Table of Contents | Words: Alphabetical - Frequency - Inverse - Length - Statistics | Help | IntraText Library
Antonio A. Borelli
Fatima: oredzie tragedii czy nadziei?

IntraText CT - Text

Previous - Next

Click here to hide the links to concordance

Scena trzecia: Wielki Powrót ludzkości do Boga

 

Pod dwoma ramionami Krzyża były dwa Anioły, każdy trzymający w ręce konewkę z kryształu, do których zbierali krew męczenników i nią skrapiali dusze zbliżające się do Boga. 15

Tuy-3-1-1944”.

 

Po chwili Matka Boża dodała:

Gdy odmawiacie różaniec, powtarzajcie po każdej tajemnicy: “O mój Jezu, przebacz nam, zachowaj nas od ognia piekielnego i zaprowadź wszystkie dusze do nieba, zwłaszcza te, które najbardziej tego potrzebują 16.

ŁUCJA:Czy Pani nie życzy sobie ode mnie niczego więcej?”

MATKA BOŻA: Nie, od ciebie już dziś nic więcej nie chcę”.

I jak zwykle poczęła wznosić się ku wschodowi, zniknęła w bezkresnej dali firmamentu”.

Wtedy dało się słyszeć coś w rodzaju gromu, wskazujące że objawienie dobiegło końca17 (por. Wspomnienia II, s. 138; III, s. 218 i 220; IV, s. 336-342; De Marchi, s. 90-93; Walsh, s. 75-77; Ayres da Fonseca, s. 41-46; Galamba de Oliveira, s. 72-78 i 146-147).

 




15 Proroctwo Fatimy może się jedynie kończyć ponownym zbliżeniem do Boga zdemoralizowanej ludzkości. Lecz żeby ten powrót stał się możliwy, jest konieczne, aby został on ożywiony specjalnymi łaskami, symbolizowanymi przez krew męczenników, którą Aniołowie polewają dusze będące z dala od Boga (jeśli sięzbliżały”, tzn. że były oddalone) i do Niego powracające.

Ziemia oczyszczona w ten sposób i odnowiona przez krew prawdziwych męczenników odpowiada koncepcjiKrólestwa Maryi, o którym mówił św. Ludwik Maria Grignion de Montfort w swym słynnymTraktacie o prawdziwym nabożeństwie do NMP”: Kiedyż nadejdzie ów czas szczęśliwy, gdy boska Maryja ustanowiona zostanie Panią i Władczynią serc by je całkowicie poddać władzy swego wielkiego i jedynego Jezusa [...] Ut adveniat regnum tuum, adveniat regnum Mariae (Aby przyszło królestwo Twoje, Panie, niech przyjdzie Królestwo Maryi)” (nr 217). Koncepcja ta w zadziwiający sposób zbiega się z równie słynnymi słowami, które na końcu drugiej części tajemnicy fatimskiej: W końcu moje Niepokalane Serce zatriumfuje.

Albo triumf ten nastąpi przede wszystkim w sercach ludzijak podkreśla św. Ludwik de Montfrortalbo cała zawartość trzeciej części tajemnicy pozostanie całkowicie pozbawiona sensu. Zatem tylko trwały powrót ludzkości do Bogacoś, co można by nazwać Wielkim Powrotem (Grand Retour po francusku, pojęcie to odnosiło się do duchowego ruchu we Francji, którego celem było promowanie Wielkiego Powrotu dusz do Jezusa przez Maryję) – tylko to stanowi jedyną możliwość, żeby świat skutecznie uzyskał pewien czas pokoju zgodnie z obietnicą Matki Bożej (por. tekst drugiej tajemnicy).

Hace est dies quam fecit Dominus: exsultemus et laetemur in ea. — Castigans castigavit me Dominus et morti non tradidit me”. „Ten jest dzień, który uczynił nam Pan; weselmy się i radujmy weń! — Ciężko ukarał mnie Pan, ale nie wydał mnie na śmierć” (Ps. 117, 24 i 18).

W ten sposób znane dzisiaj trzy części tajemnicy mogą być uważane za jedną całość, której centrum jest chwała Boża, wywyższenie Świętej Matki Kościoła i dobro dusz w tym i przyszłym świecie, jako następstwo potężnego orędownictwa Niepokalanego Serca Maryi u Serca Jej Boskiego Syna Jezusa.



