Table of Contents | Words: Alphabetical - Frequency - Inverse - Length - Statistics | Help | IntraText Library

CCEO

IntraText CT - Text

  • TYTUL XXII REKURSY PRZECIWKO DEKRETOM ADMINISTRACYJNYM
Previous - Next

Click here to hide the links to concordance

TYTUL XXII

REKURSY PRZECIWKO DEKRETOM ADMINISTRACYJNYM

 

Kan. 996.To, co w kanonach tego tytulu stanowi sie o dekretach, winno byc stosowane takze do wszystkich poszczegolnych aktow administracyjnych, wydanych w zakresie zewnetrznym pozasadowym przez jakakolwiek wladze w Kosciele, z wyjatkiem tych, ktore sa wydane przez Biskupa Rzymskiego lub przez sobor powszechny.

KPK/83: 1732

 

 

 

 

Kan. 9971. Kto twierdzi, ze jest pokrzywdzony dekretem, moze wniesc rekurs do wyzszego przelozonego tego, kto ten dekret wydal, wedlug norm prawa.

KPK/83: 1737 § 1

CS: 145

 

§ 2. Pierwszy rekurs przeciwko dekretowi Protosyncela lub Syncelow powinien zostac wniesiony do Biskupa eparchialnego, zas przeciwko dekretom tych, ktorzy dzialaja na podstawie wladzy delegowanej, do delegujacego.

 

 

 

 

 

Kan. 9981. Jest usilnym zyczeniem, by - ilekroc czuje sie ktos pokrzywdzony dekretem - unikac sporu miedzy nim a autorem dekretu i szukac slusznego miedzy nimi rozwiazania, poslugujac sie w razie potrzeby powaznymi osobami dla podjecia mediacji i rozwazania sprawy, tak by przez dobrowolne poprawienie dekretu lub przez sprawiedliwe wyrownanie albo

na innej odpowiedniej drodze rozwiazac spor.

KPK/83: 1733 § 1

 

§ 2. Wyzsza wladza powinna do tego zachecac strony, zanim przyjmie rekurs.

KPK/83: 1733 § 3

 

 

 

 

Kan. 9991. Zanim ktos wniesie rekurs, powinien na pismie prosic samego autora o odwolanie lub poprawienie dekretu w terminie zawitym 10 dni liczonym od dnia otrzymania dekretu; rozumie sie, ze prosba ta takze zawiesza z mocy samego prawa wykonanie dekretu.

KPK/83: 1734 § 1, 2 , 3

 

§ 2. Obowiazek proszenia o odwolanie lub poprawienie dekretu nie ma miejsca, jesli chodzi o pierwszy rekurs przeciwko dekretom, o ktorych w kan. 997 § 2, lub jesli chodzi o ostateczne rekursy z wyjatkiem rekursow przeciwko dekretom Biskupa eparchialnego, ktory rozpatrzyl pierwszy rekurs.

KPK/83: 1734 § 3 n. 1, 2

 

 

 

 

Kan. 10001. W przypadkach, w ktorych rekurs zawiesza wykonanie dekretu, ten sam skutek ma tez prosba, o ktorej w kan. 999 § 1.

KPK/83: 1736 § 1

 

§ 2. W pozostalych przypadkach, jezeli w ciagu dziesieciu dni od otrzymania prosby autor dekretu nie zarzadzi zawieszenia jego wykonania, mozna tymczasem prosic o zawieszenie u jego przelozonego wyzszego, ktory moze je zarzadzic tylko na skutek powaznych przyczyn i uwazajac, by nie ucierpialo na tym zbawienie dusz; jesli rekurs zostanie wniesiony pozniej, wladza, ktore wie o dekrecie, powinna zdecydowac, czy zawieszenie wykonania dekretu nalezy potwierdzic czy odwolac.

KPK/83: 1736 § 2, 3

 

§ 3. Jesli w ciagu ustalonego terminu nie zostal wniesiony zaden rekurs przeciwko dekretowi lub rekurs dotyczy jedynie zadania naprawienia szkod, zawieszenie wykonania ustaje z mocy samego prawa.

