Table of Contents | Words: Alphabetical - Frequency - Inverse - Length - Statistics | Help | IntraText Library
Consiliul Pontifical pentru Cultura
Pentru o Pastorala a Culturii

IntraText CT - Text

  • III. PROPUNERI CONCRETE
    • Tinerii
Previous - Next

Click here to show the links to concordance

          Tinerii

38.        Pastorala culturii ajunge la tineri prin diferitele domenii ale învăţământului, instruirii şi timpului liber, într-un proces care atinge persoana în intimul său. Dacă familia rămâne esenţială în traditio fidei, parohiile şi diecezele, colegiile şi universităţile catolice, ca şi diferitele mişcări ecleziale prezente în toate domeniile vieţii şi învăţământului, vor lua iniţiative concrete pentru a promova:

    locuri în care tinerilor le place să se întâlnească, să încheie raporturi de prietenie şi care constituie un ambient de sprijin pentru credinţă; cicluri de conferinţe şi reflecţii, adaptate cu diferitele niveluri de cultură, fondate pe argumente de interes comun şi de actualitate pentru viaţa creştină; asociaţii culturale sau socio-culturale, cu programe deschise activităţilor recreative şi instructive, care să includă cântări, teatru, cineculb etc; activităţi culturale - cărţi sau videocasete - care să garanteze o informare şi o formare culturală creştină ca şi un schimb cu alţi tineri şi mai puţin tineri; o propunere de modele de imitat, dat fiind faptul că, în fond, este vorba despre formarea tinerilor adulţi în vederea trăirii credinţei în ambientul lor cultural, fie el universitate sau cercetare, muncă sau artă; itinerare de pelerinaj care, de la un mic grup meditativ la o mare adunare festivă, să permită o irigare culturală a trăirii spirituale într-un climat de fervoare comunicativă şi difuzivă.


          Toate aceste iniţiative se inserează într-o pastorală globală, în care Biserica actualizează "un nou tip de dialog care permite să se aducă originalitatea mesajului evanghelic la inima mentalităţii de astăzi. De aceea, trebuie să regăsim creativitatea apostolică şi puterea profetică a primilor ucenici pentru a aborda noile culturi. Cuvântul lui Cristos trebuie să apară în toată prospeţimea sa noilor generaţii, ale căror atitudini uneori sunt greu de înţeles pentru spiritele tradiţionale, dar totuşi sunt foarte departe de a fi închise valorilor spirituale"29. Tinerii sunt viitorul Bisericii şi al lumii. Angajarea pastorală faţă de ei, atât în lumea universitară ca şi în cea a muncii, este semn de speranţă în pragul celui de-al treilea mileniu.
 




29. Ioan Paul al II-lea, Discurs adresat Consiliului Pontifical pentru Cultură, 18 ianuarie 1983. L'Osservatore romano, 19 ianuarie 1983, p. 1, nr. 3.





Previous - Next

Table of Contents | Words: Alphabetical - Frequency - Inverse - Length - Statistics | Help | IntraText Library

Best viewed with any browser at 800x600 or 768x1024 on Tablet PC
IntraText® (V89) - Some rights reserved by EuloTech SRL - 1996-2007. Content in this page is licensed under a Creative Commons License