Table of Contents | Words: Alphabetical - Frequency - Inverse - Length - Statistics | Help | IntraText Library

Katekizam Katolicke Crkve

IntraText CT - Text

  • DRUGI DIO SLAVLJE KRSCANSKOG OTAJSTVA
    • PRVI ODSJEK SAKRAMENTALNI RED SPASENJA
      • DRUGO POGLAVLJE SAKRAMENTALNO SLAVLJE VAZMENOG OTAJSTVA
        • Clanak 1. SLAVITI BOGOSLUZJE CRKVE
            • I. Tko slavi?
Previous - Next

Click here to hide the links to concordance

Clanak 1.

SLAVITI BOGOSLUZJE CRKVE

I. Tko slavi?

1136 Liturgija je "djelo" "citavog Krista" ("Christus totus"). Oni koji je ovdje slave, onkraj znakova, vec su u nebeskoj liturgiji, gdje je slavlje potpuno zajednistvo i svecanost.

SLAVITELJI NEBESKOG BOGOSLUZJA

1137 Otkrivenje sv. Ivana, koje se cita u crkvenom bogosluzju, objavljuje nam ponajprije da "prijestolje stajase na nebu, i na prijestolje Netko sjede" (Otk 4,2): "Gospod" (Iz 6,1).Zatim Jaganjac koji "stoji kao zaklan" (Otk 5,6): Krist raspeti i uskrsnuli, jedini Veliki svecenik istinske svetinje,onaj isti "koji prinosi i biva prinesen, koji dariva i biva darovan".Konacno, "rijeka vode zive" koja izvire "od prijestolja Bozjeg i Jaganjceva" (Otk 22,1), sto je jedan od najljepsih simbola Duha Svetoga.

1138 "Uglavljeni" u Kristu, u sluzbi hvale Boga i u ispunjenju njegova nauma sudjeluju: nebeske sile, cijelo stvorenje (cetiri bica), sluge Starog i Novog saveza (dvadeset i cetiri starjesine), novi Bozji narod (sto cetrdeset i cetiri tisuce),osobito mucenici - "duse zaklanih zbog rijeci Bozje" (Otk 6,9-11) i presveta Bogorodica, konacno veliko mnostvo, "sto ga nitko ne moze izbrojiti, iz svakoga naroda, plemena, puka, jezika" (Otk 7,9).

1139 U toj vjecnoj liturgiji Duh i Crkva omogucuju nam sudjelovati kada slavimo, u sakramentima, otajstvo spasenja.

SLAVITELJI SAKRAMENTALNOG BOGOSLUZJA

1140 Slavi ga citava zajednica, Tijelo Kristovo sjedinjeno sa svojom Glavom. "Liturgijski cini nisu privatni cini, nego slavlje Crkve koja jeotajstvo jedinstva” - sveti puk pod biskupima okupljen i uredjen. Stoga ti cini pripadaju citavom Tijelu Crkve koje oni ocituju i ukljucuju; ali pojedine udove dosezu na razlicit nacin, prema raznolikosti staleza, sluzbi i djelatnog ucesca". Stoga "kad god obredi prema vlastitoj naravi traze zajednicko slavlje, sa sudjelovanjem i djelatnim ucescem vjernika, neka se naglasi da mu valja dati prednost, koliko je moguce, pred pojedinacnim i nekako zasebnim".

1141 Zajednica koja slavi zajednica je krstenih koji su po "novom rodjenju i pomazanju Duha Svetoga posveceni za duhovni dom i sveto svecenstvo, da (...) prinose zrtve duhovne". Ovo "opce svecenistvo" jest svecenistvo Krista, jedinog Svecenika, u kojemu imaju udjela svi njegovi udovi: Majka Crkva zivo zeli da se u bogosluznom slavlju svi vjernici privedu k onom punom, svjesnom i djelatnom ucescu koje trazi sama narav liturgije i na koje krscanski narod - jer jerod izabrani, kraljevsko svecenstvo, sveti puk, narod steceni” (1 Pt 2,9)- snagom krstenja ima pravo i duznost. 1142 Ali udovi "nemaju svi iste sluzbe" (Rim 12,4). Neki su od Boga, u Crkvi i od Crkve, pozvani na posebno sluzenje zajednici. Ti su sluzbenici odabrani i posveceni sakramentom reda, po kojem ih Duh Sveti osposobljuje da djeluju u osobi Krista-Glave sluzeci svim udovima Crkve. Zaredjeni sluzbenik je "slika" Krista Svecenika. Buduci da se sakrament Crkve potpuno ocituje u euharistiji, sluzba se biskupa i, u zajednistvu s njim, sluzba prezbiterâ i djakonâ, ocituje nadasve u predsjedanju euharistiji.

1143 Za izvrsavanje ulogâ opceg svecenistva vjernika postoje i druge posebne sluzbe, koje nisu posvecene sakramentom reda, a njihovo vrsenje im odredjuju biskupi prema liturgijskim predajama i pastoralnim potrebama. Tako "pravu liturgijsku sluzbu vrse ministranti, citaci, tumaci i clanovi pjevackog zbora".

1144 Na taj nacin, u slavlju sakramenata, cijela je zajednica "liturg" ("sluziteljica"), svatko prema svojoj zadaci, ali u "jedinstvu Duha" koji djeluje u svima. "U liturgijskim obredima neka svatko, bio sluzitelj ili vjernik, vrseci svoju sluzbu cini samo ono i sve ono sto na nj spada prema naravi obreda i prema liturgijskim propisima".




Previous - Next

Table of Contents | Words: Alphabetical - Frequency - Inverse - Length - Statistics | Help | IntraText Library

Best viewed with any browser at 800x600 or 768x1024 on Tablet PC
IntraText® (V89) - Some rights reserved by EuloTech SRL - 1996-2007. Content in this page is licensed under a Creative Commons License