Table of Contents | Words: Alphabetical - Frequency - Inverse - Length - Statistics | Help | IntraText Library

Katekizam Katolicke Crkve

IntraText CT - Text

  • PRVI DIO VJEROVANJE
    • DRUGI ODSJEK ISPOVIJEST KRSCANSKE VJERE SIMBOLI VJERE
      • DRUGO POGLAVLJE VJERUJEM U ISUSA KRISTA JEDINORODjENOGA SINA BOZJEGA
        • Clanak 7. "ODAKLE CE DOCI SUDITI ZIVE I MRTVE"
            • I. On ce opet doci u slavi
Previous - Next

Click here to hide the links to concordance

Clanak 7.

"ODAKLE CE DOCI SUDITI ZIVE I MRTVE"

I. On ce opet doci u slavi

KRIST VEC SADA KRALJUJE PO CRKVI...

668 "Ta Krist zato umrije i ozivje da Gospodar bude i mrtvima i zivima" (Rim 14,9). Uzasasce Kristovo na Nebo znaci sudjelovanje njegova covjestva u moci i vlasti samoga Boga. Isus Krist jest Gospodin: posjeduje svu moc na nebesima i na zemlji. On je "iznad svakog vrhovnistva i vlasti i moci i gospodstva", jer Otac "mu sve podlozi pod noge" (Ef 1,20-22). Krist je Gospodar svemira i povijesti. U njemu povijest covjeka kao i sve stvoreno nalazi svoju "rekapitulaciju", svoje nadnaravno dovrsenje.

669 Kao Gospodin, Krist je i Glava Crkve koja je njegovo Tijelo.Uzdignut u nebo i proslavljen, ispunivsi tako potpuno svoje poslanje, on ostaje na zemlji u svojoj Crkvi. Otkupljenje je izvor vlasti koju Krist, snagom Duha Svetoga, vrsi nad Crkvom."Kraljevstvo Kristovo vec je otajstveno prisutno u Crkvi", koja je "klica i pocetak toga Kraljevstva na zemlji".

670 Od Uzasasca naum je Bozji usao u svoje dovrsenje. Mi smo vec "u posljednjem casu!" (1 Iv 2,18) "Tako su dakle posljednja vremena za nas vec prispjela. Obnova svijeta definitivno je zadobivena i, u potpunoj zbiljnosti, anticipirana vec sada: zaista, vec na zemlji Crkva je ukrasena nesavrsenom ali pravom svetoscu." Kraljevstvo Kristovo vec ocituje svoju prisutnost cudesnim znacima sto prate njegovo navijestanje po Crkvi.

...OCEKUJUCI DA MU SVE BUDE PODLOZENO

671 Kraljevstvo Kristovo, vec prisutno u Crkvi, ipak nije jos dovrseno "u velikoj moci i slavi" (Lk 21,27) dolaskom Kraljevim na zemlju. To kraljevstvo jos napadaju zle sile, premda su one u osnovi Vazmom Kristovim vec pobijedjene. Dok mu ne bude sve podvrgnuto, "do casa kad se budu ostvarila nova nebesa i nova zemlja gdje pravda prebiva, hodocasnicka Crkva nosi u svojim sakramentima i svojim ustanovama, sto pripadaju ovom vremenu, lik svijeta sto prolazi; ona sama zivi medju stvorenjima koja i sad stenju u bolovima radjanja i ocekuju ocitovanje sinova Bozjih". Stoga krscani, osobito u Euharistiji, mole za uskorenje povratka Kristova, govoreci mu: "Dodji, Gospodine" (1 Kor 16,22; Otk 22,17.20).

672 Prije Uzasasca Krist je ustvrdio da jos nije cas slavne uspostave me-sijanskoga Kraljevstva sto ga je Izrael ocekivao, i koje je, po prorocima, imalo svim ljudima donijeti konacni red pravde, ljubavi i mira. Sadasnje je vrijeme, po Gospodinu, vrijeme Duha i svjedocenja, ali i vrijeme jos obiljezeno "nevoljom" (1 Kor 7,26) i kusnjom zla koja ne stedi Crkvu i zapocinje borbe posljednjih vremena. To je vrijeme iscekivanja i bdjenja.

