Table of Contents | Words: Alphabetical - Frequency - Inverse - Length - Statistics | Help | IntraText Library
Ioannes Paulus PP. II
Katecheza Papieza Jana Pawla II

IntraText CT - Text

  • PRZYGOTUJMY CHRYSTUSOWI MIEJSCE W NASZYM SERCU
Previous - Next

Click here to hide the links to concordance

PRZYGOTUJMY CHRYSTUSOWI MIEJSCE W NASZYM SERCU

20 XII 2000Audiencja generalna

 

1. «Kluczu Dawida, który otwierasz bramy wiecznego królestwa, przyjdź i wyprowadź z więzienia jeńca siedzącego w ciemnościach».

W dzisiejszej liturgii modlimy się słowami tej inwokacji patrząc na Tego, który rodzi się, by odkupić ludzkość. Boże Narodzenie jest już bardzo blisko i coraz usilniejsze staje się błaganie wyczekującego ludu: «Przyjdź, Panie Jezu», przyjdź, by wyzwolić «jeńca siedzącego w ciemnościach»!

Przygotowujemy się do obchodów wydarzenia stanowiącego kluczowy moment dziejów zbawienia: narodzenia Syna Bożego, który przyszedł i zamieszkał pośród nas, by przez swoją śmierć na krzyżu odkupić świat. W tajemnicy Bożego Narodzenia zawarta już jest tajemnica paschalna. Pośród nocy betlejemskiej zarysowuje się już Wigilia Paschalna. Światło jaśniejące w grocie przywołuje na pamięć blask zmartwychwstałego Chrystusa, zwyciężającego mroki grobu.

W tym roku przeżywamy szczególne Boże Narodzenierocznicę narodzenia Chrystusa dwa tysiące lat temu. to ważne «urodziny», które uczciliśmy Rokiem Jubileuszowym, rozważając nadzwyczajne wydarzenie Słowa odwiecznego, które stało się człowiekiem dla naszego zbawienia. Przygotowujemy się, by z odnowioną wiarą ponownie przeżyć bliskie już bożonarodzeniowe Święta i przyjąć w pełni ich duchowe przesłanie.

2. Boże Narodzenie w sposób naturalny kieruje nasze myśli ku Betlejem: «A ty, Betlejem Efratamówi prorok Micheasznajmniejsze jesteś wśród plemion judzkich! Z ciebie mi wyjdzie Ten, który będzie władał w Izraelu» (5, 1). Do tych słów nawiązują słowa ewangelisty Mateusza. Mędrcom, którzy pragną się dowiedzieć od Heroda: «Gdzie jest nowo narodzony Król żydowski?», arcykapłani i uczeni ludu mówią to, co o Betlejem napisał starożytny prorok: «z ciebie wyjdzie władca, który będzie pasterzem ludu mego, Izraela» (Mt 2, 6).

Kościół Wschodni tak modli się podczas oficjum órthros w uroczystość Bożego Narodzenia: «Betlejem, przygotuj się; śpiewaj, miasto Syjonu; ciesz się, pustynio, która sprowadziłaś radość: gwiazda przesuwa się, by wskazać na Chrystusa, który ma się narodzić w Betlejem; grota przyjmuje Tego, którego nic nie może objąć, i przygotowany jest żłób, by przyjąć życie wieczne» (stichirá idiómela, Anthologion).

3. W tych dniach Betlejem jest miejscem, do którego kierują się spojrzenia wszystkich wierzących. Obraz szopki, rozpowszechniony dzięki tradycji ludowej na całej ziemi, sprzyja głębokiej refleksji nad orędziem rozchodzącym się z Betlejem i docierającym do całej ludzkości. W nędznej grocie kontemplujemy Boga, który z miłości staje się dziecięciem. Przyjmującemu Go człowiekowi daje radość, a narodom pojednanie i pokój. Obchodzony przez nas Wielki Jubileusz zachęca nas, byśmy otwarli serca Temu, który otwiera nam «bramy Królestwa niebieskiego». Aby przygotować się na Jego przyjęcie, trzeba przede wszystkim przyjąć postawę głębokiej i ufnej modlitwy. Przygotowanie Mu miejsca w naszym sercu wymaga poważnego trudu, jakim jest nawrócenie się do Jego miłości.

To On wyzwala nas z mroków zła i wzywa nas, byśmy wnieśli konkretny wkład w urzeczywistnienie jego zamysłu zbawienia. Prorok Izajasz opisuje to sugestywnymi obrazami: «Wtedy pustynia stanie się sadem / a sad za las uważany będzie. / Na pustyni osiądzie prawo, /a sprawiedliwość zamieszka w sadzie. / Dziełem sprawiedliwości będzie pokój, / a owocem prawawieczyste bezpieczeństwo» (Iz 32, 15-17).

Oto dar, o który powinniśmy prosić z modlitewną ufnością, oto plan, który powinniśmy realizować z wytrwałą gorliwością! Jak podkreśliłem w orędziu do wierzących i ludzi dobrej woli na najbliższy Światowy Dzień Pokoju, «na drodze prowadzącej do głębszego porozumienia między narodami pozostaje jeszcze wiele wyzwań, którym świat musi stawić czoło» (n. 18), i właśnie dlatego przypomniałem, że «wszyscy powinni uświadomić sobie, że mają moralny obowiązek podjąć niezwłocznie konkretne decyzje, które służyć będą sprawie pokoju i porozumienia między ludźmi» (tamże).

Oby Boże Narodzenie ożywiło ponownie w każdym z nas pragnienie, byśmy stali się aktywnymi i odważnymi budowniczymi cywilizacji miłości. Tylko dzięki wspólnemu wysiłkowi proroctwo Micheasza oraz orędzie rozbrzmiewające w noc betlejemską przyniesie owoce, my zaś będziemy mogli przeżyć w całej pełni chrześcijańskie święta Bożego Narodzenia.




Previous - Next

Table of Contents | Words: Alphabetical - Frequency - Inverse - Length - Statistics | Help | IntraText Library

Best viewed with any browser at 800x600 or 768x1024 on Tablet PC
IntraText® (V89) - Some rights reserved by EuloTech SRL - 1996-2007. Content in this page is licensed under a Creative Commons License