Table of Contents | Words: Alphabetical - Frequency - Inverse - Length - Statistics | Help | IntraText Library

Vatikano II dokumentai

IntraText CT - Text

  • DOGMINE KONSTITUCIJA APIE BAŽNYCIA LUMEN GENTIUM 1964 lapkricio 21
    • SEPTINTAS SKYRIUS. KELIAUJANCIOSIOS BAŽNYCIOS ESCHATOLOGINIS POBUDIS IR VIENYBE SU DANGIŠKAJA BAŽNYCIA
Previous - Next

Click here to hide the links to concordance

SEPTINTAS SKYRIUS. KELIAUJANČIOSIOS BAŽNYČIOS ESCHATOLOGINIS POBŪDIS IR VIENYBĖ SU DANGIŠKĄJA BAŽNYČIA

Įžanga

48. Bažnyčia, į kurią visi esame Kristuje Jėzuje šaukiami ir kurioje Dievo malone pasiekiame šventumo, bus visiškai ištobulinta vien dangaus garbėje, kai ateis visų dalykų atnaujinimo metas (Apd 3, 21), o drauge su žmonių gimine ir visas pasaulis, artimai susijęs su žmogumi ir jame žengiantis į savo tikslą, bus tobulai atnaujintas Kristuje (plg. Ef 1, 10; Kol 1, 20; 2 Pt 3, 1013).

Kristus, pakeltas nuo žemės, visus patraukė prie savęs (plg. Jn 12, 32); prisikėlęs numirusių (plg. Rom 6, 9), jis pasiuntė mokiniams savo gaivinančią Dvasią ir per įsteigė savo Kūną, tai yra Bažnyčiąvisuotinį išganymo sakramentą; sėdėdamas Tėvo dešinėje, jis nuolat veikia pasaulyje: atveda žmones į Bažnyčią, joje glaudžiau sujungia su savimi ir maitina savo paties Kūnu ir Krauju, idant padarytų juos savo garbingojo gyvenimo dalininkais. Taigi pažadėtasis atnaujinimas, kurio laukiame, jau prasidėjo Kristuje, toliau vyksta Šventosios Dvasios atsiuntimu ir tęsiasi jos veikimu Bažnyčioje, kurioje tikėjimu atsiskleidžia net mūsų laikinojo gyvenimo prasmė, kai, vildamiesi būsimųjų gėrybių, stengiamės įvykdyti Tėvo mums pasaulyje pavestąjį uždavinį ir darbuojamės savo išganymui (plg. Fil 2, 12).

Tad mes jau esame sulaukę amžių baigties (plg. 1 Kor 10, 11), ir pasaulio atnaujinimas yra neatšaukiamai nuspręstas bei tam tikru būdu tikrųjų jau vyksta šiame amžiuje, nes Bažnyčia jau žemėje yra paženklinta tikro, nors ir netobulo šventumo. Tačiau kol nėra naujojo dangaus ir naujosios žemės, kuriuose gyvena teisybė (plg. 2 Pt 3, 13), keliaujančiajai Bažnyčiai su dabartiniam laikotarpiui priklausančiais sakramentais ir institucijomis būdingas šio pasaulio praeinantis pavidalas. Ir ji pati gyvena tarp kūrinių, kurie tebedūsauja ir tebevaitoja iki šiol bei tebelaukia Dievo vaikų apsireiškimo (plg. Rom 8, 1922).

