Table of Contents | Words: Alphabetical - Frequency - Inverse - Length - Statistics | Help | IntraText Library

CCEO

IntraText CT - Text

  • TYTUL II
    • ROZDZIAL I PRZYNALEZNOSC DO KOSCIOLA SUI IURIS
Previous - Next

Click here to hide the links to concordance

ROZDZIAL I

PRZYNALEZNOSC DO KOSCIOLA SUI IURIS

 

 

Kan. 291. Dziecko, ktore nie ukonczylo czternastu lat zycia, przez chrzest nabywa przynaleznosc do Kosciola sui iuris, do ktorego nalezy jego ojciec katolik; jesli zas tylko matka jest katoliczka lub jesli oboje rodzice zgodnie dobrowolnie o to prosza, dziecko nabywa przynaleznosc do tego Kosciola sui iuris, do ktorego nalezy jego matka, z zachowaniem prawa partykularnego zatwierdzonego przez Stolice Apostolska.

KPK/83: 111 § 1

KPK/17: 98 § 1

CS: 6 § 1-2

 

 

§ 2. Dziecko, ktore nie ukonczylo czternastu lat zycia:

 

 

1?) jesli jest dzieckiem matki niezameznej, nabywa przynaleznosc do Kosciola sui iuris, do ktorego nalezy matka;

 

 

2?) jesli jest dzieckiem nieznanych rodzicow, nabywa przynaleznosc do Kosciola sui iuris, do ktorego naleza ci, ktorzy prawnie nad nim sprawuja opieke; jesli sa nimi rodzice adoptujacy, stosuje sie § 1;

 

 

3?) jesli jest dzieckiem rodzicow nieochrzczonych, nabywa przynaleznosc do Kosciola sui iuris, do ktorego naleza ci, ktorzy przyjeli na siebie obowiazek wychowania go w wierze katolickiej.

 

 

 

 

 

Kan. 30.Kazdy majacy przyjac chrzest, ktory ukonczyl czternasty rok zycia, moze w sposob wolny wybrac kazdy Kosciol sui iuris, do ktorego nabywa przynaleznosc przez przyjecie w nim chrztu, z zachowaniem prawa partykularnego zatwierdzonego przez Stolice Apostolska.

KPK/83: 111 § 2

CS: 12

 

 

 

 

Kan. 31.Nikt nie moze przymuszac w zaden sposob zadnego chrzescijanina do przejscia do innego Kosciola sui iuris.

KPK/17: 98 § 2

CS: 1 § 3, 7

Kara: KKKW: 1465

 

 

 

 

 

Kan. 321. Nikt nie moze bez zgody Stolicy Apostolskiej waznie przejsc do innego Kosciola sui iuris.

KPK/83: 112 § 1

KPK/17: 98 § 3

CS: 8 § 1

 

 

§ 2. Jesli chodzi o chrzescijanina eparchii jakiegos Kosciola sui iuris,

proszacego o przejscie do innego Kosciola sui iuris, ktory na tym samym terytorium posiada wlasna eparchie, domniemuje sie te zgode Stolicy Apostolskiej, jesli Biskupi eparchialni obu eparchii wyraza na pismie zgode na przejscie.

Sekretariat Stanu, Reskrypt z dnia 26 listopada 1992 r., AAS 85 (1993) s. 81.

 

 

 

 

Kan. 33.Kobieta ma prawo przejsc do Kosciola sui iuris meza w momencie zawierania malzenstwa lub podczas jego trwania; po rozwiazaniu zas malzenstwa w sposob wolny moze powrocic do poprzedniego Kosciola sui iuris.

KPK/83: 112 § 1 n. 2

KPK/17: 98 § 4

CS: 9

 

 

 

 

 

Kan. 34.Jesli do innego Kosciola sui iuris przechodza rodzice lub w malzenstwie mieszanym malzonek katolicki, dzieci ponizej czternastego roku zycia z mocy samego prawa nabywaja przynaleznosc do tego samego Kosciola sui iuris; jesli zas w malzenstwie miedzy katolikami jedno tylko z rodzicow przechodzi do innego Kosciola sui iuris, dzieci przechodza jedynie w tym wypadku, jesli wyrazili na to zgode oboje rodzice; po ukonczeniu zas czternastego roku zycia dzieci moga powrocic do poprzedniego Kosciola sui iuris.

KPK/83: 112 § 1 n. 3

CS: 10

 

 

 

 

Kan. 35.Ochrzczeni akatolicy przystepujacy do pelnej wspolnoty z Kosciolem katolickim zatrzymuja na calym swiecie swoj obrzadek, pielegnuja go i w miare mozliwosci zachowuja, nabywajac przynaleznosc do Kosciola sui iuris tego obrzadku, z zachowaniem prawa zwrocenia sie do Stolicy Apostolskiej w szczegolnych przypadkach osob, wspolnot lub regionow.

CS: 11 § 1

 

 

 

 

 

Kan. 36.Kazde przejscie do innego Kosciola sui iuris osiaga skutek od momentu zdeklarowania tego faktu wobec Hierarchy miejsca tego Kosciola albo wobec wlasnego proboszcza lub kaplana przez jednego z nich delegowanego i dwoch swiadkow, chyba ze reskrypt Stolicy Apostolskiej inaczej stanowi.

CS: 13 § 1

 

 

 

 

Kan. 37.Kazde nabycie przynaleznosci do jakiegos Kosciola sui iuris lub przejscie do innego Kosciola sui iuris powinno zostac odnotowane w ksiedze ochrzczonych parafii, gdzie chrzest zostal udzielony, takze, jesli zachodzi potrzeba, parafii Kosciola lacinskiego; jesli nie mozna tego uczynic, w innym dokumencie przechowywanym w archiwum parafialnym wlasciwego proboszcza Kosciola sui iuris, do ktorego osoba ta nabyla przynaleznosc.

CS: 13 § 2

 

 

 

 

Kan. 38.Chrzescijanie Kosciolow wschodnich, takze ci, ktorzy zostali powierzeni opiece Hierarchy lub proboszcza innego Kosciola sui iuris, na stale naleza do wlasnego Kosciola sui iuris.

CS: 14

 

 




Previous - Next

Table of Contents | Words: Alphabetical - Frequency - Inverse - Length - Statistics | Help | IntraText Library

Best viewed with any browser at 800x600 or 768x1024 on Tablet PC
IntraText® (V89) - Some rights reserved by EuloTech SRL - 1996-2007. Content in this page is licensed under a Creative Commons License