Table of Contents | Words: Alphabetical - Frequency - Inverse - Length - Statistics | Help | IntraText Library

CCEO

IntraText CT - Text

  • TYTUL XVI KULT BOZY, ZWLASZCZA SAKRAMENTY
    • ROZDZIAL IV SAKRAMENT POKUTY
Previous - Next

Click here to hide the links to concordance

ROZDZIAL IV

SAKRAMENT POKUTY

 

Kan. 718.W sakramencie pokuty chrzescijanie, ktorzy, popelniwszy po chrzcie grzechy, prowadzeni przez Ducha Swietego zwracaja do Boga serca i poruszeni zalem za grzechy zaczynaja nowe zycie, przez posluge kaplana, wyznajac przed nim grzechy i przyjawszy odpowiednia pokute, otrzymuja przebaczenie od Boga i jednoczesnie dostepuja pojednania z Kosciolem, ktoremu grzeszac zadali rane. W ten sposob sakrament pokuty ukierunkowuje jak najbardziej ku poglebieniu zycia chrzescijanskiego i przygotowuje do przyjecia Boskiej Eucharystii.

KPK/83: 959

KPK/17: 870

 

 

 

 

 

Kan. 719.Ten, kto ma swiadomosc grzechu ciezkiego, powinien jak najszybciej skorzystac z sakramentu pokuty. Wszystkich zas chrzescijan usilnie zacheca sie, aby czesto przyjmowali ten sakrament, zwlaszcza w okresach postu i pokuty zachowywanych we wlasnym Kosciele sui iuris.

KPK/83: 989

KPK/17: 906

 

 

 

 

 

Kan. 7201. Indywidualna i integralna spowiedz oraz rozgrzeszenie stanowia jedyny zwyczajny sposob, przez ktory chrzescijanin, swiadomy grzechu ciezkiego, dostepuje pojednania z Bogiem i Kosciolem. Jedynie niemozliwosc fizyczna lub moralna zwalnia z takiej spowiedzi. W takim wypadku pojednanie moze sie dokonac takze innymi sposobami.

KPK/83: 960

 

 

§ 2. Absolucja wielu penitentow rownoczesnie bez uprzedniej indywidualnej spowiedzi, na sposob ogolny, nie moze byc udzielona, chyba ze:

KPK/83: 961 § 1

 

zagraza niebezpieczenstwo smierci i brak czasu na to, by kaplan lub kaplani wyspowiadali poszczegolnych penitentow;

KPK/83: 961 § 1 n. 1

 

 

istnieje powazna koniecznosc, a mianowicie kiedy z uwagi na liczbe penitentow nie ma dostatecznie duzo spowiednikow do nalezytego wyspowiadania kazdego z osobna w odpowiednim czasie, na skutek czego penitenci bez wlasnej winy musieliby pozostawac przez dlugi czas bez laski sakramentalnej albo Komunii sw. Nie jest uwazana za dostateczna koniecznosc sytuacja, gdy nie ma wystarczajacej liczby spowiednikow jedynie z powodu wielkiego naplywu penitentow, jaki moze sie zdarzyc podczas jakiejs wielkiej uroczystosci lub pielgrzymki.

KPK/83: 961 § 1 n. 2

 

 

§ 3. Okreslenie, czy zachodzi taka powazna koniecznosc, nalezy do Biskupa eparchialnego, ktory po zasiegnieciu rady Patriarchy i Biskupow eparchialnych innych Kosciolow sui iuris wykonujacych swa wladze na tym samym terytorium, moze okreslic takze ogolnymi przepisami przypadki takiej koniecznosci.

KPK/83: 961 § 2

 

 

 

 

 

Kan. 7211. By chrzescijanin waznie skorzystal z sakramentalnej absolucji udzielonej wielu penitentom rownoczesnie, wymaga sie od niego nie tylko odpowiedniej dyspozycji, lecz rowniez postanowienia, ze w odpowiednim czasie wyzna grzechy ciezkie, ktorych teraz wyznac nie moze.

KPK/83: 962 § 1

 

 

§ 2. Chrzescijan, o ile to mozliwe, nalezy pouczyc o tych wymogach i zachecic ponadto, aby zwlaszcza w niebezpieczenstwie smierci, kazdy wzbudzil akt zalu.

KPK/83: 962 § 2

 

 

 

 

 

Kan. 7221. Sakrament pokuty moze byc sprawowany jedynie przez kaplana.

KPK/83: 965

KPK/17: 871

 

 

§ 2. Wszyscy Biskupi z mocy samego prawa moga sprawowac sakrament pokuty na calym swiecie, chyba ze, co odnosi sie do godziwosci, Biskup eparchialny w poszczegolnym przypadku wyraznie sie temu sprzeciwi.

KPK/83: 967 § 1

 

 

§ 3. Prezbiterzy zas, aby czynili to waznie, powinni najpierw otrzymac upowaznienie do sprawowania sakramentu pokuty, ktore mozna posiadac z mocy samego prawa lub na podstawie specjalnego udzielenia kompetentnej wladzy.

