Table of Contents | Words: Alphabetical - Frequency - Inverse - Length - Statistics | Help | IntraText Library

CCEO

IntraText CT - Text

  • TYTUL X DUCHOWNI
    • ROZDZIAL I KSZTALCENIE DUCHOWIENSTWA
      • ARTYKUL II KSZTALCENIE DO POSLUGI
Previous - Next

Click here to hide the links to concordance

ARTYKUL II

KSZTALCENIE DO POSLUGI

 

 

Kan. 3421. Do seminarium moga wstapic jedynie ci alumni, ktorzy na podstawie dokumentow wymaganych wedlug norm statutow zostali uznani za zdolnych.

KPK/83: 241 § 1

KPK/17: 1363 § 1

 

 

§ 2. Nie moze byc przyjety kandydat, co do ktorego nie ma pewnosci, ze przyjal sakrament chrztu i chryzmacji.

KPK/83: 241 § 2

KPK/17: 1363 § 2

 

§ 3. Jesli ktos wczesniej byl alumnem innego seminarium lub byl w jakims instytucie zakonnym lub stowarzyszeniu zycia wspolnego na wzor zakonnikow, nie powinien zostac przyjety zanim nie przedstawi swiadectwa rektora lub przelozonego, dotyczacego przede wszystkim przyczyny odejscia lub wydalenia.

KPK/83: 241 § 3

KPK/17: 1363 § 3

 

 

 

 

Kan. 343.Alumni, jesli wstapili do seminarium innego Kosciola sui iuris lub do seminarium wspolnego dla wielu Kosciolow sui iuris, sa ksztalceni dla wlasnego obrzadku, z odrzuceniem przeciwnego zwyczaju.

 

 

 

 

Kan. 3441. Chlopcy i mlodziency zyjacy w nizszym seminarium niech zachowuja wystarczajacy kontakt z wlasnymi rodzinami i rowiesnikami, ktorego potrzebuja dla zdrowego rozwoju psychologicznego, a szczegolnie uczuciowego; skrzetnie zas nalezy unikac wszystkiego co wedlug zdrowych zasad psychologii i pedagogiki mogloby zmniejszyc w jakikolwiek sposob wolny wybor stanu zycia.

 

 

§ 2. Alumni wspomagani stosownym kierownictwem duchowym, niech sie przyzwyczajaja do podejmowania w swietle Ewangelii osobistych i odpowiedzialnych decyzji oraz do ustawicznego doskonalenia przymiotow charakteru, nie pomijajac zadnych cnot wlasciwych ludzkiej naturze.

 

 

§ 3. Przebieg studiow w seminarium nizszym powinien obejmowac to, co wymagane jest w kazdym kraju do rozpoczecia studiow wyzszych i, o ile program studiow na to pozwala, rowniez dyscypliny uzyteczne zwlaszcza przy podjeciu swietych poslug. Nalezy wspolnie zatroszczyc sie, aby alumni zdobyli uprawnienie do podjecia studiow swieckich i mogli odbywac studia takze w innym miejscu, jesliby dokonali takiego wyboru.

KPK/83: 234 § 2

KPK/17: 1364 § 3

 

 

§ 4. Alumnow w starszym wieku nalezy ksztalcic badz w seminarium, badz w specjalnie do tego celu zalozonym instytucie zapewniajacym kazdemu wymagana formacje.

 

 

 

 

 

Kan. 345.Wychowanie alumnow w wyzszym seminarium niech sie dokonuje po uzupelnieniu tego wszystkiego, czego byc moze brakowalo w wychowaniu w poszczegolnych przypadkach po seminarium nizszym, przez formacje duchowa, intelektualna i pastoralna, ktore tak lacza sie ze soba, ze sludzy Chrystusa staja sie posrod Kosciola swiatlem i sola wspolczesnego swiata.

 

 

 

 

 

Kan. 3461. Kandydaci do swietych poslug powinni byc formowani tak, aby w

Duchu Swietym pielegnowali wspolnote rodzinna z Chrystusem i szukali we wszystkim Boga, tak, by natchnieni miloscia Chrystusa Pasterza troszczyli sie o ubogacenie Krolestwem Bozym wszystkich ludzi przez dar swojego zycia.

KPK/83: 244

 

 

§ 2. Ze slowa Bozego i sakramentow niech przede wszystkim na kazdy dzien czerpia sile do swego zycia duchowego i pracy apostolskiej:

 

 

Przez pilna i nieustanna medytacje slowa Bozego i jego wierne objasnianie wedlug Ojcow, alumni powinni przysposabiac sie do tego, aby bardziej upodabniac swoje zycie do zycia Chrystusa, a umocnieni w wierze, nadziei i milosci powinni cwiczyc sie do zycia wedlug zasad Ewangelii;

 

 

Powinni uczestniczyc gorliwie w Boskiej Liturgii tak, aby okazywala sie ona zrodlem i szczytem zarowno zycia seminaryjnego, jak rowniez calego zycia chrzescijanskiego.

