Table of Contents | Words: Alphabetical - Frequency - Inverse - Length - Statistics | Help | IntraText Library

Katekizam Katolicke Crkve

IntraText CT - Text

  • DRUGI DIO SLAVLJE KRSCANSKOG OTAJSTVA
    • PRVI ODSJEK SAKRAMENTALNI RED SPASENJA
      • DRUGO POGLAVLJE SAKRAMENTALNO SLAVLJE VAZMENOG OTAJSTVA
        • Clanak 1. SLAVITI BOGOSLUZJE CRKVE
            • Ukratko
Previous - Next

Click here to hide the links to concordance

Ukratko

1187 Liturgija je djelo citavoga Krista, Glave i udova. U nebeskom bogosluzju nas Vrhovni Svecenik neprestano je slavi sa svetom Bogorodicom, s apostolima, svim svetima i mnostvom ljudi koji su usli u Kraljevstvo.

1188 U liturgijskom je slavlju sva zajednica "liturg", svatko prema svojoj ulozi. Krsno svecenistvo pripada cijelom Tijelu Kristovu. No neki su vjernici zaredjeni po sakramentu reda da predstavljaju Krista kao Glavu Tijela.

1189 Liturgijsko slavlje sadrzava znakove i simbole koji se odnose na stvaranje (svjetlo, voda, vatra), na ljudski zivot (prati, mazati, lomiti kruh) i na povijest spasenja (vazmeni obredi). Uklopljeni u svijet vjere i prozeti snagom Duha Svetoga, ti kozmicki elementi, ti ljudski obredi, te geste sjecanja na Boga, postaju nositelji Kristovih spasiteljskih i posvetiteljskih djela.

1190 Liturgija rijeci sastavni je dio bogosluznog slavlja. Znacenje slavlja izrazeno je Bozjom rijecju koja se navijesta i zalaganjem vjere koja na nju odgovara.

1191 Pjevanje i glazba usko su povezani s liturgijskim cinom. Kriteriji njihove ispravne upotrebe jesu: izrazajna ljepota molitve, jednodusno sudjelovanje zajednice i svecanost slavlja.

1192 Svete slike, koje se nalaze u nasim crkvama i kucama, imaju zadacu da nam pobudjuju i hrane vjeru u Kristovo otajstvo. U ikoni (slici) Krista i njegovih djela spasenja, mi se klanjamo njemu. U svetim slikama svete Bogorodice, andjela i svetih, castimo osobe koje su njima predstavljene.

1193 Nedjelja, "dan Gospodnji", poglaviti je dan slavljenja Euharistije, jer je dan uskrsnuca. To je u pravom smislu dan liturgijske zajednice, dan krscanske obitelji, dan radosti i pocinka od posla. Dan Gospodnji je "temelj i jezgra citave liturgijske godine".

1194 "Tijekom godine Crkva razvija citavo Kristovo otajstvo od utjelovljenja i rodjenja do uzasasca, do duhovskog dana i ocekivanja blazene nade i dolaska Gospodnjeg".

1195 Crkva na zemlji, spominjuci se svetih na odredjene dane crkvene godine, u prvom redu svete Bogorodice, zatim apostola, mucenika i drugih svetaca, pokazuje da je sjedinjena s nebeskim bogosluzjem; daje slavu Kristu koji je u svojim proslavljenim udovima izveo spasenje; njihov primjer je poticaj Crkvi na putu Ocu.

1196 Vjernici koji slave Liturgiju casova sjedinjuju se s Kristom, nasim Vrhovnim Svecenikom, molitvom psalama, razmatranjem Bozje rijeci, molitvom hvalospjeva i blagoslova, da bi bili pridruzeni njegovoj neprestanoj i sveopcoj molitvi kojom slavi Oca i cijelom svijetu moli dar Duha Svetoga.

1197 Krist je pravi hram Bozji, "mjesto u kojem boravi njegova slava"; po milosti Bozjoj i krscani sami postaju hram Duha Svetoga, zivo kamenje kojim se izgradjuje Crkva.

1198 Crkva u svom zemaljskom postojanju treba mjesta gdje se njena zajednica moze okupljati: nase vidljive crkve, sveta mjesta, sto su slike svetog Grada, nebeskog Jeruzalema, prema kojem kao hodocasnici putujemo.

1199 U tim crkvama Crkva slavi javno bogostovlje na slavu Presvetog Trojstva, slusa Bozju rijec i pjeva hvale, uzdize svoju molitvu, prinosi zrtvu Krista, sakramentalno prisutnoga usred zajednice. Te crkve su i mjesta sabranja i osobne molitve.




Previous - Next

Table of Contents | Words: Alphabetical - Frequency - Inverse - Length - Statistics | Help | IntraText Library

Best viewed with any browser at 800x600 or 768x1024 on Tablet PC
IntraText® (V89) - Some rights reserved by EuloTech SRL - 1996-2007. Content in this page is licensed under a Creative Commons License