Table of Contents | Words: Alphabetical - Frequency - Inverse - Length - Statistics | Help | IntraText Library

CCEO

IntraText CT - Text

  • TYTUL III
    • ROZDZIAL I BISKUP RZYMSKI
Previous - Next

Click here to hide the links to concordance

ROZDZIAL I

BISKUP RZYMSKI

 

Kan. 43.Biskup Kosciola Rzymskiego, w ktorym trwa urzad udzielony przez Pana samemu Piotrowi, pierwszemu z Apostolow, a ktory ma byc przekazywany jego nastepcom, jest Glowa Kolegium Biskupow, Zastepca Chrystusa i Pasterzem calego Kosciola tutaj na ziemi. Dlatego, z racji swego urzedu, posiada on najwyzsza, pelna, bezposrednia i powszechna wladze zwyczajna w Kosciele, ktora moze wykonywac zawsze w sposob nieskrepowany.

Normy specjalne

KPK/83: 331

KPK/17: 218 § 1, 2

CS: 162 § 1, 2

 

 

 

 

 

Kan. 441. Najwyzsza i pelna wladze w Kosciele otrzymuje Biskup Rzymski przez zgodny z prawem i zaakceptowany przez niego wybor wraz ze swieceniami biskupimi; stad te sama wladze otrzymuje od momentu zaakceptowania wyboru na Papieza ten elekt, ktory posiada sakre biskupia, jesli elekt nie mialby sakry biskupiej, powinien byc niezwlocznie wyswiecony na biskupa.

Normy specjalne

KPK/83: 332 § 1

KPK/17: 219

CS: 163

 

 

§ 2. Gdyby sie zdarzylo, ze Biskup Rzymski zrzeklby sie swego urzedu, to do waznosci wymaga sie, by zrzeczenie zostalo dokonane w sposob wolny i bylo odpowiednio ujawnione; nie wymaga zas niczyjego przyjecia.

KPK/83: 332 § 2

KPK/17: 221

CS: 165

 

 

 

 

Kan. 451. Na mocy urzedu Biskup Rzymski nie tylko posiada wladze nad calym Kosciolem, lecz rowniez otrzymuje nad wszystkimi eparchiami oraz ich zespolami naczelna wladze zwyczajna, przez ktora zostaje jednoczesnie potwierdzona i umocniona wladza wlasna, zwyczajna i bezposrednia, jaka posiadaja Biskupi w eparchiach im powierzonych.

Normy specjalne

KPK/83: 333 § 1

KPK/17: 218 § 2

CS: 162 § 2

 

 

§ 2. W wykonywaniu zadania najwyzszego Pasterza Kosciola, Biskup Rzymski jest zawsze zlaczony wspolnota z pozostalymi Biskupami, a takze z calym Kosciolem. Jemu jednak przysluguje prawo okreslania - zgodnie z potrzebami Kosciola - sposobu, indywidualnego lub kolegialnego, wykonywania tego zadania.

KPK/83: 333 § 2

 

 

§ 3. Przeciwko wyrokowi lub dekretowi Biskupa Rzymskiego nie przysluguje apelacja ani rekurs.

KPK/83: 333 § 3

KPK/17: 228 § 2

CS: 173 § 2

 

 

 

 

 

Kan. 461. W wykonywaniu zadania, Biskupowi Rzymskiemu swiadcza pomoc biskupi, ktorzy moga to czynic w rozny sposob, w tym takze poprzez Synod Biskupow. Ponadto swiadcza mu pomoc kardynalowie, Kuria Rzymska, legaci papiescy, a takze inne osoby oraz rozne instytucje stosownie do aktualnych potrzeb. Wszystkie te osoby i instytucje w jego imieniu i jego wladza wykonuja powierzone sobie zadania dla dobra wszystkich Kosciolow stosownie do norm ustanowionych przez Biskupa Rzymskiego.

Normy specjalne

KPK/83: 334

 

 

§ 2. Uczestnictwo Patriarchow i pozostalych Hierarchow, ktorzy stoja na czele poszczegolnych Kosciolow sui iuris w Synodzie Biskupow reguluja normy specjalne ustanowione przez Biskupa Rzymskiego.

KPK/83: 346 § 1, 2, 3

 

 

 

 

 

 

Kan. 47.Podczas wakansu stolicy rzymskiej lub przeszkody w jej dzialaniu, nie nalezy niczego zmieniac w zarzadzie Kosciola powszechnego; powinny byc zachowane ustawy specjalne wydane na te okolicznosci.

Normy specjalne

KPK/83: 335

 

 

 

 

 

Kan. 48.Przez Stolice Apostolska lub Stolice Swieta rozumie sie w niniejszym Kodeksie nie tylko Biskupa Rzymskiego, lecz takze, o ile co innego nie wynika z prawa lub z natury rzeczy, inne dykasterie i instytucje Kurii Rzymskiej.

Normy specjalne

KPK/83: 361

KPK/17: 7

PA: 302

 




Previous - Next

Table of Contents | Words: Alphabetical - Frequency - Inverse - Length - Statistics | Help | IntraText Library

Best viewed with any browser at 800x600 or 768x1024 on Tablet PC
IntraText® (V89) - Some rights reserved by EuloTech SRL - 1996-2007. Content in this page is licensed under a Creative Commons License