KPK/83: 246 § 1

KPK/17: 1367 n. 1, 2

 

 

Powinni uczyc sie nieustannego sprawowania Liturgii Godzin wedlug wlasnego rytu oraz karmic nimi swoje zycie duchowe.

KPK/83: 246 § 2

KPK/17: 1367 n. 1

 

 

Wysoko sobie ceniac kierownictwo duchowe powinni uczyc sie wlasciwie badac wlasne sumienie i czesto przyjmowac sakrament pokuty.

KPK/83: 246 § 4

KPK/17: 1367 n. 2

 

 

Niech nasladuja z synowska czcia Najswietsza Maryje zawsze Dziewice, Matke Boga, ktora Chrystus ustanowil Matka wszystkich ludzi.

KPK/83: 246 § 3

 

 

Nalezy popierac takze cwiczenia pobozne prowadzace do umocnienia ducha modlitwy i powolania apostolskiego, przede wszystkim te, ktore zaleca czcigodna tradycja wlasnego Kosciola sui iuris; zaleca sie takze odosobnienie duchowe, pouczenie o swietej posludze, zachete do zycia duchowego.

KPK/83: 246 § 5

KPK/17: 1367 n. 4

 

 

Alumnow nalezy formowac wedlug mysli Kosciola i Jego sluzby, a ponadto do cnoty posluszenstwa i do wspolpracy z bracmi.

KPK/83: 245 § 2

 

 

Nalezy wspomagac rozwoj takze innych cnot, ktore najbardziej odnosza sie do powolania, jak powsciagliwosc, czystosc i moc ducha; nalezy rowniez uznawac i rozwijac te cnoty, ktore czesciej istnieja miedzy ludzmi i wyrozniaja sluge Chrystusa, wsrod ktorych sa pokora ducha, troska o zachowanie sprawiedliwosci, duch ubostwa, wiernosc w wypelnieniu przyrzeczen, uprzejmosc w dzialaniu, skromnosc w rozmowach polaczona z miloscia.

KPK/83: 245 § 1

 

 

§ 3. Normy dyscyplinarne seminarium stosownie do dojrzalosci alumnow nalezy stosowac tak, aby alumni dopoki sa stopniowo przyuczani do panowania nad soba, uzywajac roztropnie wolnosci, przyzwyczajali sie postepowac wedlug nich ochotnie i pilnie.

 

 

 

 

 

Kan. 347.Ksztalcenie doktrynalne powinno dazyc do tego, aby alumni, swiadomi kultury ogolnej miejsca i czasu, badajac dazenia i osiagniecia ludzkiego talentu, zdobywali obszerna i solidna znajomosc nauk swietych, tak, aby wyksztalceni intelektualnie w pelni wiary i utwierdzeni swiatlem Chrystusa Nauczyciela mogli sluzyc prawda ludziom swoich czasow i skuteczniej ich oswiecac.

KPK/83: 248

 

 

 

 

 

Kan. 3481. Dla tych, ktorzy sa przeznaczeni do kaplanstwa, studia w seminarium wyzszym z zachowaniem kan. 345 maja obejmowac kursy filozofii i teologii, ktore moga sie odbywac albo sukcesywnie albo rownolegle; maja one objac przynajmniej pelne szesc lat, tak jednak, by czas przeznaczony na studia filozoficzne zawieral pelne dwa lata, a studia teologiczne pelne cztery lata.

KPK/83: 250

KPK/17: 1365 § 1, 2

 

 

§ 2. Kurs filozoficzno-teologiczny powinien rozpoczynac sie wprowadzeniem do misterium Chrystusa i ekonomii zbawienia, a skonczyc dopiero wtedy, gdy ukaze istote porzadku czyli hierarchie prawd doktryny katolickiej w relacji wszystkich dyscyplin miedzy soba oraz ich wzajemne uzupelnianie.

 

 

 

 

 

Kan. 3491. Ksztalcenie filozoficzne ma dazyc do doskonalenia formacji humanistycznej alumnow; dlatego majac wzglad na starozytna i na wspolczesna madrosc zarowno calej rodziny ludzkiej, jak przede wszystkim wlasnej kultury, nalezy szukac zwlaszcza wiecznie trwalego dziedzictwa filozoficznego.

KPK/83: 251

 

 

§ 2. Kurs historycznie i systematycznie tak powinien byc przekazywany, by alumni latwiej mogli rozroznic prawde i falsz poprzez jasne rozeznanie intelektualne, a otwarci na swiatlo Boze mogli prawidlowo prowadzic badania teologiczne i aby stali sie zdatniejszymi do wykonywania poslugi, gdy podejma rozmowy z ludzmi wyksztalconymi obecnego czasu.