KPK/83: 966 § 1, 2

KPK/17: 872, 874 § 1

 

 

§ 4. Prezbiterzy, ktorzy upowaznienie do sprawowania sakramentu pokuty otrzymali z urzedu albo na podstawie udzielenia przez Hierarche miejsca tej eparchii, do ktorej naleza lub w ktorej maja stale zamieszkanie, moga waznie sprawowac ten sakrament na calym swiecie wobec wszystkich chrzescijan, chyba ze Hierarcha miejsca w poszczegolnym przypadku sie temu sprzeciwi. Z tego upowaznienia korzystaja godziwie, gdy zachowuja normy wydane przez Biskupa eparchialnego za domniemana przynajmniej zgoda rektora kosciola lub, w przypadku domu instytutu zycia konsekrowanego, za zgoda przynajmniej domniemana, przelozonego domu.

KPK/83: 967 § 2

 

 

 

 

 

Kan. 7231. Na mocy urzedu, stosownie do zakresu wladzy, upowaznienie do spowiadania posiada, oprocz Hierarchy miejsca, takze proboszcz i ten, kto prawnie zastepuje proboszcza.

KPK/83: 968 § 1

KPK/17: 873 § 1

 

 

§ 2. Na mocy urzedu upowaznienie do spowiadania ma takze kazdy przelozony instytutu zakonnego lub stowarzyszenia zycia wspolnego na wzor zakonnikow na prawie papieskim lub patriarchalnym, jesli jest kaplanem, w odniesieniu do czlonkow wlasnego instytutu, a takze w odniesieniu do tych, ktorzy dniem i noca przebywaja w jego domu.

KPK/83: 967 § 3, 968 § 2

KPK/17: 873 § 2

 

 

 

 

Kan. 7241. Tylko Hierarcha miejsca jest kompetentny do udzielania upowaznienia wszystkim prezbiterom do spowiadania jakichkolwiek chrzescijan.

KPK/83: 969 § 1

KPK/17: 875 § 1

 

 

§ 2. Przelozony instytutu zycia konsekrowanego, o ile posiada wykonawcza wladze rzadzenia, moze udzielac kazdemu prezbiterowi upowaznienia, o ktorym mowa w kan. 723 § 2, stosownie do norm typikow lub statutow.

KPK/83: 967 § 3, 969 § 2

KPK/17: 875 § 1

 

 

 

 

Kan. 725.Kazdy kaplan moze waznie i godziwie rozgrzeszyc jakichkolwiek penitentow znajdujacych sie w niebezpieczenstwie smierci z jakichkolwiek grzechow, nawet jesli jest obecny inny kaplan posiadajacy upowaznienie do sprawowania sakramentu pokuty.

KPK/83: 976

KPK/17: 882

 

 

 

 

 

Kan. 7261. Upowaznienie do sprawowania sakramentu pokuty moze byc odwolane tylko z powaznej przyczyny.

KPK/83: 974 § 1

KPK/17: 880 § 1

 

§ 2. Po odwolaniu upowaznienia do spowiadania udzielonego przez Hierarche, o ktorym mowa w kan. 722 § 4, prezbiter traci je na calym swiecie. Po odwolaniu zas przez inna kompetentna wladze, traci je jedynie na terytorium odwolujacego.

KPK/83: 974 § 2, 4

 

§ 3. Poza odwolaniem, upowaznienie do sprawowania sakramentu pokuty, o ktorym mowa w kan. 722 § 4, traci sie poprzez utrate urzedu, przynaleznosci do eparchii lub stalego zamieszkania.

KPK/83: 975

KPK/17: 873 § 3

 

 

 

 

Kan. 727.W niektorych przypadkach pozytecznym dla zbawienia dusz moze okazac sie ograniczenie upowaznienia do rozgrzeszania i zarezerwowanie okreslonej wladzy. Nie mozna tego jednak uczynic bez zgody Synodu Biskupow Kosciola patriarchalnego, Rady Hierarchow lub Stolicy Apostolskiej.

 

 

 

 

 

Kan. 7281. Stolicy Apostolskiej jest zarezerwowane rozgrzeszenie z nastepujacych grzechow:

 

 

bezposrednie naruszenie tajemnicy spowiedzi;

 

 

rozgrzeszenie wspolnika w grzechu przeciwko czystosci.

 

 

§ 2. Biskupowi eparchialnemu jest zastrzezone rozgrzeszenie z grzechu dokonania aborcji, gdy skutek nastapil.