Būdami sujungti su Kristumi Bažnyčioje ir paženklinti Šventosios Dvasios, „kuri yra mūsų paveldėjimo laidas“ (Ef 1, 14), tikrai vadinamės ir esame Dievo vaikai (plg. 1 Jn 3, 1), tačiau dar nepasirodėme su Kristumi garbėje (plg. Kol 3, 4), kurioje būsime panašūs į Dievą, nes regėsime tokį, koks jis yra (plg. 1 Jn 3, 2). Taigi, „kolei gyvename kūne, esame svetimi, toli nuo Viešpaties“ (2 Kor 5, 6) ir, turėdami Dvasios pradmenis, dūsaujame savo viduje (plg. Rom 8, 23) bei trokštame būti su Kristumi (plg. Fil 1, 23). Ta pati meilė verčia mus vis labiau gyventi tam, kuris mus mirė ir prisikėlė (plg. 2 Kor 5, 15). Todėl visur stengiamės patikti Viešpačiui (plg. 2 Kor 5, 9) ir imamės Dievo ginklų, kad galėtume atsilaikyti prieš velnio klastas ir pasipriešinti piktąją dieną (plg. Ef 6, 1113). O kadangi nežinome nei dienos, nei valandos, kaip Viešpats įspėja, turime nuolat budėti, kad, užbaigę tik vieną kartą dovanotą žemiškąjį gyvenimą (plg. Žyd 9, 27), taptume verti įeiti su juo į vestuves ir būti priskaičiuoti prie palaimintųjų (plg. Mt 25, 3146), o ne pasiųstģ šalin, kaip blogi ir apsileidę tarnai (plg. Mt 25, 26), į amžinąją ugnį (plg. Mt 25, 41), ir išmesti laukan į tamsybes, kurbus verksmas ir dantų griežimas“ (Mt 12, 13 ir 25, 30). Juk iki karaliaudami su garbinguoju Kristumi, visi turėsime pasirodytiprieš Kristaus teismo krasę, kad kiekvienas atsiimtų, jis, gyvendamas kūne, yra daręsgera ar bloga“ (2 Kor 5, 10). Pasaulio pabaigoje tie, „kurie darė gera, prisikels gyventi, kurie darė bloga, prisikels stoti į teismą“ (Jn 5, 29; plg. Mt 25, 46). Tad manome, kadšio laiko kentėjimai negali lygintis su būsimąja garbe, kuri mumyse bus apreikšta“ (Rom 8, 18; plg. 2 Tim 2, 1112), tvirtu tikėjimu laukiamepalaimintosios vilties ir mūsų didžiojo Dievo bei Gelbėtojo Kristaus Jėzaus šlovės apsireiškimo“ (Tit 2, 13), kurispakeis mūsų vargingą kūną ir padarys panašų į savo garbingąjį kūną“ (Fil 3, 21). Jis ateis, „kad pasirodytų garbingas savo šventuosiuose ir nuostabus visuose, kurie įtikėjo“ (2 Tes 1, 10).

Dangiškoji Bažnyčia ir žemiškoji Bažnyčia

49. Kai Viešpats ateis savo didybėje, o drauge su juo ir visi angelai (plg. Mt 25, 31), sunaikinus mirtį, visa bus jam pajungta (plg. 1 Kor 15, 2627). O kol tai neįvyko, vieni jo mokinių keliauja žemėje, kiti yra baigę šį gyvenimą ir skaistinami, o treti džiaugiasi garbe, regėdamipatį Dievą, triasmenį ir vieną, aiškiai tokį, koks jis yra147. Tačiau visi, nors skirtingu laipsniu ir būdu, esame tos pačios Dievo bei artimo meilės dalininkai ir giedame pačią garbės giesmę savo Dievui. Juk visi, kurie yra Kristaus, turėdami jo Dvasią, suauga į vieną Bažnyčią ir jame susyja vienas su kitu (plg. Ef 4, 16). Taigi keliaujančiųjų vienybė su broliais, kurie užmigo Kristaus ramybėje, jokiu būdu nenutrūksta, bet, kaip Bažnyčia visada tikėjo, net sustiprėja148, dalijantis dvasinėmis gėrybėmis. Juk dangaus gyventojai, glaudžiai vienydamiesi su Kristumi, tvirčiau stiprina visos Bažnyčios šventumą, kilnina kultą, kuriuo ji žemėje garbina Dievą, ir įvairiopai padeda jai plėtotis (plg. 1 Kor 1227) 149. Priimtieji į tėvynę ir esantieji pas Viešpatį (plg. 2 Kor 5, 8) per , su juo ir jame nesiliauja Tėvą mus meldę150, aukodami nuopelnus, kurių įgijo žemėje, padedami vieno Dievo ir žmonių tarpininko, Kristaus Jėzaus (plg. 1 Tim 2, 5), visame kame tarnaudami Viešpačiui ir savo kūne papildydami trūkstamas Kristaus kančias dėl jo Kūno, tai yra Bažnyčios (plg. Kol 1, 24) 151. Šitaip broliškas rūpinimasis daug padeda mums, silpniesiems.