 

 

 

 

 

Kan. 3501. Dyscypliny teologiczne w swietle wiary powinny byc tak przekazywane, by alumni doglebnie poznali doktryne katolicka oparta na Objawieniu Bozym i aby tak ja wyrazali w swojej kulturze, by byla pokarmem wlasnego zycia duchowego i aby byla uzytecznym instrumentem w skuteczniejszym wykonywaniu poslugi.

KPK/83: 252 § 1

 

 

§ 2. Pismo Swiete musi byc jakby dusza calej teologii, gdyz powinno przenikac wszystkie dyscypliny swiete, dlatego nalezy wykladac oprocz starannej egzegezy glowne zasady ekonomii zbawienia, jak rowniez niektore wazniejsze tematy teologii biblijnej.

KPK/83: 252 § 2

KPK/17: 1365 § 2

 

 

§ 3. Liturgia powinna byc wykladana z zachowaniem jej szczegolnego znaczenia jako konieczne zrodlo doktryny i ducha prawdziwie chrzescijanskiego.

 

 

§ 4. Dopoki jednosc, ktorej pragnal Chrystus dla swego Kosciola nie stanie sie w pelni faktem, ekumenizm niech stanie sie jedna z niezbednych dziedzin wszystkich dyscyplin teologicznych.

 

 

 

 

 

Kan. 351.Wykladowcy swietych nauk, poniewaz nauczaja z mandatu wladzy koscielnej, powinni wiernie przekazywac doktryne przez nia przekazana i we wszystkim powinni byc pokornie posluszni Magisterium i wladzy Kosciola.

 

 

 

 

 

Kan. 3521. Formacja pastoralna powinna byc dostosowana do warunkow miejsca i czasow, do zdolnosci alumnow zarowno celibatariuszy, jak i zonatych i do wymagan poslug, do ktorych sie przygotowuja.

KPK/83: 255

KPK/17: 1365 § 3

 

 

§ 2. Przede wszystkim alumni powinni byc ksztalceni w sztuce katechetycznej i homiletycznej, sprawowania liturgii, zarzadzania parafia, dialogu ewangelizacyjnego z niewierzacymi, niechrzescijanami lub z chrzescijanami mniej gorliwymi, apostolatu spolecznego i srodkow spolecznego przekazu, nie zaniedbujac dyscyplin pomocniczych jak psychologia i socjologia pastoralna.

KPK/83: 256 § 1

 

 

§ 3. Chociazby alumni przygotowywali sie do wypelniania poslugi we wlasnym Kosciele sui iuris, powinni byc formowani w duchu prawdziwie uniwersalnym, w ktorym to duchu powinni byc na calym swiecie gotowi do przyjscia z posluga duszpasterska; nalezy ich takze pouczyc o potrzebach Kosciola powszechnego, a przede wszystkim o apostolacie ekumenicznym i ewangelizacyjnym.

KPK/83: 256 § 2, 257 § 1

 

 

 

 

 

Kan. 353.Alumni, zgodnie z prawem partykularnym, powinni miec cwiczenia i praktyke dotyczace formacji przede wszystkim pastoralnej, jak posluga spoleczna lub charytatywna, nauczanie katechetyczne, przede wszystkim zas praktyke pastoralna podczas ksztalcenia filozoficzno-teologicznego i praktyke diakonska przed swieceniami prezbiteratu.

KPK/83: 258

 

 

 

 

 

Kan. 354.Ksztalcenie diakonow nie przeznaczonych do kaplanstwa powinno byc dostosowane do powyzszych norm w ten sposob, aby okres studiow trwal przynajmniej trzy lata, majac na uwadze tradycje wlasnego Kosciola sui iuris dotyczacej diakonskiej poslugi liturgii, slowa i milosci.

KPK/83: 236

 

 

 

 

Kan. 355.Kandydaci do swiecen powinni byc pouczeni o obowiazkach duchownych i wprowadzeni do wielkodusznego ich przyjecia i wypelnienia.

KPK/83: 247 § 2

 

 

 

 

 

Kan. 3561. Rektor seminarium kazdego roku powinien posylac sprawozdanie z przebiegu formacji alumnow do ich Biskupa eparchialnego, albo, jesli tego sprawa wymaga, do wyzszego przelozonego; zas sprawozdanie o stanie seminarium do tych, ktorzy seminarium erygowali.

 

 

§ 2. Biskup eparchialny albo wyzszy przelozony powinien czesto wizytowac wlasnych alumnow dla czuwania nad ich formacja, zwlaszcza jesli chodzi o promowanych do swiecen.

KPK/83: 259 § 2

KPK/17: 1357 § 2

 




Previous - Next

Table of Contents | Words: Alphabetical - Frequency - Inverse - Length - Statistics | Help | IntraText Library

Best viewed with any browser at 800x600 or 768x1024 on Tablet PC
IntraText® (V89) - Some rights reserved by EuloTech SRL - 1996-2007. Content in this page is licensed under a Creative Commons License