaštalavimas ir pastoracinė tarnyba ypač papildo vienas kitą.

Pasauliečiai turi daugybę progų apaštalauti evangelizuodami ir šventindami. Jau pats krikščioniško gyvenimo liudijimas ir geri darbai, atlikti antgamtine dvasia, turi galios patraukti žmones į tikėjimą ir Dievą; juk Viešpats sako: „Taip tešviečia ir jūsų šviesa žmonių akivaizdoje, kad jie matytų gerus jūsų darbus ir šlovintų jūsų Tėvą danguje“ (Mt 5, 16).

Tačiau šios srities apaštalavimą sudaro ne vien gyvenimo liudijimas; tikras apaštalas ieško progų žodžiais skelbti Kristų netikintiesiems, idant atvestų juos į tikėjimą, ir tikintiesiems, idant pamokytų, sutvirtintų ir paskatintų juos būti uolesnius, nesKristaus meilė valdo mus“ (2 Kor 5, 14), ir visų širdyse turi aidėti apaštalo žodžiai: „Vargas man, jei neskelbčiau Evangelijos!“ (1 Kor 9, 16) 11.

Mūsų laikais, kai kyla naujų klausimų ir siaučia pragaištingos klaidos, grasinančios sugriauti religijos, dorovės ir pačios visuomenės pamatus, šis Šventasis Sinodas širdies ragina pasauliečius pagal savo įgimtus gabumus bei išsilavinimą, vadovaujantis Bažnyčios dvasia, dar uoliau vykdyti savo pareigasaiškinti, ginti ir deramai taikyti šio meto problemų sprendimui krikščioniškuosius principus.

Laikinosios tikrovės atnaujinimas

7. Pagal Dievo tikrąjį pasaulio planą žmonės turi sutartinai atnaujinti laikinąją tikrovę ir nepaliaujamai tobulinti.

Visa, kas priklauso laikinajai tikrovei, tai yra gyvenimo ir šeimos vertybės, kultūra, ekonomika, verslai ir amatai, valstybinės bendruomenės institucijos, tarptautiniai santykiai ir kiti šios rūšies dalykai, vystymasis ir pažanga, ne tik yra priemonės galutiniam žmogaus tikslui siekti, bet ir turi savitą, Dievo jiems suteiktą vertę tiek pačių savaime, tiek kaip visos laikinosios tikrovės dalių: „Dievas apžvelgė visa, buvo padaręs, ir tikrųjų matė, kad tai buvo labai gera“ (Pr 1, 31). Prigimtinis gerumas įgauna tam tikro ypatingo kilnumo ryšio su žmogaus asmeniu, kuriam tarnauti jie sukurti. Pagaliau visa, kas gamtiška ir antgamtiška, Dievas panoro sujungti į viena Jėzuje Kristuje, „kad visame kame turėtų pirmenybę“ (Kol 1, 18). Tačiau ši paskirtis ne tik nepanaikina laikinosios tikrovės savarankiškumo, savitų jos tikslų, dėsnių, priemonių ir svarbos žmonių gerovei, o veikiau juos atbaigia bei sukilnina ir drauge padaro tinkamus visapusiškam žmogaus pašaukimui žemėje.

Naudojimasis laikinaisiais dalykais istorijos būvyje tapo labai ydingas, nes dėl gimtosios nuodėmės žmonės labai klaidingai žvelgdavo į tikrąjį Dievą, į žmogaus prigimtį ir į moralinio įstatymo principus; todėl pagedo papročiai bei žmonių institucijos, neretai trypiamas ir pats žmogaus asmuo. Ir mūsų dienomis nemaža žmonių, pernelyg pasitikėdami gamtos mokslų ir technikos pažanga, linksta tarsi į laikinųjų dalykų stabmeldystę, tapę veikiau vergais negu viešpačiais.

Visai Bažnyčiai privalu stengtis, kad žmonės pajėgtų visą laikinąją tikrovę teisingai tvarkyti ir per Kristų kreipti į Dievą. Ganytojai privalo aiškiai nušviesti kūrinijos paskirties ir naudojimosi pasauliu principus, teikti moralinę ir dvasinę pagalbą, kad laikinoji tikrovė būtų atnaujinta Kristuje.

Pasauliečiams reikia imtis šio laikinosios tikrovės atnaujinimo kaip savo uždavinio ir, vadovaujantis Evangelijos šviesa bei Bažnyčios mintimi, krikščioniškosios meilės vedamiems tiesiogiai darbuotis bei ryžtingai veikti, dalytis su kitais piliečiais savo patirtimi bei atsakomybe, visada ir visur ieškoti Dievo karalystės teisybės. Laikinoji tikrovė atnaujintina taip, kad, visiškai išlaikant savitus jos dėsnius, ji būtų suderinta su galutiniais krikščioniškojo gyvenimo principais ir pritaikyta įvairioms vietos, laiko bei tautų sąlygoms. Tarp šios rūšies apaštalavimo darbų svarbią vietą užima krikščionių visuomeninė veikla; Šventasis Sinodas pageidauja, kad ji apimtų visą laikinąją sritį, įskaitant ir kultūrą12.

Karitatyvinė veikla

8. Nors visoks apaštališkas veikimas privalo kilti ir semtis jėgų artimo meilės, kai kurie darbai savo prigimtimi tinka būti gyva pačios artimo meilės išraiška. Viešpats Kristus panoro, kad jie būtų jo mesijinės misijos ženklai (plg. Mt 11, 45).

