Table of Contents | Words: Alphabetical - Frequency - Inverse - Length - Statistics | Help | IntraText Library

CCEO

IntraText CT - Text

  • TYTUL XV MAGISTERIUM KOSCIOLA
    • ROZDZIAL IV SRODKI SPOLECZNEGO PRZEKAZU, W SZCZEGOLNOSCI KSIAZKI
Previous - Next

Click here to hide the links to concordance

ROZDZIAL IV

SRODKI SPOLECZNEGO PRZEKAZU,

W SZCZEGOLNOSCI KSIAZKI

 

 

Kan. 6511. W wypelnianiu zadania gloszenia Ewangelii na calym swiecie Kosciol winien stosowac odpowiednie srodki, a zatem wszedzie przysluguje mu prawo do poslugiwania sie srodkami spolecznego przekazu, a w szczegolnosci do wydawania ksiazek.

Normy specjalne

KPK/83: 822 § 1

 

 

§ 2. Wszyscy chrzescijanie ze swej strony winni wspolpracowac w tej misji Kosciola, a dziela tego apostolatu wspierac i wspomagac. Przede wszystkim ci, ktorzy sa biegli w zakresie tworzenia i przekazywania informacji, niech z troska swiadcza pomoc w dzialaniu duszpasterskim Biskupow i z zapalem troszcza sie, aby korzystanie z tych narzedzi przepelnione bylo duchem chrystusowym.

KPK/83: 822 § 3

 

 

 

 

 

Kan. 6521. Biskupi eparchialni powinni sie troszczyc, aby z pomoca zwlaszcza instytutow do spraw srodkow spolecznego przekazu, chrzescijanie byli pouczeni o krytycznym i pozytecznym korzystaniu z tych srodkow; niech wspieraja wspolprace miedzy roznymi takimi instytutami, zatroszcza sie o formacje bieglych; w koncu niech wspieraja dobre przedsiewziecia, gdyz jest to skuteczniejsze niz karcenie i potepianie zlych, przede wszystkim zalecajac i chwalac dobre ksiazki.

Normy specjalne

 

§ 2. Dla zachowania nieskazitelnosci wiary i obyczajow, Biskup eparchialny, Synod Biskupow Kosciola Patriarchalnego, Rada Hierarchow i Stolica Apostolska moga zabronic chrzescijanom uzywania srodkow spolecznego przekazu, o ile te szkodza tejze nieskazitelnosci, lub tez nie dopuszczac, aby te z innymi sie laczyly.

KPK/83: 823 § 1, 2

KPK/17: 1384 § 1

 

 

 

 

 

Kan. 653.Przez prawo partykularne nalezy ustalic dokladniejsze normy dotyczace korzystania z radiofonii, telewizji, kinematografii i tym podobnych w poruszaniu spraw odnoszacych sie do doktryny katolickiej albo obyczajow.

Normy specjalne

KPK/83: 772 § 2

 

 

 

 

Kan. 654.Normy prawa ogolnego o ksiazkach dotycza takze wszelkich innych pism albo tresci mowionych przeznaczonych za pomoca wynalazkow technicznych do odtwarzania i rozpowszechniania.

Normy specjalne

KPK/83: 824 § 2

KPK/17: 1384 § 2

 

 

 

 

 

Kan. 6551. Nalezy chrzescijanom zapewnic szeroki dostep do Pisma sw.: za staraniem Biskupow eparchialnych nalezy dokonac wlasciwych i poprawnych przekladow opatrzonych dostatecznymi objasnieniami, a nawet, o ile bedzie to stosowne i pozyteczne, wspolnie z innymi chrzescijanami.

Normy specjalne

KPK/83: 825 § 2

 

 

§ 2. Wszyscy chrzescijanie, zwlaszcza duszpasterze winni zatroszczyc sie o rozpowszechnianie egzemplarzy Pisma sw. opatrzonych wlasciwymi adnotacjami, przystosowanych takze do uzytku niechrzescijan.

 

 

§ 3. Do uzytku liturgicznego lub katechetycznego dopuscic nalezy tylko te wydania Pisma sw., ktore posiadaja zatwierdzenie koscielne, inne wydania winny byc opatrzone przynajmniej zezwoleniem koscielnym.

KPK/83: 825 § 1

KPK/17: 1391, 1395 § 1

 

 

 

 

 

Kan. 6561. W celebracjach liturgicznych dopuscic nalezy tylko ksiegi posiadajace zatwierdzenie koscielne.

Normy specjalne

KPK/83: 826 § 1

 

§ 2. Modlitewniki i ksiazeczki do nabozenstwa przeznaczone do uzytku publicznego lub prywatnego chrzescijan, potrzebuja zezwolenia koscielnego.

