Table of Contents | Words: Alphabetical - Frequency - Inverse - Length - Statistics | Help | IntraText Library

Vatikano II dokumentai

IntraText CT - Text

  • DEKRETAS DEL RYTU KATALIKU BAŽNYCIU ORIENTALIUM ECCLESIARUM 1964 lapkricio 21
    • Dalines Bažnycios arba apeigos
Previous - Next

Click here to hide the links to concordance

Dalinės Bažnyčios arba apeigos

2. Šventąją ir katalikiškąją Bažnyčią, kuri yra mistinis Kristaus Kūnas, sudaro tikintieji, Šventojoje Dvasioje organiškai vienijami to paties tikėjimo, pačių sakramentų, tos pačios vadovybės, įaugę hierarchijos jungiamose įvairiose grupėse sudarydami dalines Bažnyčias arba apeigas. Visas jas sieja toks nuostabus bendrystės ryšys, kad ta įvairovė Bažnyčione ne tik nekenkia jos vienybei, bet net labiau išryškina. Mat Katalikų Bažnyčia nori, kad visos dalinės Bažnyčios arba apeigos išlaikytų sveikas ir nepažeistas tradicijas, taip pat nori savo gyvenimo būdą pritaikyti įvairiems laiko bei vietos reikalavimams2.

3. Tos dalinės Rytų bei Vakarų Bažnyčios dalies viena nuo kitos skiriasi savo apeigomis, tai yra liturgija, bažnytine drausme ir dvasiniu paveldu, tačiau visos jos lygiai patikėtos Romos popiežiaus pastoracinei valdžiai, kuris kaip Petro įpėdinis dieviškąja teise paveldi pirmenybę visoje Bažnyčioje. Tad visos jos lygiavertės, viena kitas ne aukštesnė savo apeigomis ir turi vienodas teises bei pareigas, Romos popiežiaus vadovaujamos, skelbti Evangeliją visam pasauliui (plg. Mk 16, 15).

4. Tad tebūnie rūpinamasi, kad visos šios dalinės Bažnyčios visur būtų saugios ir galėtų plėtotis, o tuo tikslu, kur tikinčiųjų dvasinė gerovė reikalauja, tebūnie steigiamos parapijos ir sava hierarchija. Toje pačioje teritorijoje turinčios jurisdikciją skirtingų dalinių Bažnyčių hierarchijos tesirūpina veiklos vieningumu, reguliariai rinkdamosi į pasitarimus, ir, sujungusios jėgas, teprisideda prie bendrų darbų, kad būtų įstangiau keliama religinė gerovė ir veiksmingiau palaikoma dvasininkų drausmė3. Visi dvasininkai ir besirengiantieji šventimams tebūnie gerai supažindinami su skirtingomis apeigomis, ypač su praktinėmis nuostatomis apeigų tarpusavio santykiams tvarkyti. Taip pat ir pasauliečiams per katechetinį mokymą tos apeigos ir nuostatos paaiškinamos. Galiausiai kiekvienas katalikas ir kiekvienas pakrikštytas bet kurios nekatalikų Bažnyčios ar bendruomenės narys, įsijungęs į katalikiškos bendrydtės pilnatvę, visur teišlaiko savo apeigas, teatlieka jas ir, kiek galėdamas, tesilaiko 4. Ypatingais atvejais asmenys, bendruomenės arba regionai turi teisę kreiptis į Šventąjį Sostą, o šis, kaip vyriausiasis tarpbažnytinių santykių tvarkytojas, vadovaudamasis ekumenine dvasia, pasirūpins tais reikalais pats arba per kitą vadovybę, išleisdamas atitinkamus nuostatas, dekretus ar reskriptus.




2 Plg. Leonas IX. Laiškas In terra pax (1053). – Inocentas III. Laterano IV Susirinkimas (1215), sk. IV: Licet Graecos; Laiškas Inter quatuor (1206 rugpjūčio 2): Postulasti postmodum. – Inocentas IV. Laiškas Cum de cetero (1247 rugpjūčio 27); Laiškas Sub catholicae, įžanga. – Mikalojus III. Instrukcija Istud est memoriale (1278 spalio 9). – Leonas X. Apašt. laiškas Accepimus nuper (1521 gegužės 18). – Paulius III. Apašt. laiškas Dudum (1534 gruodžio 23). – Pijus IV. Konst. Romanus Pontifex (1564 vasario 16), § 5. – Klemensas VIII. Konst. Magnus Dominus (1595 gruodžio 23), § 10. – Paulius V. Konst. Solet circumspecta (1615 gruodžio 10), § 3. – Benediktas XIV. Encikl. Demandatum (1743 gruodžio 24), § 3; Encikl. Allatae sunt (1755 birželio 26), § 3, 619, 32. – Pijus VI. Encikl. Catholicae communionis (1787 gegužės 24). – Pijus IX. Laiškas In suprema (1848 sausio 6), § 3; Apašt. laiškas Ecclesiam Christi (1853 lapkričio 26); Konst. Romani Pontificis (1862 sausio 6). – Leonas XIII. Apašt. laiškas Praeclara gratulationis, 7; Apašt. laiškas Orientalium dignitas, įžanga ir t. t.


3 Pijus XII. Motu proprio Cleri sanctitati (1957 birželio 2), kan. 4: AAS 49 (1957), p. 437.


4 Tas pats. Motu proprio Cleri sanctitati, kan. 8: „be Apaštalų Sosto leidimo“, sekant praėjusiųjų šimtmečių praktika. Apie krikštytuosius nekatalikus kan. 11 sakoma: „gali pasirinkti kokias nori apeigas“. Čia pateikiamu tekstu pozityviai nustatoma, kaip visi ir visur turi laikytis apeigų.





Previous - Next

Table of Contents | Words: Alphabetical - Frequency - Inverse - Length - Statistics | Help | IntraText Library

Best viewed with any browser at 800x600 or 768x1024 on Tablet PC
IntraText® (V89) - Some rights reserved by EuloTech SRL - 1996-2007. Content in this page is licensed under a Creative Commons License