Table of Contents | Words: Alphabetical - Frequency - Inverse - Length - Statistics | Help | IntraText Library

CCEO

IntraText CT - Text

  • TYTUL VI
    • ROZDZIAL I KOSCIOLY METROPOLITALNE SUI IURIS
Previous - Next

Click here to hide the links to concordance

ROZDZIAL I

KOSCIOLY METROPOLITALNE SUI IURIS

 

Kan. 1551. Kosciolowi metropolitalnemu sui iuris przewodzi Metropolita okreslonej stolicy mianowany przez Biskupa Rzymskiego i wspomagany przez Rade Hierarchow wedlug norm prawa.

 

 

§ 2. Jedynie najwyzsza wladza koscielna moze erygowac Koscioly metropolitalne sui iuris, przeksztalcac je, znosic oraz okreslac granice ich terytorium.

PA: 303 § 1 n. 1

CS: 159

 

 

 

 

 

Kan. 1561. Metropolita w terminie trzech miesiecy liczonych od swiecen biskupich albo, jesli juz byl Biskupem, od intronizacji, zobowiazany jest poprosic Biskupa Rzymskiego o paliusz, ktory jest znakiem wladzy metropolitalnej i pelnej jednosci Kosciola metropolitalnego sui iuris z Biskupem Rzymskim.

CS: 321 § 1

 

 

§ 2. Przed nalozeniem paliusza Metropolita nie moze zwolac Rady Hierarchow i swiecic Biskupow.

CS: 321 § 2

 

 

 

 

Kan. 1571. Wladza, ktora Metropolita posiada wedlug prawa nad biskupami i pozostalymi chrzescijanami Kosciola metropolitalnego, ktoremu przewodzi, jest zwyczajna i wlasna, lecz na tyle osobista, ze nie moze on ustanowic wikariusza dla calego Kosciola metropolitalnego sui iuris i swojej wladzy w odniesieniu do wszystkich spraw nie moze nikomu delegowac.

 

 

§ 2. Wladza Metropolity i Rady Hierarchow jest waznie wykonywana jedynie w granicach terytorium Kosciola metropolitalnego sui iuris.

 

 

§ 3. We wszystkich sprawach prawnych Kosciola metropolitalnego sui iuris Metropolita wystepuje w jego imieniu.

 

 

 

 

 

Kan. 1581. Siedziba Kosciola metropolitalnego sui iuris jest glowne miasto, od ktorego Metropolita, przewodzacy temu Kosciolowi, posiada tytul.

 

 

§ 2. Metropolita w eparchii sobie powierzonej posiada te same prawa i obowiazki jak Biskup eparchialny w swojej.

CS: 318

 

 

 

 

Kan. 159.W Kosciele metropolitalnym sui iuris, ktoremu przewodzi, Metropolita, oprocz tego, co przyznaje mu prawo wspolne lub partykularne ustanowione przez Biskupa Rzymskiego, posiada nastepujace kompetencje:

CS: 320 § 1

 

 

1) wyswiecac i intronizowac Biskupow swojego Kosciola w okreslonym czasie;

CS: 320 § 1 n. 4

 

 

2) zwolywac wedlug norm prawa Rade Hierarchow, w dogodny sposob informowac o sprawach do omowienia, jej przewodniczyc i przenosic, przedluzac, zawieszac i rozwiazywac;

CS: 320 § 2, 347 § 1 n. 1,

§ 2

 

 

3) erygowac trybunal metropolitalny;

 

 

4) czuwac, aby wiara i dyscyplina koscielna byly dokladnie zachowywane;

CS: 320 § 1 n. 2

 

 

5) odbywac wizytacje kanoniczna w eparchiach, jesli zaniedbuje ja Biskup eparchialny;

CS: 320 § 1 n. 3

 

 

6) mianowac administratora eparchii w przypadku okreslonym w kan. 221 n. 4;

CS: 320 § 1 n. 1

 

7) osobe prawnie przedstawiona na urzad lub wybrana, mianowac lub zatwierdzac, jesli Biskup eparchialny w czasie okreslonym przez prawo nie wykrywszy przeszkody, tego nie uczynil, mianowac ekonoma eparchialnego, jesli Biskup eparchialny upomniany tej nominacji zaniedbal;

CS: 320 § 1 n. 4

 

 

8) wraz z Biskupami eparchialnymi i innymi, do ktorych to nalezy, oglaszac akta Biskupa Rzymskiego, chyba ze Stolica Apostolska bezposrednio to uczynila, i troszczyc sie, aby rozporzadzenia, ktore sa zawarte w tych aktach, byly wiernie wypelnione.