16 Krążą różne sformułowania tej samej modlitwy. Drobne różnice znajdują się nawet w rękopisach i zeznaniach Siostry Łucji. Tekst, który podajemy, pochodzi z Wspomnień IV, s. 340 i 342, i został potwierdzony przez Siostrę Łucję w rozmowie z Walshem (s. 197). W Wspomnieniach III, s. 220, pojawia się różnica as zamiast aquelas. Ta sama wersja znajduje się w liście do ojca Bernardo Gonçalvesa, S.J. (por. „Wspomnienia i Listy Siostry Łucji”, s. 442). Jednakże w odpowiedzi na pytania dr Goulvena zdanie końcowe zostało sformułowane jak następuje: i spieszcie z pomocą przede wszystkim tym, którzy tego najbardziej potrzebują (por. Sebastião Martins dos Reis, „A Vidente de Fatima dialoga e responde pelas apariçoes”, s. 39). Jak widać, ta ostatnia wersja różni się najbardziej od pozostałych, ale jest to także wersja, do której Siostra Łucja przywiązuje najmniejszą wagę. Znajdujemy bowiem tylko w jednym dokumencie. Poza tym nie wiadomo, czy ojciec Sebastião Martins dos Reis, który opublikował, przepisał bezpośrednio z rękopisu, czy z maszynowej kopii; jeżeli ta druga hipoteza jest słuszna, byłoby interesujące porównać rękopis z maszynową kopią protokołu zeznań, aby sprawdzić, czy nie zakradł się jakiś błąd w przepisywaniu.

Jedno jest pewne, że dzieci odmawiające modlitwę uważały, stosuje się ona do dusz będących w największym  niebezpieczeństwie potępienia, a nie do tych znajdujących się w czyśćcu. Siostra Łucja stwierdza to wyraźnie w liście do ojca Gonçalvesa z dnia 18 maja 1941 r.: Przetłumaczono (modlitwę) stosując końcową prośbę za dusze w czyśćcu, ponieważ mówiono, że nie zrozumiano sensu ostatnich słów; ale jestem przekonana, że Matka Boża skierowała za dusze, które się znajdują w największym niebezpieczeństwie potępienia. Takie odniosłam wrażenie, a może i Ojcu wydaje się to samo po przeczytaniu spisanej przeze mnie części tajemnicy, gdy wie Ojciec, czego Ona nas nauczyła zaraz potem, w trzecim objawieniu, w lipcu (por. „Wspomnienia i Listy Siostry Łucji”, s. 442). Dlatego też formuła: O Jezu, przebacz nam, zachowaj nas od ognia piekielnego, przynieś ulgę duszom w czyśćcu, a szczególnie tym najbardziej opuszczonymjest na pewno niepoprawna.



17 Dzieci zasypywane po tym objawieniu pytaniami, co im Matka Boża powiedziała, oświadczyły, że to jest tajemnica. Dobra czy zła?”nalegali ludzie. Dobra dla jednych, zła dla innychodpowiedziały dzieci (por. De Marchi, s. 94; Walsh, wyd. angielskie, s. 84).

Przed ostatnim objawieniem, gdy kanonik dr Manuel Nunes Formigão zapytał Hiacyntę i Franciszka, czy ludzie zasmuciliby się, gdyby znali ową tajemnicę, dzieci odpowiedziały: tak (por. De Marchi, s. 151-152; Walsh, s. 121).

Czy kara przepowiedziana w objawieniu z lipca oznaczała wojnę 1939-1945? Analiza tekstu skłania raczej do konkluzji, że druga wojna światowa była tylko początkiem, czy raczej wstępem do wielkiej kary.

Istotnie, Matka Boża zapowiedziała, że różne narody będą unicestwione. Otóż różne narody zostały ciężko ukarane podczas wojny i po niej, ale nie można powiedzieć, że zostały unicestwione.

Z drugiej strony Siostra Łucja oświadczyła w przesłuchaniu przeprowadzanym przez Walsha, już po zakończeniu wojny (15 lipca 1946 r.): Jeżeli to zostanie uczynione [poświęcenie Rosji], Ona [Najświętsza Panna] nawróci Rosję i zapanuje pokój. W przeciwnym wypadku Rosja rozprzestrzeni swoje błędy na cały świat. Czy zdaniem Siostryzapytał Walshoznacza to, że wszystkie kraje bez wyjątku zostaną opanowane przez komunizm?” – „Takodpowiedziała Siostra Łucja (por. Walsh, wyd. angielskie, s. 226).

Otóż, ekspansja komunizmu i jego ideologiczne rozpowszechnienie w całym świecie stały się bardziej wyraziste wraz z zakończeniem II wojny. Dlatego należy przypuszczać, że kara zapowiedziana przez Matkę Bożą właśnie się dokonuje.

Ostatecznie, jeżeli kara już byłaby zakończona, musiałaby się spełnić część orędzia, która mówi o zwycięstwie Najświętszej Panny i zaprowadzeniu Jej Królowania, co zostało jasno wyrażone w tych słowach: W końcu moje Niepokalane Serce zatryumfuje. Jedyne, co można na ten temat powiedzieć to jest to, że to nie nastąpiło.

Z tych wszystkich powodów wydaje nam się, że straszliwe cierpienia spowodowane przez drugą wojnę światową powinny być uważane za wstęp do kar zapowiedzianych przez Matkę Bożą, które jeszcze się nie dopełniły.






Previous - Next

Table of Contents | Words: Alphabetical - Frequency - Inverse - Length - Statistics | Help | IntraText Library

IntraText® (V89) Copyright 1996-2007 EuloTech SRL