Žemiškosios Bažnyčios santykiai su dangiškąja Bažnyčia

50. Ypač pripažindama šį viso Jėzaus Kristaus mistinio Kūno bendravimą, keliaujančioji Bažnyčia nuo pat pirmųjų krikščionybės amžių giliai pamaldžiai gerbė mirusiųjų atminimą152 ir, kadangišventą ir išganģnga yra mintis melstis mirusius, kad jie būtų išvaduoti nuodėmių“ (2 Mak 12, 46), stengėsi jiems padėti. Bažnyčia visuomet tikėjo, kad Kristaus apaštalai ir kankiniai, savo pralietu krauju įvykdę aukščiausią tikėjimo ir meilės liudijimą, yra itin glaudžiai sujungti su mumis Kristuje, su ypatingu jautrumu juos gerbė153 drauge su palaimintąja Mergele Marija bei šventaisiais angelais ir meldė užtarimo bei pagalbos. Prie šių ji netrukus priskyrė kitus, artimai sekusius Kristaus skaistumu ir neturtu154, pagaliau dar kitus, kurių iškilnus krikščioniškųjų dorybių vykdymas155 ir dieviškosios charizmos uždegė šventą tikinčiųjų pamaldumą ir norą jais sekti156.

Gyvenimas , kurie ištikimai sekė Kristumi, mums yra naujas akstinas ieškoti būsimosios buveinės (plg. Žyd 13, 14 ir 11, 10) ir drauge nurodo saugiausią kelią, kuriuo kiekvienas pagal savo padėtį ir sąlygas, nepaisydami šio pasaulio nepastovumų, galime pasiekti tobulą vienybę su Kristumi, arba šventumą157. Gyvenime , kurie, būdami mūsų žmogiškumo bendrininkai, buvo tobuliau perkeisti pagal Kristaus atvaizdą (plg. 2 Kor 3, 18), Dievas gyvai atskleidžia savo artumą ir veidą. Per juose jis pats mums kalba ir duoda mums ženklą savo karalystės158, į kurią, apsupti tokio liudytojų debesies (plg. Žyd 12, 1) ir regėdami tokį Evangelijos tiesos patvirtinimą, esame galingai traukiami.

Tačiau dangaus gyventojų atminimą gerbiame ne vien dėl pavyzdžio, bet dar labiau dėl to, kad jiems reiškiama broliška meilė stiprintų Dvasioje visos Bažnyčios vienybę (plg. Ef 4, 16). Mat kaip krikščioniškas žemės keleivių bendravimas mus labiau suartina su Kristumi, taip artimas ryšys su šventaisiais mus su juo sujungia. O jo, kaip Versmės ir Galvos, trykšta kiekviena malonė ir pačios Dievo tautos gyvybė159. Tad mums dera didžiai mylėti šiuos Jėzaus Kristaus draugus ir paveldėjimo dalininkus, kurie drauge yra mūsų broliai ir iškilūs geradariai, dėkoti juos Dievui160 irnuolankiai į juos kreiptis, šaukiantis maldų, paramos bei pagalbos, kai norime išprašyti Dievo malonių per jo Sūnų Jėzų Kristų, mūsų Viešpatį, vienatinį Atpirkėją ir Išganytoją161. Juk kiekvienas tikras mūsų meilės dangaus gyventojams liudijimas pačia savo prigimtimi yra nukreiptas ir kyla į Kristų, „visų šventųjų vainiką162, o per į Dievą, nuostabų ir garbingą savo šventuosiuose163.