CS: 320 § 2 n. 1

 

 

 

 

 

Kan. 160.W sprawach nadzwyczajnych lub niosacych ze soba specjalne trudnosci Biskupi eparchialni nie powinni zaniedbac wysluchania Metropolity, a Metropolita Biskupow eparchialnych.

CS: 320 § 2 n. 2

 

 

 

 

 

Kan. 161.Metropolita wspominany byc powinien po Biskupie Rzymskim przez wszystkich Biskupow i pozostalych duchownych w Boskiej Liturgii i w nabozenstwach wedlug przepisow ksiag liturgicznych.

CS: 317

 

 

 

 

 

Kan. 162.Metropolita powinien na znak pelnej wspolnoty z Biskupem Rzymskim wspominac go w Boskiej Liturgii i w nabozenstwach, wedlug przepisow ksiag liturgicznych i troszczyc sie, aby wiernie to czynili wszyscy Biskupi i inni duchowni Kosciola metropolitalnego, ktoremu przewodzi.

CS: 166

 

 

 

 

 

Kan. 163.Metropolita powinien czesto spotykac sie z Biskupem Rzymskim; wedlug kan. 208 § 2 co piec lat powinien zas zlozyc wizyte, o ile to mozliwe, razem ze wszystkimi biskupami Kosciola metropolitalnego, ktoremu przewodzi.

 

 

 

 

Kan. 1641. Do Rady Hierarchow powinni zostac powolani wszyscy wyswieceni Biskupi tego Kosciola metropolitalnego sui iuris i tylko oni, gdziekolwiek ustanowieni, z wyjatkiem tych, o ktorych mowa w kan. 953 § 1, lub ukaranych karami kanonicznymi, o ktorych mowa w kan. 1433 i 1434; Biskupi innych Kosciolow sui iuris moga byc zaproszeni jedynie jako goscie, jesli wyrazi na to zgode wiekszosc czlonkow Rady Hierarchow.

CS: 340 § 2, 343

 

 

§ 2. Glos decydujacy w Radzie Hierarchow maja Biskupi eparchialni i Biskupi koadiutorzy; pozostali zas Biskupi Kosciola metropolitalnego sui iuris moga posiadac ten glos, jesli wyraznie zostalo to postanowione w prawie partykularnym.

CS: 341 § 1

 

 

 

 

Kan. 1651. Wszyscy biskupi prawnie powolani do Rady Hierarchow maja powazny obowiazek uczestnictwa w Radzie, z wyjatkiem tych, ktorzy juz zrezygnowali ze swojego urzedu.

CS: 341 § 1

 

 

§ 2. Jesli jakis biskup uzna, ze powstrzymuje go uzasadniona przeszkoda, powinien na pismie przedstawic swoje racje Radzie Hierarchow; o uznaniu przeszkody decyduja biskupi, ktorzy posiadaja glos decydujacy i sa obecni na poczatku sesji w miejscu okreslonym.

CS: 345 § 1 n. 1

 

§ 3. Nikt sposrod czlonkow Rady Hierarchow nie moze wyslac na swoje miejsce pelnomocnika, ani tez nie posiada wiecej glosow.

CS: 345 § 1 n. 1, § 2

 

 

§ 4. Nikomu z tych, ktorzy powinni byc obecni nie godzi sie rozwiazac Rady Hierarchow, chyba ze dla slusznej przyczyny, zatwierdzonej przez przewodniczacego Rady.

CS: 348

 

 

 

 

Kan. 1661. Jesli prawo partykularne nie wymaga wiekszej liczby obecnych, kazda sesja kanoniczna Rady Hierarchow oraz kazde glosowanie jest wazne, jesli wiekszosc biskupow, ktorzy maja obowiazek uczestnictwa w Radzie, jest obecna.

CS: 346

 

§ 2. Rada Hierarchow podejmuje uchwaly bezwzgledna wiekszoscia glosow tych, ktorzy posiadaja glos decydujacy i sa obecni.

 

 

 

 

 

Kan. 1671. Z zachowaniem kanonow, ktore wyraznie mowia o wladzy Rady Hierarchow stanowienia ustaw i norm, Rada ta moze stanowic takze w tych sprawach, w ktorych prawo wspolne odsyla do prawa partykularnego Kosciola sui iuris.