Didžiausias įstatymo įsakymas yra mylėti Dievą visa širdimi, o savo artimąkaip save patį (plg. Mt 22, 3740). Šį artimo meilės įsakymą Kristus padarė savo įsakymu ir suteikė jam naują reikšmę, save kaip meilės objektą panoręs sutapatinti su broliais: „Kiek kartų tai padarėte vienam šitų mažiausiųjų mano brolių, man padarėte“ (Mt 25, 40). Priimdamas žmogaus prigimtį, tam tikru antgamtiniu ryšiu jis sujungė visą žmonių giminę su savimi į vieną šeimą ir padarė meilę būdinga savo mokinių žyme, sakydamas: „ to visi pažins, kad esate mano mokiniai, jei mylėsite vieni kitus“ (Jn 13, 35).

Kaip savo pradžioje jungdamaagapęsu Eucharistine vakariene šventoji Bažnyčia parodė, kad , susibūrusią apie Kristų, vienija meilės ryšys, taip ir visais laikais ji atpažįstama to meilės ženklo ir, džiaugdamasi kitų užmojais, artimo meilės darbus laiko savo neatimama pareiga ir teise. Todėl ji ypač brangina gailestingumą beturčiams bei ligoniams ir vadinamąją karitatyvinę bei tarpusavio paramos veiklą įvairiopam žmonių vargui palengvinti13.

Dabarties laikais ištobulėjus komunikavimo priemonėms, tartum dingus nuotoliui tarp žmonių ir viso pasaulio gyventojams virtus lyg vienos šeimos nariais, ši veikla ir darbai tapo daug svarbesni ir platesni. Šiandien karitatyvinė veikla gali ir turi apimti visus žmones ir visus poreikius. Kur tik esama stokojančių valgio ir gėrimo, drabužio, pastogės, vaistų, darbo, mokslo ir galimybių tikrai žmoniškai gyventi, kankinamų vargo arba silpnos sveikatos, kenčiančių tremtį arba įkalinimą, ten krikščioniškoji meilė turi ieškoti ir juos surasti, rūpestingai juos guosti ir suteikta pagalba lengvinti dalią. Tai daryti pirmiausia įpareigoti geresnėmis sąlygomis gyvenantys pavieniai asmenys bei tautos14.

Kad ši artimo meilės veikla būtų nepriekaištinga ir tokia atrodytų, artimas tebūnie priimamas kaip atvaizdas Dievo, pagal kurį jis sukurtas, ir kaip Viešpats Kristus, kuriam tikrųjų aukojama tai, kas duodama stokojančiam; šelpiamojo asmens laisvė ir orumas tebūnie gerbiami su didžiausiu jautrumu; tikslo kilnumo tenesuteršia joks pasipelnymo arba užvaldymo siekis15. Pirmiausia tebūnie padaroma visa, ko reikalauja teisingumas, kad nebūtų duodama kaip meilės dovana tai, kas priklauso pagal teisingumą; tebūnie šalinamos negerovių priežastys, ne vien pasekmės; parama tebūnie tvarkoma taip, kad jos gavėjai pamažu atsipalaiduotų nuo kitų priklausomybės ir taptų pajėgūs patys apsirūpinti.

Tad pasauliečiai didžiai tevertina ir pagal išgales teremia gailestingumo darbus bei viešus arba privačius ir net tarptautinius socialinės pagalbos užmojus, kuriais sėkmingai padedama vargstantiems asmenims ir tautoms, bendradarbiaujant šiuo tikslu su visais geros valios žmonėmis16.

 




11 Plg. Pijus XI. Encikl. Urbi arcano (1922 gruodžio 23): AAS 14 (1922), p. 659. – Pijus XII. Encikl. Summi Pontificatus (1939 spalio 20): AAS 31 (1939), p. 442443.


12 Plg. Leonas XII. Encikl. Rerum novarum: ASS 23 (18901891), p. 647. – Pijus XI. Encikl. Quadragesimo anno (1931 gegužės 15): AAS 23 (1931), p. 190. – Pijus XII. Kreipimasis per radiją (1941 birželio 1): AAS 33 (1941), p. 207.


13 Plg. Jonas XXIII. Encikl. Mater et Magistra (1961 gegužės 15): AAS 53 (1961), p. 402.


14 Plg. Tas pats. Ten pat, p. 440441.


15 Plg. Tas pats. Ten pat, p. 442443.


16 Plg. Pijus XII. Kalba Tarptautinio katalikų intelektualų sąjūdžioPax Romananariams (1957 balandžio 25): AAS 49 (1957), p. 298299. – Pirmiausia plg. Jonas XXIII. Kalba Maisto produktų ir žemės ūkio organizacijos (FAO) suvažiavimo dalyviams (1959 lapkričio 10): AAS 51 (1959), p. 856, 866.





Previous - Next

Table of Contents | Words: Alphabetical - Frequency - Inverse - Length - Statistics | Help | IntraText Library

Best viewed with any browser at 800x600 or 768x1024 on Tablet PC
IntraText® (V89) - Some rights reserved by EuloTech SRL - 1996-2007. Content in this page is licensed under a Creative Commons License