Table of Contents | Words: Alphabetical - Frequency - Inverse - Length - Statistics | Help | IntraText Library
Plinio Corrêa de Oliveira
Rewolucja i Kontrrewolucja

IntraText CT - Text

Previous - Next

Click here to show the links to concordance

Rozdział V Trzy warstwy Rewolucji: w tendencjach, ideach i faktach

1. Rewolucja w tendencjach

         Jak zauważyliśmy, ta Rewolucja jest procesem złożonym z etapów i ma swoje ostateczne źródło w pewnych nieuporządkowanych tendencjach, 9 które stanowią jej duszę i najgłębszą siłę napędową. 10

         Zgodnie z tym, możemy również wyróżnić w Rewolucji trzy warstwy, które, chronologicznie rzecz biorąc, zachodzą na siebie do pewnego stopnia.

         Pierwsza i najgłębsza warstwa polega na kryzysie w tendencjach. Te nieuporządkowane tendencje z samej swej natury walczą o to, aby się urzeczywistnić. Nie dostosowując się już dłużej do całego porządku, który jest im przeciwny, zaczynają one od modyfikowania mentalności, sposobów bycia, artystycznych środków wyrazu i zwyczajów, nie dotykając bezpośrednio — przynajmniej zazwyczaj — idei.

 




9 Określenie „tendencja” jest używane przez autora w sensie psychologicznym i duchowym, a nie socjologicznym czy politycznym. Takie rozumienie tego pojęcia dobrze oddaje definicja z „Małego Słownika Języka Polskiego”(PWN, Warszawa 1994): „Tendencja – usiłowanie osiągnięcia czegoś, dążenie zmierzające w określonym kierunku; zamiar, dążność; skłonność, upodobanie do czegoś; dyspozycja.” [Tłum.].



10 Zob. Część I, rozdz. 3.5; także rozdz.7.3.






Previous - Next

Table of Contents | Words: Alphabetical - Frequency - Inverse - Length - Statistics | Help | IntraText Library

IntraText® (V89) Copyright 1996-2007 EuloTech SRL