KPK/83: 1736 § 4

 

 

 

 

Kan. 10011. Rekurs nalezy wniesc w zawitym terminie pietnastu uzytecznych dni.

KPK/83: 1737 § 2

 

§ 2. Termin pietnastu dni biegnie:

KPK/83: 1737 § 2

 

1) w przypadku, w ktorym prosba o odwolanie lub poprawienie dekretu zostala przeslana, od dnia otrzymania dekretu, w ktorym autor pierwszy dekret poprawil lub prosbe odrzucil albo, jesli nic nie postanowil, od trzydziestego dnia liczac od otrzymania prosby;

KPK/83: 1737 § 2

 

2) w pozostalych przypadkach od dnia zawiadomienia o dekrecie.

KPK/83: 1737 § 2

 

 

 

 

Kan. 1002.Wyzsza wladza, ktora ma zdecydowac o rekursie, powinna wydac dekret w ciagu szescdziesieciu dni liczonych od otrzymania rekursu, chyba ze prawo wlasne Kosciola sui iuris ustanowilo inne terminy; jesli zas to sie nie stalo i wnoszacy rekurs poprosil na pismie, o wydanie dekretu po trzydziestu dniach liczonych od przyjecia tej prosby, jesli zas nadal nic sie nie dzieje, rekurs uwaza sie za odrzucony i uwaza sie, ze tego

dnia przez dekret zostal odrzucony tak, aby mozna bylo zlozyc przeciwko niemu nowy rekurs.

 

 

 

 

 

Kan. 1003.W rekursach przeciwko dekretom administracyjnym nalezy zachowywac odpowiednio kan. 1517; wnoszacy rekurs ma zawsze prawo posluzyc sie pelnomocnikiem lub adwokatem, unikajac bezuzytecznej zwloki; co wiecej, obronca winien byc ustanowiony z urzedu, jezeli wnoszacy rekurs nie ma obroncy, a wladza wyzsza uzna to za konieczne; wladza wyzsza jednak zawsze moze nakazac, by wnoszacy rekurs sam sie stawil, by zostac przesluchanym.

KPK/83: 1738

 

 

 

 

Kan. 1004.Wladza wyzsza, ktora rozpatruje rekurs, moze nie tylko dekret potwierdzic albo uznac za niewazny, lecz takze uniewaznic lub odwolac, nie zas poprawic, chyba ze prawo partykularne wlasnego Kosciola sui iuris takze to umozliwia wladzy wyzszej.

KPK/83: 1739

 

 

 

 

Kan. 1005.Jesli dekret przez wladze wyzsza zostal potwierdzony, uznany za niewazny, uniewazniony, odwolany lub zmieniony, za naprawienie szkod, jesli jest to konieczne, odpowiada ten, ktory wydal pierwszy dekret; zas wladza wyzsza odpowiada jedynie o tyle, o ile z jej wlasnego dekretu wyniknela szkoda.

 

 

 

 

 

Kan. 1006.Rekurs przeciwko dekretowi administracyjnemu Patriarchy, chocby chodzilo o dekret, ktory odnosi sie do eparchii Patriarchy, lub dekret, w ktorym Patriarcha decyduje o rekursie, powinien zostac przekazany do specjalnego zespolu Biskupow, ustanowionego wedlug norm prawa partykularnego, jesli kwestia nie powinna byc przekazana do Stolicy Apostolskiej; przeciwko decyzji tego zespolu nie przysluguje dalszy rekurs, z zachowaniem prawa odniesienia sie do samego Biskupa Rzymskiego.




Previous - Next

Table of Contents | Words: Alphabetical - Frequency - Inverse - Length - Statistics | Help | IntraText Library

Best viewed with any browser at 800x600 or 768x1024 on Tablet PC
IntraText® (V89) - Some rights reserved by EuloTech SRL - 1996-2007. Content in this page is licensed under a Creative Commons License