SLAVNI DOLAZAK KRISTA, NADE IZRAELA

673 Nakon Uzasasca, Kristov dolazak u slavi je neminovan, premda "nije nase znati vremena i zgode koje je Otac podredio svojoj vlasti" (Dj 1,7). Taj eshatonski dogadjaj moze se zbiti svakoga casa, premda je "zadrzan", i on i konacna kusnja koja ce mu prethoditi.

674 Dolazak slavnog Mesije ovisi u svakom casu povijesti o tom da bude priznat od "cijelog Izraela" (Rim 11,26; Mt 23,39), kojega je "jedan dio otvrdnuo" (Rim 11,25) nevjerom prema Isusu. Sveti Petar rekao je to jeruzalemskim Zidovima nakon Pedesetnice: "Pokajte se dakle i obratite da se izbrisu grijesi vasi pa od Gospodina dodju vremena rashlade te on posalje vama unaprijed namijenjenog Pomazanika, Isusa. Njega treba da nebo pridrzi do vremena uspostave svega sto obeca Bog na usta svetih proroka svojih odvijeka." (Dj 3,19-21). A sveti mu Pavao odgovara: "Ako je njihovo odbacenje izmirenje svijeta, sto li ce biti njihovo prihvacanje ako ne ozivljenje od mrtvih? (Rim 11,15). Ulazak "punog broja" Zidovâ (Rim 11,12) u mesijansko spasenje, nakon "punine poganâ", dat ce narodu Bozjemu da "ostvari puninu Kristovu" (Ef 4,13) u kojoj ce "Bog biti sve u svemu" (1 Kor 15,28).

POSLJEDNJA KUSNJA CRKVE

675 Prije dolaska Kristova Crkva mora proci kroz posljednju kusnju koja ce uzdrmati vjeru mnogih vjernika. Progonstvo sto prati njezino putovanje na zemlji otkrit ce "otajstvo bezakonja" pod oblikom religijske obmane koja ce ljudima nuditi prividno rjesenje njihovih problema po cijenu otpada od istine. Vrhovna religijska obmana jest obmana Antikristova, to jest obmana jednoga pseudo-mesijanizma u kojemu covjek slavi sam sebe mjesto Boga i njegova Mesije koji je dosao u tijelu.

676 Ta Antikristova obmana vec se ocrtava u svijetu svaki put kad se hoce u povijesti ispuniti mesijansku nadu koja se moze dovrsiti samo onkraj povijesti kroz eshatonski sud: Crkva je, i pod njegovim ublazenim oblikom, odbacila krivotvorenje buduceg Kraljevstva Bozjega pod imenom milenarizma, osobito pod politickim oblikom jednoga sekulariziranog mesijanizma, "u svojoj bîti izopacenoga".

677 Crkva ce uci u slavu Kraljevstva samo kroz taj posljednji Vazam, u kojemu ce ona svoga Gospodina slijediti u njegovoj smrti i njegovu Uskrsnucu. Kraljevstvo Bozje nece se dakle ostvariti nekim povijesnim triumfom Crkve po nekom uzlaznom napretku, nego pobjedom Bozjom nad posljednjom navalom zla, pobjedom koja ce uciniti da Zarucnica Kristova sidje s Neba. Triumf Bozji nad pobunom zla poprimit ce oblik Posljednjega Suda nakon posljednjeg kozmickog potresa ovoga svijeta koji prolazi.




Previous - Next

Table of Contents | Words: Alphabetical - Frequency - Inverse - Length - Statistics | Help | IntraText Library

Best viewed with any browser at 800x600 or 768x1024 on Tablet PC
IntraText® (V89) - Some rights reserved by EuloTech SRL - 1996-2007. Content in this page is licensed under a Creative Commons License