Table of Contents | Words: Alphabetical - Frequency - Inverse - Length - Statistics | Help | IntraText Library |
Plinio Corrêa de Oliveira Rewolucja i Kontrrewolucja IntraText CT - Text |
W celu wyraźniejszego uchwycenia zakresu tych ogromnych zmian w obrazie III Rewolucji w ciągu ostatnich dwudziestu lat, konieczne jest przeanalizowanie w całości wielkiej nadziei współczesnego komunizmu, którą jest rewolucyjna wojna psychologiczna.
Jak już powiedzieliśmy, międzynarodowy komunizm — chociaż z konieczności zrodzony z nienawiści i kierujący się swoją wewnętrzną logiką ku użyciu przemocy przez wojny, rewolucje i zamachy — został zmuszony przez wielkie i głębokie zmiany w opinii publicznej, do zamaskowania swojej nienawiści i udawania, że zrezygnował z wojen i rewolucji.
Otóż gdyby taka rezygnacja była szczera, to międzynarodowy komunizm sam by sobie w ten sposób zaprzeczył, przez co dokonałby samozniszczenia.
Bynajmniej. Komunizm wykorzystuje uśmiech jedynie jako broń agresji i wojny. Nie eliminuje przemocy, ale przenosi ją ze sfery działań fizycznych i namacalnych w sferę nienamacalnych działań psychologicznych. Jego cel: stopniowe i niezauważalne osiągnięcie zwycięstwa we wnętrzu dusz, którego z powodu pewnych okoliczności nie można by uzyskać w sposób drastyczny i dostrzegalny, zgodny z metodami klasycznymi.
Oczywiście nie chodzi o przeprowadzenie w sferze duchowej kilku rozrzuconych i sporadycznych działań. Przeciwnie, chodzi o prawdziwą wojnę zaborczą — psychologiczną, tak, ale totalną — wymierzoną w całego człowieka i wszystkich ludzi we wszystkich krajach.
Rewolucyjna wojna psychologiczna: rewolucja kulturalna a rewolucja w tendencjach
Poczynając od studenckiej rebelii na Sorbonie w maju 1968 r. liczni socjalistyczni i marksistowscy autorzy powszechnie rozpoznali potrzebę stworzenia rewolucji, która przygotowałaby drogę dla politycznych i socjo-ekonomicznych zmian poprzez wpływanie na życie codzienne, obyczaje, mentalność, sposoby bycia, odczuwania i życia. Ta wersja rewolucyjnej wojny psychologicznej jest znana jako rewolucja kulturalna.
Według tych autorów, ta głęboko psychologiczna rewolucja w tendencjach stanowi konieczny etap, aby doprowadzić do zmiany mentalności, która umożliwiłaby wprowadzenie egalitarnej utopii. Ponieważ bez takiego przygotowania ta przemiana rewolucyjna i wynikające z niej „transformacje strukturalne” nie byłyby trwałe.
Ta koncepcja rewolucji kulturalnej obejmuje z uderzającą analogią to, co w wydaniu „Rewolucji i Kontrrewolucji” z roku 1959, nazwaliśmy Rewolucją w tendencjach. 80
Kładziemy nacisk na tę koncepcję totalnej rewolucyjnej wojny psychologicznej.
W istocie wojna psychologiczna jest wymierzona w całą psychikę człowieka, czyli „pracuje nad nim” w rozmaitych władzach duszy i we wszystkich elementach jego mentalności.
Jest ona wymierzona we wszystkich ludzi: zwolenników i sympatyków III Rewolucji, jak również ludzi neutralnych a nawet przeciwników.
Wykorzystuje ona wszelkie środki. Na każdym kroku musi mieć możność dysponowania specyficznym czynnikiem, aby niepostrzeżenie podprowadzić każdą grupę społeczną, a nawet każdego człowieka, bliżej komunizmu, choćby troszeczkę. I dzieje się tak w każdej dziedzinie: w przekonaniach religijnych, politycznych, społecznych i ekonomicznych; nastawieniach kulturalnych; preferencjach artystycznych; oraz sposobach bycia i zachowania w rodzinie, pracy i społeczeństwie.