 

 

 

 

 

Kan. 729.Jakiekolwiek zastrzezenia rozgrzeszenia nie maja mocy:

 

 

jesli spowiada sie osoba chora, ktora nie moze opuscic domu, lub nupturient z okazji sakramentu malzenstwa;

 

 

jesli na podstawie roztropnego osadu spowiednika nie moze on zwrocic sie o upowaznienie do kompetentnej wladzy bez powaznej niedogodnosci dla penitenta lub bez narazenia na niebezpieczenstwo naruszenia tajemnicy sakramentalnej;

 

 

poza granicami terytorium, na ktorym zastrzegajacy wykonuje swoja wladze.

 

 

 

 

 

Kan. 730.Rozgrzeszenie wspolnika w grzechu przeciwko czystosci poza niebezpieczenstwem smierci jest niewazne.

KPK/83: 977

KPK/17: 884

 

 

 

 

 

Kan. 731.Kto wyznaje w spowiedzi, ze niewinnego spowiednika oskarzyl przed wladza koscielna o przestepstwo naklaniania do grzechu przeciwko czystosci, nie powinien byc rozgrzeszony, jesli najpierw formalnie nie odwola falszywego doniesienia i nie wyrazi gotowosci naprawienia szkod, jesli takie wynikly.

KPK/83: 982

KPK/17: 894

 

 

 

 

 

Kan. 7321. Spowiednik powinien zastosowac odpowiednie do choroby lekarstwo, nakladajac nalezne czyny pokutne, stosownie do rodzaju, ciezkosci i liczby grzechow, z uwzglednieniem sytuacji penitenta i jego dyspozycji do nawrocenia.

KPK/83: 981

KPK/17: 887

 

 

§ 2. Kaplan powinien pamietac, ze Bog ustanowil go szafarzem Bozej sprawiedliwosci i milosierdzia, dlatego jako ojciec duchowny powinien takze odpowiednio udzielic rady, w jaki sposob penitent moze wzrosnac w swoim powolaniu do swietosci.

KPK/83: 978 § 1

KPK/17: 888 § 1

 

 

 

 

 

Kan. 7331. Tajemnica spowiedzi jest nienaruszalna. Spowiednik powinien pilnie troszczyc sie o to, by ani slowem, ani znakiem, ani w jakikolwiek inny sposob i dla jakiejkolwiek przyczyny w niczym nie zdradzic penitenta.

KPK/83: 983 § 1

KPK/17: 889 § 1

 

 

§ 2. Obowiazek zachowania tajemnicy ma takze tlumacz, jesli wystepuje, jak rowniez wszyscy inni, ktorzy w jakikolwiek sposob zdobyli ze spowiedzi wiadomosci o grzechach.

KPK/83: 983 § 2

KPK/17: 889 § 2

 

 

 

 

 

Kan. 7341. Bezwzglednie zabrania sie spowiednikowi korzystania z wiadomosci uzyskanych w spowiedzi, powodujacych uciazliwosci dla penitenta, nawet przy wykluczeniu wszelkiego niebezpieczenstwa wyjawienia.

KPK/83: 984 § 1

KPK/17: 890 § 1

 

 

§ 2. Kto posiada wladze, nie moze w zaden sposob korzystac w zewnetrznym zarzadzaniu z wiadomosci, jakie uzyskal o grzechach wyznanych w jakimkolwiek czasie w spowiedzi.

KPK/83: 984 § 2

KPK/17: 890 § 2

 

 

§ 3. Przelozeni instytutow naukowych nie powinni sprawowac sakramentu pokuty w odniesieniu do swoich wychowankow.

KPK/83: 985

KPK/17: 891

 

 

 

 

Kan. 7351. Kazdy, komu na mocy urzedu zostala zlecona troska duszpasterska, jest obowiazany dbac o to, by chrzescijanie jemu powierzeni mogli skorzystac z sakramentu pokuty, jesli w sposob uzasadniony o to prosza, a takze by dac im sposobnosc przystepowania do indywidualnej spowiedzi w ustalonych i dogodnych dla nich dniach i godzinach.

KPK/83: 986 § 1

KPK/17: 892 § 1

 

 

§ 2. W razie koniecznosci kazdy kaplan, ktory posiada upowaznienie do sprawowania sakramentu pokuty, a w niebezpieczenstwie smierci takze kazdy inny kaplan, powinien ten sakrament sprawowac.

KPK/83: 986 § 2

KPK/17: 892 § 2

 

 

 

 

Kan. 7361. Miejscem wlasciwym dla sprawowania sakramentu pokuty jest kosciol, z zachowaniem prawa partykularnego.

KPK/83: 964 § 1

KPK/17: 908

 

 

§ 2. W przypadku choroby lub w razie zaistnienia innej slusznej przyczyny sakrament ten moze byc sprawowany takze poza wlasciwym miejscem.

 




Previous - Next

Table of Contents | Words: Alphabetical - Frequency - Inverse - Length - Statistics | Help | IntraText Library

Best viewed with any browser at 800x600 or 768x1024 on Tablet PC
IntraText® (V89) - Some rights reserved by EuloTech SRL - 1996-2007. Content in this page is licensed under a Creative Commons License