Table of Contents | Words: Alphabetical - Frequency - Inverse - Length - Statistics | Help | IntraText Library
Kazys Boruta
Baltaragio Malunas Arba Kas Dejosi Anuo Metu Paudruves Krašte

IntraText CT - Text

Previous - Next

Click here to hide the links to concordance

XXVIII

    Pagaliau Anuprui pagailo Girdvainio, ir jis išėjo ieškoti jo kry˛kelėse. Obuolmušių vis tiek nesurasi, reikia gelbėti bent tai, dar galima išgelbėti, būtent, patį Girdvainį, kuris visai galvos neteko per tuos savo arklius.
    Nuo to ryto, kai išbėgo jis ba˛nyčios, tarsi ˛emė būtų u˛sidegusi po jo kojomis: lakstė, puldinėjo į visas puses, visur girdėdamas savo obuolmušių ˛vengimą ir niekur nesurasdamas. Ir kur tu juos surasi, jeigu Raupys, kai pačiupo juos, taip ir nudūmė tiesiai į Prūsus, niekur nesustodamas nei atsikvėpdamas.
    Girdvainis taip pat ne kartą buvo nuėjęs ligi Prūsų ir atgal sugrį˛ęs, visur klausinėdamas, ar kas nematė jo arklių, bet ˛monės tiktai pečiais traukė - nei matė, nei girdėjo. O kai Girdvainis pradėdavo smulkiai pasakoti, kaip atrodę jo arkliai - viesulai buvę, o ne arkliai - tada ˛monės įtariamai ˛vilgteldavo į Girdvainį ir nusigrį˛ę pirštu sau į kaktą pabarbendavo. "Matyt, ne visi namie tam ˛mogui", - pagalvodavo ir atstodavo.
    Bet Girdvainis ilgiau vienoje vietoje neu˛trukdavo, net ir klausinėdamas apie savo arklius, nes čia pat, bekalbant, su˛vengdavo kurioje nors pusėje, o jis krūptelėjęs įsiklausydavo ir nudro˛davo, nieko nesakęs, tiesiai per laukus ten, kur tas ˛vengimas pasigirsdavo. Tai kur čia nepaabejosi, kad tam ˛mogui galvoje negerai, o ne pavogtų arklių reikalas?
    Niekas kitas negirdėjo Girdvainio obuolmušių ˛vengiant, tiktai jis vienas, nes ir ˛vengė tikrųjų tiktai jo ausyse ir mintyse. Todėl ir sukosi lyg u˛kerėtas u˛burtame rate, nerasdamas išeities.
    Anupras tikėjosi, kad jam gal pasiseks perkalbėti Girdvainį; atsukti jo susuktą galvą ir sugrą˛inti pagaliau į namus, o gal ir pas nuotaką, kuri laukia jo ir nesulaukia.
    Ba˛nyčioje jau seniai praėjo u˛sakai, smailindami piktus ˛monių lie˛uvius ir skleisdami visokias paskalas. Girdvainio nelaimė nesu˛adino ˛monių širdyse u˛uojautos, o tiktai piktą pašaipą.
    Tūlas, net pakelėje sutikęs nelaimingą jaunikį, neiškęsdavęs ir tiesiai į akis pasityčiodavęs:
    - Tai vis dar ieškai savo arklių? - neva paklausdavęs. - O tavo jaunoji, girdėjau, tavęs nesulaukdama, jau su kitu rengiasi vestuves kelti.
    - Tegu sau kelia! - prad˛ių atsakydavo Girdvainis, o paskui, kai suprato, kad jo tyčiojasi, piktai dėbteldavo akimis ir nueidavo savo keliais, nieko neatsakęs.
    Ir Girdvainis juo toliau, juo daugiau atšiauresnis ir niauresnis darėsi. Parblokštas savo nelaimės, neatrado ˛monėse nei širdies, nei supratimo, nei u˛uojautos, o tiktai piktą pašaipą ir pasityčiojimą, todėl nuo visų nusigrį˛o ir į kiekvieną ˛iūrėjo su nepasitikėjimu, tarytum visi ˛monės būtų sutartinai pavogę jo arklius ir išvarę klaid˛ioti keliais ir šunkeliais.