KPK/83: 826 § 3

KPK/17: 1385 § 1 n. 2

 

 

 

 

 

Kan. 6571. Zatwierdzanie tekstow liturgicznych, po uprzednim zbadaniu przez Stolice Apostolska, zarezerwowane jest: w Kosciolach patriarchalnych Patriarsze za zgoda Synodu Biskupow Kosciola patriarchalnego, w Kosciolach metropolitalnych sui iuris Metropolicie za zgoda Rady Hierarchow, w pozostalych Kosciolach prawo to przysluguje jedynie Stolicy Apostolskiej, a w granicach przez nia ustanowionych Biskupom i ich zebraniom prawnie ustanowionym.

Normy specjalne

KPK/83: 838 § 2

KPK/17: 1257

CS: 279 § 2

 

 

§ 2. Tym samym wladzom przysluguje takze prawo zatwierdzania wersji ksiag przeznaczonych do uzytku liturgicznego, po zdaniu relacji, jesli chodzi o Koscioly patriarchalne lub metropolitalne sui iuris, Stolicy Apostolskiej.

KPK/83: 838 § 2

 

§ 3. Do ponownego wydania ksiag liturgicznych lub ich przekladow na inny jezyk, przeznaczonych do uzytku liturgicznego, lub ich czesci, wymaga sie i wystarczy potwierdzenie zgodnosci z wydaniem zatwierdzonym przez Hierarche miejsca, o ktorym w kan. 622 § 1.

KPK/83: 826 § 2

KPK/17: 1390

 

§ 4. Przy zmianach tekstow liturgicznych, nalezy zwazyc na kan. 40 § 1.

 

 

 

 

 

Kan. 6581. Katechizmy, jak tez inne pisma przeznaczone do nauczania katechezy w szkolach kazdego rodzaju i stopnia oraz ich przeklady wymagaja zatwierdzenia koscielnego.

Normy specjalne

KPK/83: 827 § 1

KPK/17: 1385 § 1 n. 2

 

 

§ 2. Ta sama norma ma zastosowanie takze do innych ksiag traktujacych o wierze albo moralnosci, jesli sie je przyjmuje jako teksty, na ktorych opiera sie nauczanie katechetyczne.

KPK/83: 827 § 2

 

 

 

 

 

Kan. 659.Poleca sie, aby wszelkie pisma, ktore wyjasniaja wiare katolicka albo obyczaje, byly opatrzone przynajmniej pozwoleniem koscielnym, z zachowaniem przypisow instytutow zycia konsekrowanego, stawiajacych wieksze wymagania.

Normy specjalne

KPK/83: 827 § 3

KPK/17: 1385 § 1 n. 2

 

 

 

 

 

Kan. 660.W dziennikach, czasopismach albo wydawnictwach periodycznych, ktore otwarcie atakuja religie katolicka albo dobre obyczaje, chrzescijanie powinni zamieszczac publikacje tylko dla slusznej i uzasadnionej przyczyny; ponadto duchowni i czlonkowie instytutow zakonnych moga to czynic jedynie za zgoda osob, o ktorych w kan. 662.

Normy specjalne

KPK/83: 831 § 1

KPK/17: 1386 § 2

 

 

 

 

 

Kan. 6611. Zezwolenie koscielne, wyrazone jedynie slowem "imprimatur" oznacza, ze dzielo jest wolne od bledow co do wiary katolickiej i obyczajow.

Normy specjalne

 

§ 2. Zatwierdzenie zas udzielone przez kompetentna wladze, wskazuje, ze tekst zostal zaakceptowany przez Kosciol albo, ze dzielo jest zgodne z autentycznym nauczaniem Kosciola.

 

 

§ 3. Jesli ponadto dzielo zostalo pochwalone lub poblogoslawione przez Biskupa eparchialnego lub przez wladze wyzsza, to znaczy, ze dobrze wyraza ono autentyczna nauke Kosciola i dlatego nalezy je zalecac.

 

 

 

 

 

Kan. 6621. Zatwierdzenia lub pozwolenia koscielnego na wydanie ksiazek, jesli prawo wyraznie nie stanowi inaczej, moze udzielic wlasny Hierarcha miejsca autora lub Hierarcha miejsca publikacji, lub wreszcie wladza wyzsza, ktora sprawuje wykonawcza wladze rzadzenia nad osobami i miejscami.

Normy specjalne

KPK/83: 824 § 1

KPK/17: 1395 § 2

 

 

§ 2. Czlonkowie instytutow zakonnych, aby mogli wydawac pisma traktujace o zagadnieniach wiary katolickiej albo obyczajach, potrzebuja takze pozwolenia swojego przelozonego wyzszego, zgodnie z typikami i statutami.

