Table of Contents | Words: Alphabetical - Frequency - Inverse - Length - Statistics | Help | IntraText Library

CCEO

IntraText CT - Text

  • TYTUL IV
    • ROZDZIAL IV KURIA PATRIARCHALNA
Previous - Next

Click here to hide the links to concordance

ROZDZIAL IV

KURIA PATRIARCHALNA

 

 

Kan. 1141. Patriarcha powinien miec przy swojej stolicy, rozna od kurii eparchii Patriarchy, kurie patriarchalna, zlozona ze stalego Synodu, Biskupow kurii patriarchalnej, trybunalu zwyczajnego Kosciola patriarchalnego, ekonoma patriarchalnego, kanclerza patriarchalnego, komisji do spraw liturgicznych oraz innych komisji, ktore wedlug prawa sa zlaczone z kuria patriarchalna.

CS: 286 § 1, 3, 287 § 1, 2

 

 

§ 2. Osoby nalezace do kurii patriarchalnej moga byc wybierane przez Patriarche sposrod duchownych calego Kosciola, ktoremu przewodzi, po konsultacji z ich Biskupem eparchialnym lub, jesli rzecz dotyczy czlonkow instytutu zakonnego albo stowarzyszenia zycia wspolnego na wzor zakonnikow, z ich wyzszym przelozonym.

CS: 286 § 2

 

§ 3. Urzedy obydwu kurii Patriarchy nie powinny byc, o ile to mozliwe, kumulowane przez te same osoby.

CS: 286 § 1

 

 

 

 

Kan. 1151. Synod staly sklada sie z Patriarchy i czterech Biskupow ustanowionych na piec lat.

CS: 289 § 1; SN: 87 § 1

 

§ 2. Trzech sposrod tych Biskupow, wsrod ktorych przynajmniej dwoch powinno byc Biskupami eparchialnymi, jest wybieranych przez Synod Biskupow Kosciola patriarchalnego, jeden zas jest mianowany przez Patriarche.

CS: 289 § 2, 3 n. 1;

SN: 87 § 2, 3 n. 1

 

§ 3. W tym samym czasie i w ten sam sposob maja zostac wyznaczeni czterej, o ile to mozliwe, Biskupi, ktorzy w porzadku okreslonym przez Synod Biskupow Kosciola patriarchalnego zastapiliby przeszkodzonych

czlonkow stalego synodu.

CS: 289 § 3 n. 2;

SN: 87 § 3 n. 2

 

 

 

 

Kan. 1161. Do Patriarchy nalezy zwolywanie stalego Synodu i przewodniczenie mu.

CS: 289 § 1; SN: 87 § 1

 

§ 2. Jesli Patriarcha jest przeszkodzony i jest nieobecny na stalym Synodzie, sesjom przewodniczy najstarszy swieceniami biskupimi sposrod czlonkow stalego Synodu, po uzupelnieniu liczby do pieciu wedlug kan. 115, § 3.

CS: 290 § 1; SN: 88 § 1

 

§ 3. Jesli staly Synod rozstrzyga sprawe, dotyczaca osoby Biskupa, ktory jest czlonkiem tego Synodu lub jego eparchii lub urzedu, nalezy go wysluchac, lecz na Synodzie niech zastapi go inny biskup, wedlug kan. 115, § 3.

CS: 290 § 3; SN: 88 § 3

 

 

 

 

Kan. 117.Przewodniczacy i wszyscy inni czlonkowie stalego synodu, ktorzy w nim uczestniczyli, powinni podpisac akta synodu.

CS: 291 § 1

 

 

 

 

Kan. 118.Glosowania na stalym synodzie powinny byc tajne, jesli dotycza osob; w innych zas sprawach, jesli przynajmniej jeden z czlonkow o to wyraznie poprosi.

CS: 292

 

 

 

 

Kan. 119.Jesli jakas sprawa zostala okreslona jako nalezaca do kompetencji stalego synodu, a odbywa sie Synod Biskupow Kosciola patriarchalnego, decyzja w tej sprawie jest zarezerwowana stalemu synodowi, chyba ze Patriarcha stwierdzi za zgoda stalego synodu, ze lepiej powierzyc decyzje Synodowi Biskupow Kosciola patriarchalnego.

CS: 294;

SN: 89

 

 

 

 

Kan. 120.Staly synod powinien byc zwolywany w oznaczonym czasie, nie rzadziej jednak niz dwa razy w roku oraz ilekroc Patriarcha osadzi, ze jest to pozyteczne, a takze ilekroc pojawia sie sprawy, co do ktorych prawo wspolne wymaga zgody lub rady tegoz synodu.