Mūsų vienybė su dangaus Bažnyčia kilniausiu būdu įgyvendinama, kuomet, ypač per šventąją liturgiją, kurioje sakramentų ženklais mus veikia Šventoji Dvasia, bendrai džiaugdamiesi švenčiame dieviškosios didybės šlovę164 ir visi, Kristaus krauju atpirkti kiekvienos genties, kalbos, tautos giminės (plg. Apr 5, 9), suburti į vieną Bažnyčią, viena garbės giesme aukštiname vieną Dievą trijuose asmenyse. Taigi, aukodami eucharistinę auką, mes glaudžiausiu būdu įsijungiame į dangaus Bažnyčios kultą, su ja bendraudami ir pagarbiai minėdami pirmiasia šlovingąją Mergelę Mariją, taip pat šventąjį Juozapą, palaimintuosius apaštalus, kankinius ir visus šventuosius165.

Pastoraciniai nurodymai

51. Šis Šventasis Sinodas su giliu pietetu perima garbingą mūsų protėvių tikėjimą, jog gyvybiškai bendraujame su broliais, kurie yra pasiekę dangaus garbę arba tebėra po mirties skaistinami, ir drauge naujo pateikia Nikėjos II166, Florencijos167 ir Tridento168 Bažnyčios šventųjų Susirinkimų nutarimus. Taip pat su pastoraciniu rūpestingumu jis ragina visus, kuriuos tai liečia, stengtis pašalinti arba pataisyti kiekvieną piktnaudžiavimą, perdėjimą arba apsileidimą, kuris vienur ar kitur būtų įsibrovęs, ir visa atitaisyti didesnei Kristaus ir Dievo šlovei. Tad temoko jie tikinčiuosius, kad tikrąjį šventųjų gerbimą sudaro ne tiek išorinių aktų gausa, kiek veiklios mūsų meilės karštumas, kuriuo didesnei savo ir Bažnyčios gerovei šventųjų tikimėspavyzdžio gyvenime, palaikymo bendrystėje ir pagalbos užtarimu169. Antra vertus, tepaaiškina jie tikintiesiems, kad mūsų bendravimas su šventaisiais, jei tik suvokiamas aiškesne tikėjimo šviesa, ne tik nesilpnina garbinimo kulto, Dvasioje per Kristų skiriamo Dievui Tėvui, bet, priešingai, dar gausiau praturtina170.

Mes visi, būdami Dievo vaikai ir sudarydami vieną šeimą Kristuje (plg. Žyd 3, 6), tarpusavio meile ir drauge pačiu Švenčiausiosios Trejybės garbinimu bendraudami tarpusavyje, atitinkame giliausiąjį Bažnyčios pašaukimą ir dalyvaujame galutinės garbės liturgijoje, anksto ja gėrėdamiesi171. Kai pasirodys Kristus ir garbingai prisikels mirusieji, Dievo spindesys apšvies dangaus miestą, ir jo žiburys bus Avinėlis (plg. Apr 21, 24). Tuomet visa šventųjų Bažnyčia, džiaugdamasi didžiausia meilės laime, garbins Dievą irAvinėlį, kuris buvo užmuštas“ (Apr 5, 12), vienu balsu sakydama: „Sėdinčiajam soste ir Avinėliui tebūnie gyrius ir pagarba, ir šlovė, ir valdžia per amžių amžius“ (Apr 5, 13).

 




147 Florencijos Susirinkimas. Dekr. Pro Graecis // Denz. 693 (1305).


148 Be seniausių dokumentų, nukreiptų prieš bet kokias dvasių iškvietimo formas, pradedant Aleksandru IV (1258 09 27), dar plg. Šventosios Oficijos kongregacija. Encikl. De magnetismi abusu (1856 08 04) // ASS (1865), p. 177178; Denz. 16531654 (28232825). – Ta pati. Atsakymas (1917 04 24) // AAS 9 (1917), p. 268; Denz. 2182 (3642).


