Table of Contents | Words: Alphabetical - Frequency - Inverse - Length - Statistics | Help | IntraText Library
Antonio A. Borelli
Fatima: oredzie tragedii czy nadziei?

IntraText CT - Text

Previous - Next

Click here to hide the links to concordance

Czwarte objawienie: 19 sierpnia 1917 roku

 

W dniu 13 sierpnia tego roku, gdy czwarte objawienie miało mieć miejsce, dzieci nie mogły być obecne w Cova da Iria, ponieważ zostały uprowadzone przez administratora Ourem, który chciał zmusić je do ujawnienia tajemnicy. Dzieci jednak pozostały nieugięte.

O zwykłej godzinie w Cova da Iria dał się słyszeć grom, po którym nastąpiła błyskawica. Widzowie dostrzegli białą chmurkę, która poszybowała nad krzew i zawisła tam na parę minut. Zaobserwowano także zmianę koloru twarzy widzów, ich odzieży, a także drzew i ziemi. Matka Boża z pewnością przybyła, nie zastała jednak dzieci.

W dniu 19 sierpnia18 Łucja z Franciszkiem i jego bratem Jankiem była w miejscowości zwanej Valinhos, gdzie znajduje się gospodarstwo jednego z jej wujów, gdy około godziny czwartej po południu dały się zaobserwować zmiany atmosferyczne, które poprzedzały pojawienie się Matki Bożej w Cova da Iria. Nagle spadła temperatura powietrza a słońce zbladło. Łucja, która czuła, że coś nadprzyrodzonego się zbliżało i ogarniało ich, posłała szybko po Hiacyntę, której udało się przybyć na czas, aby ujrzeć Matkę Bożą pojawiającą się nad podobnym jak w Cova da Iria, lecz trochę większym krzewem karłowatego dębu. Jak poprzednio Jej przybycie zapowiedziane było przez rozbłysk światła.

ŁUCJA: Czego sobie Pani życzy ode mnie?”

MATKA BOŻA:Chcę, abyście nadal przychodzili trzynastego dnia miesiąca do Cova da Iria i odmawiali różaniec codziennie. W ostatnim miesiącu uczynię cud, aby wszyscy uwierzyli 19.

ŁUCJA:Co Pani chce, abyśmy zrobili z pieniędzmi, które ludzie zostawiają w Cova da Iria?”

MATKA BOŻA: Niech sporządzą dwa feretrony. Jeden ty będziesz nosiła z Hiacyntą i dwie inne dziewczynki, ubrane na biało. Drugi niech nosi Franciszek z trzema innymi chłopcami. Pieniądze składane na te feretrony przeznaczone na święto Matki Bożej Różańcowej, a reszta jako datek na  kaplicę, która ma być zbudowana 20.

ŁUCJA:Chciałabym prosić o uzdrowienie kilku chorych”.

MATKA BOŻA:Tak, niektórych uzdrowię w ciągu roku”. I przybierając smutniejszy wyraz twarzy, znowu poleciła dzieciom praktykowanie umartwień:Módlcie się, módlcie się wiele i czyńcie ofiary za grzeszników, ponieważ wiele dusz idzie do piekła, bo nie mają nikogo, kto by się za nie ofiarował i modlił”.

I jak zwykle zaczęła unosić się ku wschodowi”.

Dzieci obcięły gałęzie krzewu, nad którym Matka Boża im się ukazała, i zaniosły je do domu. Wydzielały one szczególnie przyjemny zapach (por. Wspomnienia II, s. 150; IV, s. 342 i 344; De Marchi, s. 127-129; Walsh, s. 109-110; Ayres da Fonseca, s. 61-62; Galamba de Oliveira, s. 89).

 




18 Istnieje niepewność co do daty objawienia. Siostra Łucja sama dobrze nie pamięta: w Wspomnieniach II i IV mówi, że to było 18, ale w odpowiedzi na pytanie doktora Goulvena podaje datę 19, z notatką na marginesie: Ta data wydaje mi się najsłuszniejsza, ponieważ, gdyby to było 15, bylibyśmy w więzieniu tylko jeden dzień. A pamiętam, że to było dłużej (por. Sebastião Martins dos Reis, „A vidente de Fatima dialoga e responde pelas apariçoes”, s. 43).

W czasie przesłuchania kanonicznego w dniu 8 lipca 1924 Łucja opowiedziała dokładnie, dzień po dniu, historię swego (oraz reszty dzieci) uwięzienia, i mówi, że wszyscy troje wrócili z Ourem 16. Dlatego większość autorów przyjmuje datę 19 sierpnia, co odpowiada najbliższej niedzieli, ponieważ Siostra przypomina sobie, że objawienie miało miejsce w dniu świątecznym.

Zarówno w Wspomnieniach II i IV, jak i w przesłuchaniu kanonicznym Łucja twierdzi kategorycznie, że objawienie w Valinhos miało miejsce tego samego dnia, co jej powrót z Vila Nova de Ourem. Dzieci zostały uprowadzone 13, czyli że jeśli objawienie miało miejsce 19, oznaczałoby to, że dzieci przebywały w więzieniu 6 dni, co jednak wydaje się również przesadzone.

 W tych warunkach Galamba de Oliveira (s. 83) opowiada się za datą 15, licząc się z możliwością pomyłki o jeden dzień i jedną noc w zeznaniach Siostry Łucji w przesłuchaniu kanonicznym w roku 1924.



19 W tym miejscu De Marchi dorzuca do słów Matki Bożej: Gdyby was nie uprowadzono do wsi [tak nazywano w okolicy Vila Nova de Ourem], cud byłby jeszcze wspanialszy.

         Kanonik Formigao w swym przesłuchaniu z 2 listopada 1917 r. zapisał zdanie o odmiennym znaczeniu: Jeśli nie byliby uwięzieni, to cud nie byłby tak znany. Co usprawiedliwiałby komentarz zDocumetacao Critica de Fatima”: Uwięzienie dzieci poprzez interwencję władz stworzyło jeszcze większe oczekiwanie odnośnie zapowiadanego cudu z 13 października (op. cit. vol. I, s.18).

         Żadna z tych dwóch wersji nie pojawia się we Wspomnieniach siostry Łucji.



20 Według opisu tego objawienia, dokonanego przez Łucję 21 sierpnia 1917 r. wobec proboszcza Fatimy, potwierdzonego odpowiedziami podczas przesłuchania kanonicznego 8 lipca 1924 r. – to ostatnie zdanie nie było wypowiedziane podczas czwartego objawienia, ale podczas piątego, gdzie umieszcza je De Marchi (por. De Marchi, s. 127).






Previous - Next

Table of Contents | Words: Alphabetical - Frequency - Inverse - Length - Statistics | Help | IntraText Library

IntraText® (V89) Copyright 1996-2007 EuloTech SRL