    Tada jis pradėjo neapkęsti visų ˛monių ir ˛iūrėti į juos kaip į vagių bendrininkus. Dabar jau neklausinėdavęs, ar kas nematė jo arklių, o jeigu kas paklausdavęs net su u˛uojauta, jis piktai atšaudavęs:
    - O kas tau darbo? - ir nueidavęs kaip baidyklė.
    Jis dabar gerai ˛inojo, kad ˛monės nieko jam nepadės, tiktai gaišins ir šaipysis, todėl tolo vengė ir į jokias kalbas nesileido. Jeigu išalkęs ir u˛klysdavo kur į namus, - savo namus visiškai u˛miršo, tarsi būtų ir neturėjęs, - tai valgęs nevalgęs tuojau išeidavo, nei ačiū nepasakęs. Kur jis nakvodavo, nuo speigo, darganos pasislėpdavo, ˛monės ir ne˛inojo. galima buvo sutikti visada - dieną ar naktį - kur nors pakelėje einantį, su savim ka˛in kalbantį ir nieko nematantį. Negalėdamas su ˛monėmis apie savo nelaimę kalbėti, pats su savim kalbėjosi, pats klausdamas ir pats atsakydamas, tarytum ne vienas ˛mogus būtų, bet du karto.
    Tai ir Anuprui, su juo susitikus, nelengva buvo susikalbėti. Pamatė Anupras keliu nuo Girninkų ateinantį. Sustojo, ˛iūri ir pa˛inti negali. Į ˛mogus pavirtęs! Ne ˛mogus jau, bet tik ˛mogaus šešėlis. Būtų praėjęs pro šalį nei Anupro nepastebėjęs. Kur toks arklius suras! Tokiam tiktai su varnom į dausas lėkti.
    - Svieteli tu mano margas! - nustebo Anupras. - Eina pro šalį ir net nepasi˛iūri.
    - O ko į tave ˛iūrėsiu? - atsakė neatsigrę˛damas Girdvainis.
    - Argi jau manęs nepa˛įsti? - paklausė Anupras.
    - O kas tu toks? - grį˛telėjo Girdvainis, piktai ˛vilgteldamas į Anuprą.
    - Tai dabar ir gana! - ne tiek stebėjosi, kiek Girdvainio gailėjosi Anupras, - Tave, vyruti, tai tikrai sunku bepa˛inti. O - koks buvau, toks ir esu. Argi jau Anupro neatsimeni?
    - Atsimenu, - liūdnai atsakė Girdvainis, ka˛ką galvodamas. Paskui, kiek patylėjęs, lyg apgailestaudamas, pridėjo: - Kam mes tada va˛iavome, Anuprai, pas prakeiktą mergą?
    - Kaip tai kam? - nesuprato karto Anupras. - Ogi pats sakei, kad su tokiais arkliais nors ir pasaulio gale, o turime surasti savąją mergą. Ko gi nori - suradome.
    - Kas to, kad suradome, o arklius praradome, - atsakė Girdvainis, ka˛kur į tolumą ˛iūrėdamas.
    - Matyt, taip jau lemta buvo, - ˛iūrėdamas į Girdvainį, pertarė Anupras. - dabar padarysi? Arba arkliai, arba merga, O dėl tokios šaunios merginos net ir tavo obuolmušių negaila. Antros tokios visame pasaulyje nesurasi.
    - Bet tokių ir antrų arklių, - pertarė Girdvainis.
    - Kas tiesa, tai tiesa, - pritarė Anupras. - Bet vis dėlto ˛mogus tai ne arklys. Negi dabar dėl arklių pasaulio kraustysiesi?
    - Kad man niekas daugiau pasaulyje nebemiela, - atsakė Girdvainis.
