Table of Contents | Words: Alphabetical - Frequency - Inverse - Length - Statistics | Help | IntraText Library |
Plinio Corrêa de Oliveira Rewolucja i Kontrrewolucja IntraText CT - Text |
„W dwadzieścia lat później” , tytuł powieści Aleksandra Dumasa — tak cenionej przez brazylijską młodzież aż do momentu, kiedy to dawno temu głębokie przemiany psychologiczne zniszczyły zamiłowanie do tego rodzaju literatury — przychodzi na myśl poprzez skojarzenie wyobrażeń, gdy zaczynamy robić te zapiski.
Właśnie wspomnieliśmy rok 1959; teraz prawie kończy się 1976. Zbliżamy się więc do końca drugiej dekady odkąd niniejsza książka jest w obiegu. Dwadzieścia lat...
W tym okresie, ukazało się wiele nowych wydań książki. 68
Nie było naszym zamiarem uczynić „Rewolucję i Kontrrewolucję” zwyczajnym studium. Napisaliśmy ją również z zamiarem zrobienia z niej podręcznika dla około setki młodych Brazylijczyków, którzy prosili nas, aby ukierunkować i skoordynować ich wysiłki z perspektywy problemów i obowiązków, którym stawiali czoła w tym czasie. Ta pierwsza grupa — zalążek przyszłego TFP — z kolei rozszerzyła się na całe terytorium Brazylii, która ma rozmiary kontynentu. Okoliczności sprzyjały, pari passu, powstawaniu i rozwojowi analogicznych i autonomicznych organizacji w całej Ameryce Południowej. To samo wydarzyło się później w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Hiszpanii i Francji. Pokrewieństwo intelektualne i obiecujące serdeczne relacje zaczęły ostatnio łączyć tę wielką rodzinę organizacji z osobistościami i stowarzyszeniami z innych krajów Europy. We Francji Bureau Tradition, Famille, Propriété69 założone w 1973 r. w Paryżu stara się pielęgnować i rozszerzać wynikające stąd kontakty i zbliżenia.
Te dwadzieścia lat były więc latami ekspansji. Owszem, były to lata ekspansji, lecz również lata intensywnej walki kontrrewolucyjnej.
Osiągnięto w ten sposób godne uwagi rezultaty. Nie jest to moment, aby je wszystkie wyliczać. 70 Ograniczamy się jedynie do powiedzenia, że w każdym kraju, gdzie istnieje TFP lub podobne stowarzyszenie, zwalcza ono nieustannie Rewolucję, czyli, mówiąc dokładniej, tzw. lewicę katolicką w sferze religijnej i komunizm w sferze doczesnej. Do autentycznej walki przeciw komunizmowi zaliczamy zwalczanie wszelkich postaci socjalizmu, gdyż są to tylko etapy przygotowawcze lub formy larwalne komunizmu. Ta walka zawsze była prowadzona zgodnie z zasadami, celami i normami zawartymi w Części II niniejszej pracy. 71
Uzyskane w ten sposób owoce dobrze pokazują trafność tego, co powiedziano w tej pracy na nierozłączne tematy Rewolucji i Kontrrewolucji.