149 Šio pauliškojo mokymo apibendrinimą žr. Pijus XII. Encikl. Mystici Corporis // l. c., p. 200 etc.


150 Tarp kitų plg. S. Augustinus. Enarr. in Ps. 85, 24 // PL 37, 1099. – S. Hieronymus. Liber contra Vigilantium, 6 // PL 23, 344. – S. Thomas. In IV Sent., d. 45, q. 3, a. 2. – S. Bonaventura. In IV Sent., d. 45, a. 3, q. 2 etc.


151 Plg. Pijus XII. Encikl. Mystici Corporis // l. c., p. 245.


152 Plg. daugybę įrašų Romos katakombose.


153 Plg. Gelazijus I. Dekretalija De libris recipiendis, 3 // PL 59, 160; Denz. 165 (353).


154 S. Methodius. Symposion, VII, 3 // GCS (Bonwetsch), 74.


155 Plg. Benediktas XV. Decretum aprobationis virtutum in Causa beatificationis et canonizationis Servi Dei Ioannis Nepomuceni Neumann // AAS 14 (1922), p. 23. – Daugelis Pijaus XI kalbų apie šventuosius // Discorsi, t. IIII, Roma, 19411942, passim. – Pijus XII. Discorsi e Radiomessaggi, t. 10, 1949, p. 3743.


156 Plg. Pijus XII. Encikl. Mediator Dei // l. c., p. 581.


157 Plg. Žyd 13, 7; Sir 36, 4450; Žyd 11, 340. – Taip pat plg. Pijus XII. Encikl. Mediator Dei // l. c., p. 582583.


158 Plg. Vatikano I Susirinkimas. Dogm. konst. De fide catholica, sk. 3 // Denz. 1794 (3013).


159 Plg. Pijus XII. Encikl. Mystici Corporis // l. c., p. 216.


160 Dėl dėkingumo patiems šventiesiems plg. Diehl. Inscriptiones latinae christianae veteres, I, Berlin, 1925, 2008, 2382, passim.


161 Tridento Susirinkimas. Sesija 25, De invocationeSanctorum // Denz. 984 (1821).


162 Romos brevijorius, Visų Šventųjų šventės invitatorijus.


163 Pvz. plg. 2 Tes 1, 10.


164 Vatikano II Susirinkimas. Konst. apie šventąją liturgiją, sk. 5, 104.


165 Romos Mišių kanonas.


166 Nikėjos II Susirinkimas. Aktas VII // Denz. 302 (600).


167 Florencijos Susirinkimas. Dekr. Pro Graecis // Denz. 693 (1304).


168 Tridento Susirinkimas. Sesija 25, De invocatione, veneratione et reliquiis Sanctorum et sacris imaginibus // Denz. 984988 (18211824). – Tas pats. Sesija 25, Dekr. De Purgatorio // Denz. 983 (1820). – Tas pats. Sesija 6, Dekr. De iustificatione, kan. 30 // Denz. 840 (1580).


169 Kai kurioms vyskupijoms leista šventųjų šventės prefacija.


170 Plg. S. Petrus Canisius. Catechismus Maior seu Summa Doctrinae christianae, cap. III (ed. crit. F. Streicher), Pars I, p. 1516, Nr. 44; p. 100101, Nr. 49.


171 Plg. Vatikano II Susirinkimas. Konst. apie šventąją liturgiją, sk. 1, 8.





Previous - Next

Table of Contents | Words: Alphabetical - Frequency - Inverse - Length - Statistics | Help | IntraText Library

Best viewed with any browser at 800x600 or 768x1024 on Tablet PC
IntraText® (V89) - Some rights reserved by EuloTech SRL - 1996-2007. Content in this page is licensed under a Creative Commons License