 

 

§ 2. O ustawach i normach wydanych przez Rade Hierarchow Metropolita jak najszybciej zawiadomi Stolice Apostolska, a ustawy i normy nie moga byc waznie promulgowane, zanim Metropolita nie otrzyma na pismie zawiadomienia od Stolicy Apostolskiej o przyjeciu decyzji Rady; takze o pozostalych dzialaniach Rady Hierarchow Metropolita winien zawiadomic Stolice Apostolska.

CS: 350 § 1

 

 

§ 3. Metropolita ma obowiazek troszczyc sie o promulgowanie ustaw i publikacje decyzji Rady Hierarchow.

 

 

§ 4. Z zachowaniem kanonow wyraznie stanowiacych o aktach administracyjnych Metropolity, ktory przewodzi Kosciolowi metropolitalnemu sui iuris, do niego nalezy wydawanie takze tych aktow administracyjnych, ktorych wydawanie zostalo zlecone przez prawo wspolne najwyzszej wladzy administracyjnej Kosciola sui iuris, za zgoda jednak Rady Hierarchow.

 

 

 

 

 

Kan. 168.Co dotyczy nominacji Metropolity i Biskupow, Rada Hierarchow w kazdym przypadku sporzadza liste trzech przynajmniej kandydatow najbardziej odpowiednich i nastepnie w tajemnicy przekazuje ja Stolicy Apostolskiej; aby sporzadzic te liste czlonkowie Rady Hierarchow moga, jesli uznaja to za pozyteczne, o potrzebach Kosciola i o specjalnych przymiotach kandydatow do biskupstwa zasiegnac opinii niektorych prezbiterow lub innych chrzescijan o szczegolnej madrosci.

 

 

 

 

Kan. 169.Rada Hierarchow powinna sie zatroszczyc o potrzeby pastoralne chrzescijan, a takze moze stanowic o tych sprawach, ktore wydaja sie korzystne dla wzrostu wiary, do rozwoju wspolnej dzialalnosci pastoralnej, dla podniesienia obyczajow, do zachowania wlasnego obrzadku i wspolnej dyscypliny koscielnej.

CS: 349

 

 

 

 

 

Kan. 170.Rada Hierarchow powinna sie zbierac przynajmniej raz w roku oraz ilekroc wymagaja tego specjalne okolicznosci lub nalezy zalatwic sprawy zarezerwowane w prawie wspolnym Radzie Hierarchow lub dla przeprowadzenia ktorych potrzebna jest zgoda tej Rady.

CS: 344

 

 

 

 

 

Kan. 171.Rada Hierarchow sporzadza swoj statut, ktory powinien zostac przeslany do Stolicy Apostolskiej, w ktorym stanowi sie o sekretariacie Rady, o komisjach przygotowawczych, o procedurze oraz o innych srodkach, majacych pomoc w zrealizowaniu celow.

 

 

 

 

Kan. 172.W Kosciolach metropolitalnych sui iuris, zgodnie z kan. 140-145, powinno istniec zgromadzenie metropolitalne i nalezy je zwolywac przynajmniej raz na piec lat; zawarte tam postanowienia dotyczace patriarchy odnosza sie do Metropolity.

 

 

 

 

Kan. 1731. W czasie wakansu stolicy metropolitalnej w Kosciele metropolitalnym sui iuris:

 

1) administratorem Kosciola metropolitalnego sui iuris jest Biskup eparchialny tego Kosciola najstarszy swieceniami biskupimi, ktory powinien jak najszybciej zawiadomic Biskupa Rzymskiego o zawakowaniu stolicy metropolitalnej;

 

2) na administratora Kosciola metropolitalnego sui iuris przechodzi wladza zwyczajna Metropolity, za wyjatkiem tego wszystkiego, czego nie mozna uczynic bez zgody Rady Hierarchow;

 

3) podczas wakansu stolicy metropolitalnej nie nalezy niczego zmieniac.

 

§ 2. Podczas przeszkody w dzialaniu stolicy metropolitalnej w tym Kosciele, powinny byc zachowane postanowienia kan. 132 § 1 odnosnie do stolicy patriarszej; to, co mowi sie o Patriarsze, odnosi sie do Metropolity.

 

§ 3. Odnosnie do wakansu stolicy eparchialnej Metropolity lub przeszkody w jej dzialaniu powinny zostac zachowane kan. 221 - 233.

 

 

 




Previous - Next

Table of Contents | Words: Alphabetical - Frequency - Inverse - Length - Statistics | Help | IntraText Library

Best viewed with any browser at 800x600 or 768x1024 on Tablet PC
IntraText® (V89) - Some rights reserved by EuloTech SRL - 1996-2007. Content in this page is licensed under a Creative Commons License