KPK/83: 832

KPK/17: 1385 § 3

 

 

 

 

 

Kan. 6631. Pozwolenie na wydanie jakiegos dziela lub zatwierdzenie jakiegos dziela, jego pochwala lub blogoslawienstwo jest wazne dla tekstu oryginalnego, nie zas dla nowych wydan lub przekladow.

Normy specjalne

KPK/83: 829

KPK/17: 1392 § 1

 

 

§ 2. Jesli chodzi o wydanie Pisma sw. albo innych ksiazek, ktore wymagaja zgodnie z prawem zatwierdzenia koscielnego, zatwierdzenie prawnie udzielone przez jednego Hierarche miejsca nie wystarczy, aby mozna bylo z nich korzystac w innej eparchii, lecz wymaga sie wyraznej zgody Hierarchy miejsca tej eparchii.

 

 

 

 

 

Kan. 6641. Ocene ksiazek moze Hierarcha miejsca powierzyc cenzorom z listy sporzadzonej przez Synod Biskupow Kosciola patriarchalnego albo Rade Hierarchow, albo wedlug wlasnego osadu takze innym osobom, ktorym ufa. Mozna wreszcie ustanowic specjalna komisje cenzorow, z ktora moga sie konsultowac Hierarcha miejsca, Synod Biskupow Kosciola patriarchalnego lub Rada Hierarchow.

Normy specjalne

KPK/83: 830 § 1

KPK/17: 1393 § 1

 

 

§ 2. Na cenzorow nalezy wybierac ludzi obdarzonych wiedza, zdrowa nauka i roztropnoscia, a przy wykonywaniu swego urzedu winni wydawac oceny zgodne z doktryna katolicka przedstawiana przez Nauczycielski Urzad Kosciola, odrzucajac wszelki wzglad na osobe.

KPK/83: 830 § 1, 2

KPK/17: 1393 § 2

 

 

§ 3. Cenzorzy winni wydawac opinie na pismie; jesli jest ona przychylna, Hierarcha zgodnie z wlasnym roztropnym osadem, powinien udzielic wyraznie w swoim imieniu pozwolenia lub zatwierdzenia; w przeciwnym wypadku powinien powiadomic autora dziela o przyczynach odmowy.

KPK/83: 830 § 3

KPK/17: 1393 § 4, 1394 § 2

 

 

 

 

 

 

Kan. 6651. Proboszczowie i rektorzy kosciolow powinni wystrzegac sie, aby w ich kosciolach nie wystawiano, nie sprzedawano i nie rozprowadzano ikon lub obrazow, ktore sa obce prawdziwej sztuce swietej, lub ksiazek niezgodnych z religia chrzescijanska lub obyczajami.

Normy specjalne

KPK/83: 827 § 4

 

 

§ 2. Rowniez proboszczowie i rektorzy kosciolow oraz kierownicy szkol katolickich, winni troszczyc sie, aby jakiegokolwiek rodzaju przedstawienia przygotowywane pod ich kierunkiem wybierano w poczuciu rozeznania chrzescijanskiego.

 

 

§ 3. Wszyscy chrzescijanie powinni baczyc, aby nie wyrzadzic sobie ani innym osobom szkody duchowej przez sprzedawanie, kupowanie, czytanie lub uzywanie materialow, o ktorych mowa w § 1.

 

 

 

 

 

Kan. 6661. Dzielo intelektualne autora jest pod ochrona prawna, zarowno gdy tworzy jego uprawnienia osobiste jak tez jako zrodlo praw dziedzicznych.

Normy specjalne

 

§ 2. Pod ochrona prawna znajduja sie teksty ustaw i oficjalnych dokumentow kazdej wladzy koscielnej i ich autentyczne zbiory; nie godzi sie wiec ponownie ich wydawac, chyba ze za wyraznym pozwoleniem tej samej lub wyzszej wladzy i z zachowaniem warunkow przez nia przepisanych.

KPK/83: 828

KPK/17: 1389

 

§ 3. Bardziej szczegolowe normy w tej kwestii powinno ustanowic prawo partykularne kazdego Kosciola sui iuris, z zachowaniem przepisow prawa cywilnego odnosnie do praw autorskich.

 

 

 

 

 

 

 

 




Previous - Next

Table of Contents | Words: Alphabetical - Frequency - Inverse - Length - Statistics | Help | IntraText Library

Best viewed with any browser at 800x600 or 768x1024 on Tablet PC
IntraText® (V89) - Some rights reserved by EuloTech SRL - 1996-2007. Content in this page is licensed under a Creative Commons License