Table of Contents | Words: Alphabetical - Frequency - Inverse - Length - Statistics | Help | IntraText Library
Plinio Corrêa de Oliveira
Revolutie si Contrarevolutie

IntraText CT - Text

  • Partea a Treia - REVOLUTIA SI CONTRAREVOLUTIA DUPA DOUAZECI DE ANI
    • CAPITOLUL  II - Apogeul si criza Revolutiei a treia
      • 1.      APOGEUL REVOLUTIEI A TREIA
        • A.     Pe drumul apogeului ei, Revolutia a treia a evitat cu atentie aventurile totale si inutile
Previous - Next

Click here to show the links to concordance

A.     Pe drumul apogeului ei, Revoluţia a treia a evitat cu atenţie aventurile totale şi inutile

 

Indiscutabil, mentorii Revoluţiei a treia au capacitatea de a lansa în orice moment o aventură pentru completa cucerire a lumii printr-o serie de războaie, lovituri politice, crize economice şi revoluţii sângeroase. Dar este uşor de văzut că o astfel de aventură prezintă riscuri considerabile. Mentorii Revoluţiei a treia îşi vor asuma aceste riscuri numai dacă aceasta li se pare indispensabil.

De fapt, dacă utilizarea continuă a metodelor clasice a dus comunismul la actualele culmi ale puterii lui, fără ca procesul revoluţionar să fie expus altor riscuri decât unele bine cumpănite şi circumscrise cu atenţie, este de înţeles că aceia care conduc Revoluţia mondială nădăjduiesc să ajungă la totala dominaţie a lumii, neexpunându-şi activitatea la riscul unor catastrofe iremediabile, inerente oricărei mari aventuri.

 




Previous - Next

Table of Contents | Words: Alphabetical - Frequency - Inverse - Length - Statistics | Help | IntraText Library

Best viewed with any browser at 800x600 or 768x1024 on Tablet PC
IntraText® (V89) - Some rights reserved by EuloTech SRL - 1996-2007. Content in this page is licensed under a Creative Commons License