    - Nukalbėjai dabar, ir gana! - subarė Anupras. - senas, o ir tai, kai pasi˛iūriu - viskas mano akį traukia, viskas širdį d˛iugina, net tas pakelės akmenėlis. Prisėskime ant jo, pakalbėsime, gal ir susitarsime.
    Anupras prisėdo ant akmens, o Girdvainis ˛iūrėjo lyg abejodamas, lyg nepasitikėdamas.
    - Sėsk, - dar kartą pasakė Anupras. - Ko čia dabar dairaisi?
    Girdvainis lyg nenoromis prisėdo ant akmens kraštelio. Taip kurį laiką abudu ir sėdėjo tylėdami. Anupras ˛iūrėjo į Girdvainį, ir jam taip graudu pasidarė, kad jis net ˛od˛ių pritrūko paguosti ar nuraminti, o Girdvainis, sukandęs dantis, tylėjo ir ˛iūrėjo į ˛emę po savo kojomis.
    - Tai va, - pagaliau tarė Anupras, o pasakyti norėjo, ir pats ne˛inojo. Tik pasi˛iūrėjo į Girdvainio sunykusį veidą ir susitiko su jo degančiomis akimis. Girdvainis irgi pasi˛iūrėjo į Anuprą, lyg ka˛ką išgirsti norėdamas. Bet Anupras pasi˛iūrėjęs tik tiek pasakė: - U˛teks tau klaid˛ioti. Eisime namo, o paskui ir pas nuva˛iuosime. Ji vis dar tavęs laukia.
    - Kas to, kad ji manęs laukia, - liūdnai atsakė Girdvainis. - Kol nesurasiu savo obuolmušių, tol negalėsiu pas nuva˛iuoti. Kaip be nuva˛iuosiu? - ne˛moniškas sielvartas, susimaišęs su begaliniu ilgesiu, praskambėjo jo balse. - Kaip jai į akis pa˛iūrėsiu? Ir pasakysiu?
    Nespėjo Anupras ˛od˛io pertarti, kai Girdvainis staiga pašoko, įsiklausė ir beveik tekinas pasileido bėgti keliu, tarsi ka˛ką vydamasis.
    Ak, tai jis vėl nusivijo tariamą savo obuolmušių ˛vengimą!
    Nustebęs Anupras nespėjo nei jo sulaikyti, nei pašaukti. Šauk nešaukęs, vis tiek neprišauksi. Bet Anupras nemėgino jo prisišaukti ir sulaikyti. Pats savo akimis pamatė, kad Girdvainį ištiko daug didesnė nelaimė, negu obuolmušių pra˛uvimas. Pakilęs nuo akmens, nuėjo, pama˛ėle galvodamas, argi jau nebėra tokioje nelaimėje pagalbos? Ir Anupras su visu savo senų metų u˛sispyrimu pasiry˛o surasti pagalbą.
    O Girdvainis toliau nuklydo ne˛inomais keliais ir šunkeliais, visų vėjų blaškomas, nes vėjų suokime jis išgirsdavo savo obuolmušių ˛vengimą ir viską pasaulyje u˛miršdavo. Net ir , kurios per septynias mylias aplinkui ieškojo, o suradęs dėl savo arklių pametė, paliko laukiančią nesulaukiančią, verkiančią ir keikiančią, bet vis negalinčią išsi˛adėti savo jaunikio, kuris savo obuolmušiais patraukė jos širdį ir išsklaidė burtus nuo jos kelio. Bet negalėjo ir Girdvainis be savo obuolmušių nuva˛iuoti pas savo nuotaką, nors visa širdimi buvo jos pasiilgęs.
    Kada gi tu, Girdvaini, sugausi savo obuoliuotuosius, kada nulėksi su jais kaip su vėjo sparnais pas savo nuotaką?




Previous - Next

Table of Contents | Words: Alphabetical - Frequency - Inverse - Length - Statistics | Help | IntraText Library

IntraText® (V89) Copyright 1996-2007 EuloTech SRL