CS: 295

 

 

 

 

Kan. 121.Jesli z waznej przyczyny zdaniem Synodu Biskupow Kosciola patriarchalnego nie mozna ustanowic stalego Synodu, nalezy powiadomic Stolice Apostolska, a Synod Biskupow Kosciola patriarchalnego niech wybierze dwoch Biskupow, z ktorych jeden powinien byc Biskupem eparchialnym, ktorzy wraz z Patriarcha na czas trwania przyczyny zastepuja staly Synod.

CS: 286, 297 § 1 n. 2;

SN: 90 § 1, 2 n. 2

 

 

 

 

Kan. 1221. Do administrowania dobrami Kosciola patriarchalnego Patriarcha za zgoda stalego synodu mianuje ekonoma patriarchalnego, roznego od ekonoma eparchii Patriarchy. Powinien byc chrzescijanin nim biegly w sprawach ekonomicznych i wyrozniajacy sie uczciwoscia, z wylaczeniem zas dla waznosci tego, kto jest spokrewniony lub spowinowacony z Patriarcha az do czwartego stopnia wlacznie.

CS: 299 § 1, 2 n. 2, 3;

PA: 259 § 1, 2 n. 2, 3

 

 

§ 2. Ekonom patriarchalny jest mianowany na czas okreslony prawem partykularnym; podczas wypelniania urzedu nie moze byc odwolany przez Patriarche, chyba ze za zgoda Synodu Biskupow Kosciola patriarchalnego albo, jesli zwloka moglaby spowodowac niebezpieczenstwo, stalego synodu.

CS: 299 § 2 n. 3;

 PA: 259 § 2 n. 3

 

§ 3. Ekonom patriarchalny powinien co roku zdawac na pismie relacje stalemu synodowi z administrowania w minionym roku oraz przewidywane dochody i wydatki w nadchodzacym roku; sprawozdanie powinno byc takze skladane ilekroc o to prosi staly synod.

CS: 299 § 3; PA: 259 § 3

 

 

§ 4. Synod Biskupow Kosciola patriarchalnego moze domagac sie od ekonoma patriarchalnego i poddac wlasnej ocenie sprawozdanie z administracji i przewidywane dochody i wydatki.

 

 

 

 

 

Kan. 1231. W kurii patriarchalnej ma byc mianowany przez Patriarche prezbiter lub diakon wolny od wszelkich zarzutow, ktory jako kanclerz patriarchalny kieruje kancelaria patriarchalna i archiwum kurii patriarchalnej i jest wspomagany, jesli tego okolicznosci wymagaja, przez zastepce mianowanego przez Patriarche.

CS: 300 § 1, 2, 3

 

§ 2. Oprocz kanclerza i jego zastepcy, ktorzy z urzedu sa notariuszami, Patriarcha moze mianowac takze innych notariuszy dla calego Kosciola, ktorym kieruje, co do ktorych stosuje sie kan. 253 i 254; tych notariuszy mozna takze w sposob wolny odwolac z urzedu.

CS: 300 § 2, 3, 301 § 1, 2

 

§ 3. Co do archiwum kurii patriarchalnej nalezy zachowac kan. 256-260.

CS: 304

 

 

 

 

 

Kan. 124.Patriarcha ustanawia komisje liturgiczna, ktora powinna istniec w kazdym Kosciele patriarchalnym oraz pozostale komisje przepisane dla Kosciolow sui iuris. Skladaja sie one z osob mianowanych przez Patriarche i rzadza sie normami ustanowionymi przez niego, o ile prawo inaczej nie zastrzega.

CS: 302

 

 

 

 

 

Kan. 125.Wydatki kurii patriarchalnej reguluje sie z dobr, ktorymi Patriarcha moze poslugiwac sie w tym celu; jesli one nie wystarczaja, poszczegolne eparchie powinny regulowac wydatki w kwocie okreslonej przez Synod Biskupow Kosciola patriarchalnego.

CS: 305

 




Previous - Next

Table of Contents | Words: Alphabetical - Frequency - Inverse - Length - Statistics | Help | IntraText Library

Best viewed with any browser at 800x600 or 768x1024 on Tablet PC
IntraText® (V89) - Some rights reserved by EuloTech SRL - 1996-2007. Content in this page is licensed under a Creative Commons License